Jak bezpiecznie robić zakupy w internecie?

Zakupy online to ogromna wygoda, z której coraz częściej korzystamy. Możliwość nabycia towaru w dogodnym dla nas czasie, bez konieczności przejmowania się godzinami otwarcia sklepu i bez wychodzenia z domu to pokusa, której trudno się oprzeć. Obiektywnie, w sieci także znacznie łatwiej szukać okazji i zwyczajnie oszczędzać, kupując tam, gdzie ceny są niższe. Bo to, który sklep oferuje interesujący nas produkt najtaniej, podpowiedzą liczne porównywarki cenowe. Łowcy promocji mogą jednak szybko stać się ofiarami. Cyfrowy handel niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Złośliwe wirusy, opróżnienie konta bankowego, włamanie na konto e-mail, kradzież tożsamości – takie mogą być konsekwencje nieostrożnych zakupów. Aby nie paść ofiarą oszustwa czy wyłudzenia, należy wiedzieć w jaki sposób się zabezpieczyć. W tym artykule podpowiadamy, jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie.Ten poradnik może uratować Wasze pieniądze.


Zaufany sprzedawca to podstawa

Sposób, w jaki dokonujemy zakupów w sieci, w ostatnich latach uległ znaczącej zmianie. Nadal często wchodzimy na strony sklepów i szukamy w nich interesujących nas produktów, jednak coraz częściej rozglądamy się za tym, to co nas interesuje, korzystając z wyszukiwarki, klikamy w linki umieszczone w mailingu albo banery reklamowe napotkane w sieci na innych stronach. Z tego powodu, często możemy znaleźć się na stronach, których nie znamy i nie odwiedziliśmy nigdy wcześniej. Jak sprawdzić czy sprzedawca jest wiarygodny?Jeśli nie mamy do czynienia z dużą, powszechnie znaną marką, lepiej przed dokonaniem zakupu sprawdzić sprzedającego. Zawsze możemy poszukać opinii o nieznanym sklepie internetowym oraz zweryfikować jego ocenę i komentarze użytkowników na Facebooku. Dobrze jest także przyjrzeć się dokładnie stronie sklepu, na której się znaleźliśmy. Zaufany sprzedawca bez problemu ujawni wszystkie swoje dane, ponieważ nie ma nic do ukrycia. W sprawdzonym sklepie internetowym znajdziemy zakładkę kontakt, nazwę i adres firmy, która sprzedaje oraz regulamin. W przypadku kłopotów z transakcją, zawsze będziemy wiedzieli z kim się skontaktować. Bardzo istotny jest także sam adres, pod którym znajduje się sklep. Po pierwsze, adres strony powinien zaczynać się od „https://” gdzie literka ”s” oznacza bezpieczne połączenie (secure). Po drugie, przy adresie powinna być widoczna jest kłódka. Te elementy zapewniają, że na stronie będzie można bezpiecznie dokonać płatności internetowej. I tu pojawia się kolejny element. Sprawdzone i zaufane sklepy oferują kilka rodzajów płatności – bezpośredni przelew z konta, ale także możliwość płatności kartą, przez PayPal czy Przelewy24. Jeśli nie mamy żadnego wyboru i dostępny jest tylko jeden rodzaj płatności to znak, że coś tu może być nie tak.


Bezpieczne połączenie internetowe

Zakupów online najlepiej dokonywać, będąc w domu lub innym zaufanym miejscu. Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi w celu zrobienia zakupów lub zalogowania się do systemu bankowości elektronicznej jest wielce nierozważne i nigdy nie należy tego robić.

Korzystając z internetu, jesteśmy narażeni na kontakt z różnymi formami złośliwego oprogramowania. Jednym z takich zagrożeń jest keylogger, czyli rodzaj oprogramowania lub urządzenia zbierającego i przechowującego informacje o klawiszach naciskanych przez użytkownika podczas korzystania z komputera. Programy tego typu działają na zasadzie przejęcia kontroli nad procedurami systemu operacyjnego, służącymi do obsługi klawiatury. Każde wciśnięcie klawisza jest odnotowywane w specjalnym pliku, który jest ukryty najczęściej gdzieś w katalogach systemowych. Większość keyloggerów ma specjalnie stworzoną funkcję, która pozwala na wysłanie pliku z przejętymi hasłami na wyznaczony adres e-mail.

Następne potencjalne niebezpieczeństwo to programy szpiegujące (spyware), których zadaniem jest gromadzenie danych o użytkowniku i przekazywania ich do autora złośliwego oprogramowania. W ten sposób, złodzieje mogą przechwycić nasze dane osobowe, numery kart płatniczych i hasła do logowania.Najlepszym zabezpieczeniem przed tymi i innymi niebezpieczeństwami jest odpowiedni program antywirusowy. Szukając takiego oprogramowania, należy zwrócić uwagę na to, czy posiada dodatkowe zabezpieczenia dla transakcji finansowych i zakupów online oraz możliwość korzystania z menadżera haseł. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie wirtualnej klawiatury do wpisywania haseł za pomocą myszy, co znacznie utrudnia możliwość ich przejęcia. Myśląc o bezpiecznych zakupach w sieci, warto mieć także świadomość, że ochrona nie powinna ograniczać się wyłącznie do laptopa. Przecież z internetu korzystamy także za pośrednictwem urządzeń mobilnych, więc zagrożenie z tej strony także należy wyeliminować. Stąd najlepszym wyborem będzie taki program, który na jednej licencji pozwoli zabezpieczyć nie tylko komputer, ale także smartfon czy tablet. Przykładem jest doskonale oceniany we wszystkich rankingach antywirus Kaspersky Internet Security


Dobre nawyki są bardzo ważne

Nawet najlepszy program wirusowy nie może dać 100% pewności, że nie padniemy ofiarą ataku. Dlatego nawet posiadając antywirusa, powinniśmy pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

Hasła do logowania, których używamy, powinny być odpowiednio bezpieczne. Przede wszystkim, nie zaleca się używania tego samego hasła do logowania na przykład do poczty e-mail oraz bankowości elektronicznej. Hasła powinny być silne, czyli składać się z wielu liter oraz cyfr, a także powinny być często zmieniane. Na szczęście, wiele programów czy systemów bankowości elektronicznej, wymusza na użytkowniku zmiany hasła, a także uniemożliwia wprowadzanie prostych haseł, jak ciągi kolejnych cyfr albo krótkie hasła składające się z 3-4 liter. Optymalnie, jeśli jako hasła nie wykorzystujemy danych, które łatwo przechwycić jak numer PESEL, telefon czy data urodzenia. Wreszcie, na koniec, niezależnie od tego, jak mocne mamy hasło, pamiętajmy o tym, aby po zakończonej transakcji zawsze się wylogować.Następny ważny krok to uważanie na wszelkiego rodzaju linki. Kiedyś wirusy komputerowe i robaki rozprzestrzeniały się głównie poprzez otwieranie załączonych plików. Odkąd użytkownicy uodpornili się na tę formę, oszuści szukają nowych sposobów. Jednym z najpowszechniejszych jest wysyłanie linków, które prowadzą do instalacji niebezpiecznego oprogramowania bez naszej wiedzy i zgody. Jak się przed tym chronić? Oczywiście, najlepszą metodą jest ignorowanie wszelkich wiadomości od osób czy instytucji, których nie znamy. Maile czy wiadomości prywatne na Facebooku od nieznanych osób najlepiej ignorować albo od razu usuwać. To może jednak nie wystarczyć. Możemy być ofiarą nawet w sytuacji, gdy odbieramy wiadomości wyłącznie od znanych sobie osób. Takie niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy nasz znajomy sam padł ofiarą oszustwa i teraz zupełnie nieświadomie sam rozsyła zainfekowane linki. Powszechnie znane są także przypadku podszywania się złodziei pod rozmaite instytucje – banki, policję czy firmy kurierskie.

Jak widać, bezpieczeństwo w sieci to złożona sprawa. Nie należy ulegać różnego rodzaju mitom i bagatelizować ryzyka. To nieprawda, że włamanie na konto grozi tylko naiwnym albo że posiadanie programu antywirusowego całkowicie zwalnia nas z odpowiedzialności za to, co robimy w Internecie. Tylko zdrowy rozsądek w połączeniu z dobrym oprogramowaniem może sprawić, że będziemy mieli prawo czuć się bezpiecznie. Powinniśmy być zatem ostrożni – im częściej robimy zakupy online, tym większą czujność warto zachować!


powrót