Ja wybrać chłodziarkę do wina?

Kolekcjonowanie oraz smakowanie dobrych win to hobby, któremu oddaje się wiele osób, wbrew pozorom - nie tylko we Francji. Oprócz wiedzy, a także umiejętności dobierania odpowiednich kieliszków do win, czy wina do potrawy, aby zaimponować innym, należy także mieć odpowiednie warunki do przechowywania tych trunków. Niestety, nie każdemu dane jest posiadać przydomową piwniczkę. A bez niej skazani jesteśmy na trzymanie butelek w barku albo w lodówce. Rzecz w tym, że zwykła chłodziarka nie bardzo nadaje się do przechowywania wina przez dłuższy czas. Po pierwsze, butelkom nie służy obecność innych potraw, szczególnie tych o intensywniejszych zapachach. Po drugie, wino potrzebuje zupełnie innej temperatury i wilgotności niż dajmy na to  - warzywa, mięso albo nabiał. Z myślą o specyficznych potrzebach, powstały urządzenia dedykowane wyłącznie do przechowywania win. Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę szukając chłodziarki do wina? Ten tekst jest dla Ciebie.Pojemność chłodziarki


Zanim przystąpimy do zakupu, warto realnie ocenić swoje potrzeby. Nawet jeśli mamy dużą lodówkę, wielce prawdopodobne, że wyłącznie do win wystarczy nam nieduże urządzenie. W przypadku chłodziarek do wina, oprócz wartości standardowo podawanej w litrach, często podaje się także liczbę butelek, które zmieszczą się do środka. Przykładowo, mała chłodziarka do wina PROFI COOK pomieści ich zaledwie 8, natomiast lodówka MPM-117-CW-46 aż 59! Warto jednak pamiętać, ze jest to wartość maksymalna, bo butelki mogą mieć przecież różne kształty, więc nie zawsze zmieszczą się obok siebie.


Rodzaj półek i drzwi


Półki w lodówce do wina rzadziej są druciane, a częściej - wykonane z drewna, jak w prawdziwej piwnicy! Drzwi natomiast są szklane, co umożliwia oglądanie zawartości bez konieczności otwierania. To bardzo istotne, bo im rzadziej będziemy zaglądać do środka, tym lepiej – światło docierające z zewnątrz zdecydowanie szkodzi zawartości składowanych butelek. Oprócz eksponowania naszej kolekcji, półki pełnią jeszcze jedną bardzo ważna funkcję – poprzez odpowiednią konstrukcję tłumią drgania silnika. A wino nie znosi drgań, nawet tych bardzo niewielkich. Dobrze, jeśli chłodziarka posiada możliwość przestawiania półek na poszczególnych poziomach. Oprócz regulacji wysokości, półki też powinny się bez kłopotu wysuwać – albo na prowadnicach teleskopowych, albo dzięki żłobieniom w ścianach komory. Ten pierwszy mechanizm jest zdecydowanie wygodniejszy. Droższe modele chłodziarek posiadają też półki, które zatrzymują rozlaną ciecz i nie pozwalają jej ścieknąć na znajdujące się poniżej butelki.Regulacja wilgotności i temperatury


Jak już wspomniano wcześniej, wino potrzebuje specyficznych warunków do tego, aby zachować świeżość i wyjątkowy smak. Optymalna dla butelek będzie wilgotność w zakresie 50-70% oraz temperatura między 7 a 18 stopni. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość indywidualnego dobrania odmiennych ustawień dla różnych komór, jeśli przechowujemy tam kilak rodzajów wina, które powinny być przechowywane w inny sposób.


Klasa energetyczna


Podstawowy parametr przy urządzeniach AGD występuje także w segmencie chłodziarek do win. Jednak o ile w przypadku innych sprzętów, zdecydowanie rynek opanowały modele z klasą A lub A+, w tym przypadku może być zupełnie inaczej. Producenci zdaja sobie sprawę, że jeśli kogoś stać na drogie wina, stać go także na rachunki za prąd, stąd nie powinna zaskakiwać duża energochłonność tych urządzeń. Klasa energetyczna B albo C to rzecz na porządku dziennym.Ile kosztuje chłodziarka do wina?


Szukając chłodziarki do wina, należy liczyć się z ceną zbliżoną do kosztu tradycyjnej lodówki. Modele o mniejszych gabarytach kosztują kilkaset złotych, bardziej pojemne lodówki od tysiąca złotych w górę. Sprzęt występuje zarówno w wersji stojącej, jak również do zabudowy.

Każde hobby wcześniej czy poźniej generuje pewne koszty. W przypadku zainteresowania winami, oprócz kosztu zakupu butelek czy ozdobnych kieliszków, należy liczyć się także z koniecznością zakupienia odpowiedniej chłodziarki do prawidłowego przechowywania. To umożliwi zabezpieczenie alkoholu przed zepsuciem, tak by ten – podawany w odpowiedniej temperaturze zachwycił swoim smakiem i aromatem. 

powrót