iPhone 6s – co nowego?

„S” jak szybkość


9 października w aż 40 państwach, w tym także w Polsce, fani marki Apple obchodzili swoje coroczne małe święto – na sklepowych półkach pojawił się nowy model ich ulubionego smartfona, którego nazwa w 2015 roku brzmi iPhone 6s. Zgodnie z planem wydawniczym firmy z Cupertino nowy model nie wprowadza żadnej rewolucji. W niezmienionej formie pojawia się jednak parę ulepszeń i innowacji, a sama obudowa zyskała kolejną wersję kolorystyczną – Rose Gold. I to wystarczy, by recenzenci zgodnie stwierdzili, że iPhone 6s to najlepszy iPhone jaki powstał do tej pory. Innowacji jest kilka, ale są one na tyle udanymi zmianami, że zachwycają zarówno konsumentów, jak i krytyków, którzy przypuszczają, że zmienią one sposób w jaki korzystamy ze smartfonów.

Smartfon APPLE iPhone 6s

6 powodów, dla których warto wybrać iPhone 6s 


iPhone 6 i iPhone 6s są na pierwszy rzut oka tak podobne, że trudno je od siebie odróżnić. Jednak, gdy już weźmiemy do ręki jeden, by po krótszej lub dłuższej zabawie przesiąść się na drugi, zmiany odczujemy niemalże natychmiastowo.

  • Na samym początku momentalnie można odczuć to, że iPhone 6s ma cięższą obudowę o delikatnie szorstkiej fakturze. Możemy być pewni tego, że nowy smartfon Apple będzie wygodnie leżał w dłoni. Ale czy możemy uwierzyć zapewnieniom firmy z Cupertino o wytrzymałości, która ma rzekomo charakteryzować jej najnowsze dzieło i nie obawiać się tego, że nasz nowy iPhone 6s nie wygnie się np. w kieszeni spodni? Biorąc pod uwagę pozytywny wynik testu, jaki przeprowadziła jedna z redakcji, wkładając urządzenie do puszki umieszczonej w mieszalniku do farb, możemy być niemal w 100% pewni tego, że iPhone 6s faktycznie jest „prawie nie do zdarcia”.
  • Nowości w sposobie obsługiwania nowego smartfona Apple nie robiłyby takiego wrażenia, gdyby jego obsługa była ślamazarna i toporna. Nic z tych rzeczy. 16- lub nawet 14-nanometrowy dwurdzeniowy procesor A9 1,85 GHz w połączeniu z sześciordzeniowym procesorem graficznym i 2 GB RAM sprawia, że nowe urządzenie działa płynnie i szybko, niezależnie od tego, czy chcemy odblokować smartfona przy pomocy czytnika linii papilarnych, przeskakiwać między ulubionymi aplikacjami, czy przeglądać Facebooka lub Internet.
  • iPhone 6s zadebiutował wraz z iOS 9. W najnowszym mobilnym systemie operacyjnym Apple tradycyjne elementy GUI, czyli interfejsu graficznego, jak np. przyciski, odeszły w niepamięć, ustępując miejsca abstrakcyjnym, geometrycznym kształtom. Umożliwiło to wprowadzenie najważniejszej funkcji, jaką posiada iPhone 6s, czyli 3D Touch, która działa naturalnie, a jej używanie bardzo szybko wchodzi w nawyk. Uruchamia się ona tylko wtedy, gdy odpowiednio mocno przyciśniemy ekran. O jej włączeniu poinformuje nas dyskretne kliknięcie pod palcem. Teraz mamy możliwość intuicyjnego i szybkiego podglądu wiadomości z wybranej aplikacji lub wyświetlenia niewielkiego menu kontekstowego (funkcja Peek) i włączenia wybranej aplikacji (funkcja Pop). Podczas korzystania z obu funkcji przy każdym kroku towarzyszy nam subtelne wibrowanie ekranu. Prawdopodobnie funkcja 3D Touch pojawi się w smarftonach pozostałych producentów, wprowadzając odczuwalny powiew świeżości na rynku urządzeń mobilnych.
  • Posiadacze smartfonów Apple od dłuższego czasu znajdowali się w ogonie wyścigu o coraz większą rozdzielczość aparatów fotograficznych. Choć 8-megapikselowe matryce na papierze wypadały dość blado w porównaniu do rozdzielczości 13, 16, czy nawet 20 lub nawet 41 megapikseli, to jednak w praktyce iPhone i jego kolejne generacje w niektórych środowiskach uchodził za króla mobilnej fotografii. iPhone 6s to pierwszy smartfon Apple z aparatem o rozdzielczości 12 mpix. Tylna kamera sprawuje się na tyle świetnie, że nie tylko sprawdza się lepiej od poprzedniego modelu, ale także niczym nie ustępuje takim gigantom mobilnej fotografii, jak Samsung Galaxy S6, czy LG G4
  • Ciekawym urozmaiceniem tradycyjnego robienia zdjęć i kolejną nowością jest funkcja Live Photos, dzięki której mobilna fotografia jest dopełniana 3-sekundowym filmikiem. Jak to działa? Gdy wciśniemy spust migawki najpierw zapisywany jest 1,5-sekundowy film, potem samo zdjęcie, a na koniec drugi 1,5-sekundowy film. W ten sposób można uzyskać zabawną 3-sekundową animację z dźwiękiem oraz rozdzielczością 1440 na 1080 pikseli i prędkością 15 klatek na sekundę. 
  • iPhone 6s sprawił, że wyewoluowało także selfie. Teraz, gdy będziemy chcieli sobie zrobić zdjęcie przednią kamerką w trudnych warunkach oświetleniowych, z pomocą przyjdzie nam funkcja Retina Flash. Zauważalnie poprawia ona jakość selfie, doświetlając twarz fotografowanej osoby rozbłyskiem wyświetlacza o kolorze dopasowanym do sceny. Retina Flash skutecznie zastępuje przednią lampę błyskową i dzięki znakomitym efektom odsyła ją do lamusa… Przynajmniej w smartfonach Apple.

Bomba z nadgryzionym jabłkiem


Dobrze znając plan wydawniczy firmy z Cupertino, mogliśmy przypuszczać, że czas na gruntowne zmiany przyjdzie wraz z premierą 7 generacji smartfona Apple. Tymczasem iPhone 6s reklamowany jest hasłem „Zmieniło się jedynie wszystko”. W to, że nie jest to jedynie slogan reklamowy możemy uwierzyć już po zapoznaniu się z powyższymi sześcioma punktami. Z drugiej strony, po co wierzyć na słowo o wszystkich ulepszeniach nowego iPhone’a, skoro sami możemy się przekonać, jak bardzo innowacyjne jest to urządzenie? Pierwszy iPhone pokazał światu interfejs Multi-Touch – iPhone 6s wprowadził idący jeszcze dalej interfejs 3D Touch. Smartfony Apple od zawsze miały jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych aparatów fotograficznych na świecie – iPhone 6s ma teraz 12-megapikselową kamerę iSight z możliwością nagrywania filmów 4K, funkcję Live Photos i przednią, 5-megapikselową kamerę FaceTime HD, która robi jeszcze doskonalsze selfie. Do 70% szybszy procesor, obudowa z materiałów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym, sprawniejszy czujnik linii papilarnych, szybsze LTE i Wi-Fi oraz jeszcze bardziej zaawansowany, jeszcze inteligentniejszy i jeszcze bezpieczniejszy mobilny system operacyjny iOS 9. W nowym smartfonie Apple jest wiele nowości, które trzeba koniecznie sprawdzić.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel