Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Ile naprawdę kosztuje skuteczne oczyszczanie powietrza?

Problem jakości powietrza w naszym otoczeniu, chociaż istnieje od dłuższego czasu, dopiero niedawno trafił do świadomości szerszego grona odbiorców i stał się medialny. Chociaż o oczyszczaczach mówi się głównie w kontekście smogu, należy pamiętać, że eliminowanie z powietrza pyłów będących efektem spalania, to nie jest jedyne zadanie tych urządzeń, a okres grzewczy - jedynym czasem, gdy są potrzebne. W rzeczywistości powietrze warto oczyszczać przez cały rok, chociażby po to, żeby pozbywać się kurzu, bakterii czy pleśni. Nie wystarczy jednak wyłącznie kupić sprzętu do oczyszczania powietrza. Trzeba mieć świadomość, że jego używanie wiąże się, ze stałymi wydatkami. Na czystości powietrza nie należy oszczędzać, bo to odbija się na zdrowiu. Dobrze jest jednak wiedzieć, jaki jest koszt eksploatacji i te wydatki uwzględniać przy planowaniu domowego budżetu.


Dodatkowe koszty oczyszczania powietrza


Ceny oczyszczaczy powietrza wahają się od 300-400 zł do nawet 3000 zł i więcej. Przy zakupie należy jednak pamiętać, że o tym, co się opłaca, nie decyduje wyłącznie cena sprzętu, ale również koszty eksploatacji. Po zakupie urządzenia możemy odnotować właściwie trzy główne koszty – zużycie energii elektrycznej, koszt wymiany filtrów oraz ewentualne koszty naprawy urządzenia. Ważne jest także, jak często urządzenie jest uruchamiane. To wszystko łącznie składa się na konkurencyjność danego sprzętu.


Dlaczego czasami tanio znaczy drogo?


Może zdarzyć się tak, że zakup najtańszego oczyszczacza będzie zupełnie nieopłacalny ze względu na dużą cenę filtrów oraz konieczność i częstej wymiany. Patrząc  z tej perspektywy, dużo rozsądniejsze będzie kupienie kosztowniejszego urządzenia, pod warunkiem, że wymiany filtrów będzie się w nim dokonywać rzadko. W przypadku tanich urządzeń, czasami 2-3 wymiany filtra przewyższają już koszt zakupu. To podobny mechanizm, jak w przypadku tanich drukarek lub dzbanków filtrujących do wody. Ile kosztują przykładowe filtry do oczyszczaczy powietrza? Filtr węglowy lub filtr Hepa to zazwyczaj koszt w granicach 100-200zł. Przykładowo, wkłady do oczyszczaczy Fellowes można kupić za 119 zł, a wkłady do oczyszczania Philips za nieco ponad 200 zł. Kolejna różnica to moc. Oczywiście, wartości pomiędzy 40 a 80 W nie mogą robić wrażenia w porównaniu z odkurzaczem albo blenderem, niemniej należy pamiętać o tym, że to zupełnie inny typ urządzenia. Mając do wyboru oczyszczacze różniące się mocą, ale o podobnym zasięgu i skuteczności działania, nie ma sensu tutaj oszczędzać i warto sięgnąć po ten o wyższej mocy. 


Jak oszczędzić na oczyszczaczu powietrza?


Przede wszystkim należy pomyśleć, ile urządzeń w domu realnie potrzebujemy. Oczyszczacz w każdym pokoju to przesada, ale wzięcie jednego solidnego urządzenia o dużym zasięgu to zawsze dobry pomysł – jeśli jest lekki, można przenosić oczyszczacz z miejsca na miejsce. Druga opcja to wzięcie jednego urządzenia, które zasięgiem obejmuje całe mieszkanie. Łatwo to obliczyć, patrząc na metraż,  jaki oczyszczacze są w stanie obsłużyć.Nie ma wątpliwości, że oczyszczanie powietrza jest ważne, a wszelkie wydatki na ten cel -uzasadnione. Dobrze jest jednak, aby kwoty nie rujnowały budżetu. To ważne zagadnienie, bo urządzenia do oczyszczania powietrza stają się standardem i ich obecność w pomieszczeniach mało kogo dziwi. Tym bardziej, że mowa nie tylko o mieszkaniach, ale również żłobkach i przedszkolach.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]