iPod – Małe urządzenie, które odmieniło odtwarzacze MP3/MP4

„1000 piosenek w Twojej kieszeni”, czyli jak to się zaczęło

To już niemalże 1,5 dekady od momentu, gdy świat po raz pierwszy ujrzał odtwarzacz, który obecnie jest już ikoną. 23 października 2001 roku nieżyjący już Steve Jobs, jeden z największych ze współczesnych wizjonerów, przedstawił publiczności zgromadzonej w De Anza iPodCollege w Cupertino pierwszego iPoda. Od tej chwili słuchanie muzyki miało już nigdy nie być takie samo. Pomysł inżyniera Tony’ego Fadella, którym nie był zainteresowany ani Philips, ani Real Networks, ani Microsoft został zaakceptowany przez firmę komputerową z Kalifornii i przekuty przez nią na jeden z największych komercjalnych i marketingowych sukcesów w historii elektroniki użytkowej. Pierwszy iPod nie miał nic wspólnego z ówczesnymi odtwarzaczami MP3 i discmanami, które ze względu na swoje wymiary i ograniczoną funkcjonalność pozostawiały wiele do życzenia. Dzięki mieszance łatwości obsługi, atrakcyjnego, nowoczesnego designu oraz kompaktowych wymiarów i ogromnej jak na tamte czasy ilości pamięci był skazany na sukces. Oto jak kształtowała się historia rewolucyjnego odtwarzacza, który swoją nazwę odziedziczył po niewielkich białych jednoosobowych pojazdach EVA Pod pochodzących z arcydzieła Stanleya Kubricka – „2001: Odyseja kosmiczna”.

Zdobywanie popularności

Aby pomieścić obiecane w haśle reklamowym 1000 piosenek, iPod pierwszej generacji posiadał aż 5-gigabajtowy dysk twardy firmy Toshiba (którego cena stanowiła aż połowę kosztów produkcji!). Odtwarzacz ważył ok. 180 g, a w cenie 399$ przyszli użytkownicy otrzymywali także wyświetlacz o rozdzielczości 160 x 128 pikseli i łączność FireWire, która iPod_classicznacznie usprawniała przesyłanie muzyki z komputera. Niestety w przypadku urządzeń pierwszej generacji taką możliwość mieli wyłącznie użytkownicy komputerów Apple i raczkującego wówczas iTunes. Następca pierwszego iPoda, który zadebiutował w lipcu 2002 roku rozwiązał ten problem, wprowadzając kompatybilność ze środowiskiem Windows, a przy okazji dodatkowo dysponował aż 20 gigabajtami pamięci.

Kamienie milowe Apple

Jednak to dopiero 2003 rok był przełomowy dla firmy Apple i jej iPoda, który w kwietniu jako przedstawiciel trzeciej generacji przenośnego odtwarzacza był nie tylko cieńszy i lżejszy, ale także wyróżniał się zaprojektowanym od nowa designem. Interfejs nowego iPoda był jeszcze przyjaźniejszy dzięki czułości na dotyk, a przechowywanie i odtwarzanie zgromadzonej muzycznej biblioteki stało się jeszcze prostsze dzięki 30 gigabajtom pamięci, złączu dokującemu oraz synchronizacji USB i sklepowi muzycznemu iTunes, który tego samego roku zanotował 25 000 000 pobrań. Sam iPod pokonał w tym roku dwa ogromne kamienie milowe – osiągnął sprzedaż miliona, a następnie dwóch milionów sztuk.

Kolorowa ofensywa nie tylko dla młodych

W 2004 Apple przygotowało dla swoich fanów coś zupełnie nowego – kolorowego iPoda Mini, który zawładnął wyobraźnią młodych ludzi dzięki swoim kieszonkowym rozmiarom, szerokiej gamie kolorystycznej obejmującej aż 5 różnych kolorów i całkowicie nowemu interfejsowi Click Wheel. Nie bez znaczenia były także modne charakterystyczne białe słuchawki, pojemność 1000 utworów  oraz stosunkowo niska cena 249$. W tym samym roku zadebiutowała też 4. generacja klasycznego iPoda, która wyróżniała się aż 12-godzinnym czasem pracy oraz nową funkcją „Shuffle Songs” i 20- lub 40-gibajtową pamięcią. Nieco później Apple wypuściło na rynek odtwarzacz o wiele mówiącej nazwie iPod Photo, który wyświetlał zdjęcia na swoim kolorowym ekranie, podłączony do telewizora mógł rozpocząć pokaz slajdów, a do pełnienia funkcji przenośnego odtwarzacza muzycznego i przeglądarki zdjęć wykorzystywał 40 lub 60 GB pamięci.
iPod miniRodzina iPodów niemalże w komplecie

Kolejny, 2005 rok przyniósł aż 4 nowe iPody. Były to tani i przeznaczony dla aktywnych ludzi iPod Shuffle, 2. generacja iPoda Mini, super cienki dzięki zastosowaniu pamięci flash, dostępny w białym lub czarnym kolorze iPod Nano oraz 5. generacja klasycznego iPoda, który zyskał ulepszony, 2,5-calowy kolorowy wyświetlacz. Rok później zadebiutowały następne generacje iPoda Shuffle i Nano. Pierwszy z nich był wykonany z aluminium i do 2007 roku był oferowany wyłącznie w srebrnym kolorze (następnie wprowadzono także niebieski, różowy, zielony i pomarańczowy) a drugi różnił się od swojego poprzednika nie tylko większą pojemnością, ale także aż 24-godzinną żywotnością baterii i jeszcze bardziej kompaktowym, cieńszym i lżejszym aluminiowym designem w połączeniu z pięcioma różnymi kolorami do wyboru. W 2007 iPod Nano obrał zupełnie nowy kierunek, decydując się na „pulchny”, całkowicie metalowy design, oferując przy tym także nowe wersje kolorystyczne, mniejszy wybierak Click Wheel, odtwarzanie wideo i przeglądanie okładek płyt, z których pochodziły przechowywane utwory.
iPod ShuffleJedna z ostatnich rewolucji wśród iPodów

Nieco później, bo w październiku 2007 roku, wprowadzono całkowicie nowego iPoda Touch. To on zrewolucjonizował nasze wymagania względem multimedialnych odtwarzaczy i stał się wzorem dla mających dopiero zadebiutować smartfonów. Dotykowy interfejs miał służyć do nawigowania nie tylko po bibliotece multimediów, ale także do obsługi aplikacji YouTube, przeglądania Internetu dzięki Wi-Fi. Pojawienie się tego modelu wymusiło zmianę nazwy „starego iPoda” na Classic. Po  uznanie użytkowników wyruszyła także 4. generacja iPoda Nano, która wraz ze swym dostępnym w 9 kolorach aluminiowym i szklanym wykończeniem została okrzyknięta najcieńszym iPodem w historii. Jej przełomowość podkreślało ponadto zastosowanie akcelerometru, który umożliwiał obsługę odtwarzacza w poziomie oraz otworzył furtkę do zaimplementowania innowacyjnej funkcji „Shake to shuffle”. W listopadzie 2008 roku na rynku pojawiła się 2. generacja iPoda Touch, która kusiła wbudowanym głośnikiem, dostępem do App Store, z którego można było ściągać wybrane gry i aplikacje, oraz zdecydowanie bardziej stylowym i kompaktowym designem. Nie bez powodu Steve Jobs określił ten model jako „the funnest iPod yet”.
iPod NanoMówiący odtwarzacz i kolejne kroki do doskonałości

W 2009 do swoich nabywców przemówił… iPod Shuffle 3. generacji. Był on w stanie „podać” nazwę utworu, wykonawcy lub playlisty. Najmniejszy, najbardziej futurystyczny ze wszystkich iPodów był reklamowany jako „pierwszy muzyczny odtwarzacz, który  mówi”. Swojej następnej generacji doczekał się wówczas oferowany z bezprzewodowymi słuchawkami iPod Touch, którym można było sterować za pomocą głosu oraz iPod Nano, który po sprzedaniu się w liczbie 100 000 000 sztuk kontynuował swój zwycięski marsz, mając za sojuszników kamerę wideo, mikrofon, głośnik, radio, a także… licznik kroków.

Powroty i rozstania

Rok później na obudowę iPoda Shuffle 4. generacji powróciły tradycyjne przyciski, nie eliminując jednak futurystycznej technologii VoiceOver. Podobny, lecz całkowicie skupiony na dotykowej obsłudze design otrzymała 6. generacja iPoda Nano. Według Apple była to największa przemiana tego modelu od czasu jego debiutu. Niestety wraz z nową konstrukcją zniknęła możliwość odtwarzania plików wideo, pozbyto się także głośnika oraz kamery. Na koniec dekady przypadła też premiera 4. generacji iPoda Touch. Tym razem otrzymał on niesamowity wyświetlacz Retina, funkcję Face Time video calling umożliwiającą wygodne prowadzenie rozmów głosowych, kamerę wideo zdolną do nagrywania filmów HD, a także 3-osiowy żyroskop, który przeniósł mobilną rozgrywkę na jeszcze wyższym poziom.
iPod TouchŁabędzi śpiew iPodów

Nowa dekada przyniosła najnowszą, szóstą generację iPoda Nano, w którym główny nacisk położono na nowo zaprojektowany interfejs użytkownika i funkcje fitness. Rok 2011 to także premiera „nowego-starego” iPoda Touch z najnowszą wersją systemu operacyjnego iOS 5 oraz… białą wersją kolorystyczną obudowy, z którą w przeszłości debiutowały urządzenia Apple. Znacznie ciekawsza okazała się piąta generacja dotykowego iPoda, którą zaopatrzono w 4-calowy wyświetlacz Retina, 5-megapikselowy aparat z możliwością iPod touch 6gennagrywania wideo w rozdzielczości Full HD, szóstą edycję systemu iOS, wraz z którą do usług użytkownika oddano mobilną asystentkę Siri. W 2012 roku na właściwe tory wrócił także iPod Nano, który odzyskał swój najbardziej znany kształt, a  także przyciski nawigacyjne i nagrywanie wideo. Z nowości w momencie jego premiery należało wymienić 2,5-calowy wyświetlacz dotykowy i ulepszoną łączność Bluetooth.

Co dalej z produktem, który odmienił oblicze Apple?

W maju 2013 swoją cichą, niewnoszącą znaczącego powiewu świeżości premierę miała 6. generacja iPoda Touch. Jak dotąd to ostatnie urządzenie z serii, która zrewolucjonizowała odtwarzacze MP3 i MP4. Sam Tim Cook, czyli obecny CEO Apple, stwierdził, że jest to zamierający rynek. Nie bez znaczenia dla tego procesu są coraz bardziej multimedialne i innowacyjne smartfony i tablety, które potrafią znacznie więcej niż tylko odtwarzać muzykę i oferują pełną, a nie okrojoną funkcjonalność telefonu i gadżetu. Wkład iPodów w rozwój elektroniki użytkowej jest jednak niezaprzeczalny i drobny sprzęt audio/wideo firmy z Cupertino już na zawsze pozostanie jednym z symboli popkultury. Ich naturalnym następcą jest iPhone, jeden z ostatnich genialnych projektów Steve’a Jobsa, który doczekał się już sześciu kolejnych generacji.  Biorąc pod uwagę fakt, iż najstarsze iPody sprzedają się za kilkaset dolarów (limitowane edycje sięgają wartości nawet kilku-kilkudziesięciu tysięcy!), możemy jednak mieć nadzieję, że iPody nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Tym czasem w dalszym ciągu możemy kupić iPoda Nano, Touch i Shuffle w znacznie bardziej przystępnych cenach.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]