Intel i3 vs i5 vs i7 – który wybrać? Czym charakteryzują się te generacje procesorów?

Oznaczenia procesorów Intel na pewno warto znać. Jeśli będziemy planowali zakup nowego komputera i przeglądali specyfikację, prawie na pewno natrafimy na sprzęt Intela. Wiedząc więcej o generacjach produktów i znając ich przeznaczenie i właściwości, na pewno łatwiej będzie dokonać dobrego wyboru i zadecydować, czy lepszy będzie Intel i3, i5, czy i7.


Procesor to jeden z najważniejszych elementów komputera. Zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i w laptopach jest to część, która w ogromnej mierze wpływa na wydajność komputera i szybkość działania i co za tym idzie – na cenę zestawu. Rodzaj i seria procesora są zresztą jednymi z najważniejszych informacji podawanych w specyfikacji. Aby wiedzieć, co dokładnie one oznaczają, warto zatrzymać się na chwilę i przypomnieć najważniejsze informacje o generacjach procesorach Intel.


Generacje procesorów Intel


Generacje procesorów Intel – co warto wiedzieć?


Procesory Intel Core i3 wprowadzono na rynek w 2010 roku. Są to pierwsze procesory Intela z wbudowanym układem graficznym. Każdy procesor z tej serii ma dwa rdzenie. Pamięć podręczna wynosi 3–4 MB. W tych procesorach nie występuje funkcja turbo, umożliwiająca czasowe zwiększenie takowania procesora w razie pojawienia się wymagających zadań.


Często te procesory występują w laptopach biurowych, których głównym zadaniem jest obsługa aplikacji i programów niezbędnych do pracy. Intel Core i3 występuje w takich komputerach, jak Apple MacBook Air 13 albo hybrydowym laptopie/tablecie Microsoft Surface Pro 7.


Warto wybrać taki procesor, jeśli:


  • zależy nam na niskiej cenie sprzętu,
  • nie będziemy korzystać z gier ani zaawansowanych programów do animacji albo grafiki 3D.


Procesory Intel Core i5 to generacja, której produkcję rozpoczęto w latach 2009–2010. W zależności od wersji, mogą mieć 2 lub 4 rdzenie. Serie Core i5 posiadają zintegrowany kontroler pamięci RAM, zintegrowany kontroler karty graficznej PCI Express oraz kontroler Direct Media Interface do komunikacji z chipsetem. Idzie za tym również większa pamięć podręczna.


Procesor tego typu ma na przykład laptop HUAWEI MateBook 13 albo laptop ASUS Rog Strix G.


Warto wybrać taki procesor, jeśli:


  • chcemy wykonywać na komputerze wiele złożonych zadań jednocześnie,
  • zależy nam na ponadstandardowej szybkości i wydajności,
  • czasem będziemy grać w gry komputerowe, ale niekoniecznie na najwyższych ustawieniach grafiki.


Procesory Intel Core i7 powstały w 2008 roku jako następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn. Wykorzystują mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem.


W porównaniu z poprzednimi konstrukcjami są zdecydowanie nowocześniejsze. Zamiast magistrali FSB oraz mostka północnego pojawiły się dwie nowe szyny danych – QPI lub DMI, dzięki którym przepływ danych pomiędzy procesorem a chipsetem jest znacznie szybszy.


Posiadają także nową funkcję zwiększającą wydajność – Nehalem Turbo Boost lub Intel Turbo Boost, która automatycznie zwiększa szybkość taktowania jednego lub kilku rdzeni procesora w przypadku obciążenia. Co ciekawe, zwiększenie wydajności w ten sposób nie zwiększa poboru prądu w trakcie spoczynku.

Procesory tej generacji wykorzystują także Hyper-Threading, co oznacza jednoczesne wykonywanie wielu niekolidujących ze sobą wątków obliczeniowych. Inaczej mówiąc – każdy rdzeń może robić dwie rzeczy naraz. Procesory te wykorzystują pamięć RAM DDR 3.


Przy takich możliwościach, jak łatwo się domyślić, głównymi odbiorcami będą gracze. Dlatego procesory Intel Core i7 występują przede wszystkim w laptopach gamingowych, takich jak laptop Acer Predator Helios albo HP Omen.


Jaki procesor wybrać: i3 czy i5?


Powinniśmy wybrać ten model, jeśli lubimy:


  • wymagające gry ze skomplikowaną grafiką, zwłaszcza gry online z udziałem wielu graczy,
  • zajmowanie się grafiką komputerową, animacjami, filmami w 4K.


Procesory Intel Core i9 to zdecydowanie najnowsze konstrukcje. Premierę miały w 2017 roku. Wykorzystuje się je przede wszystkim w komputerach stacjonarnych dla graczy. Przy swoich możliwościach bardzo dobrze radzą sobie także z technologią VR. Korzystają z opisanych powyżej technologii Intel Turbo Boost i Hyper-threading oraz współpracują z pamięcią RAM DDR4.


To zdecydowanie najbardziej kosztowne procesory. Na rynku wciąż jest niewiele urządzeń, które mają wbudowane takie komponenty. Nic dziwnego, cena rynkowa sprzętów z takim procesorem zazwyczaj przekracza 10 000 zł. Można tu wymienić laptop MSI GE66 Raider albo najpotężniejszą wersję komputerów Apple – MacBook Pro 16


Komputery wyposażone w procesory tego typu oferują niesamowite możliwości, praktycznie bez żadnych ograniczeń dla domowego użytkownika. Jedynym pytaniem, jakie warto sobie zadać jest, czy aby na pewno taka moc procesora będzie nam potrzebna.


Czy są inne procesory Intel?


Warto pamiętać o tym, że chociaż to najpopularniejsze serie procesorów, Intel ma w ofercie także inne rozwiązania. O ile procesory i3, i5, i7, i9 pomyślane są o pracy PC oraz mobilnych laptopów, tak dla serwerów stosuje się zupełnie inne rozwiązania – procesory Intel Xeon.


Są on nastawione na ciągłą pracę i – w przeciwieństwie do standardowych procesorów – pozbawione są karty graficznej. Xeony mogą też znacząco różnić się pod względem liczby rdzeni. Zamiast 4 rdzeni mogą mieć aż 12, 16 albo 32.

W tanich laptopach, w cenie poniżej 2000 zł, można spotkać także procesory Intel Celeron albo Intel Atom.


Jaki procesor wybrać – i3 czy i5?


Generalnie w ramach każdej rodziny procesorów występują starsze i nowsze wersje, różniące się ceną. W przypadku i3 czy i5 różnica jest płynna, ponieważ słabsze modele z 5 nieznacznie przewyższają te najmocniejsze z cyfrą 3 z przodu. Można to dokładnie sprawdzić, przeglądając wyniki testów. Gdybyśmy mieli coś doradzić – na pewno lepiej trzymać się zasady, że do gier lepszy będzie Intel Core i5. Jeśli myślimy raczej o pracy biurowej – do szybkiego działania wystarczy procesor i3.Jaki procesor do gier – Intel Core i5 czy i7?


Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wiedzieć, czy chcemy grać na najniższych ustawieniach, czy raczej na optymalnych. Procesor i5 spokojnie mieści się w zakresie minimalnych wymagań sprzętowych nawet do najnowszych gier. Jednak większe możliwości, jakie zapewni i7, pozwolą grać w wyższej rozdzielczości i cieszyć się większą płynnością grafiki na ekranie. Bez wątpienia i7 będzie też wersją na dłużej, bo jak wiadomo, wymagania dla nowych gier z każdym rokiem są wyższe! To, co wystarczy teraz, nie musi być adekwatne za 3 albo 5 lat.Jak widać, generacje procesorów Intel to dość złożona sprawa, dlatego warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat. Mamy nadzieję, że trochę pomogliśmy i już łatwiej będzie myśleć nad wyborem konkretnego komputera.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego? Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić? PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

powrót