Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat gier video?

Gry video są ważną częścią życia wielu z nas. Badania pokazują, że średnia wieku gracza to 35 lat. W tej grupie jest wielu rodziców, którzy na pewno chcieliby dzielić pasję ze swoimi dziećmi. A poza tym, mamy jeszcze szereg innych czynników wywołujących presję – rówieśnicy, którzy już grają w gry i opowiadają o tym naszym dzieciom, czy wszechobecne reklamy, od których nie sposób uciec. W tej sytuacji nie należy pytać, czy pokazać dziecku jakieś gry, a raczej kiedy o zrobić i na jakich zasadach. Bo sam kontakt z wirtualnym światem wcześniej czy później będzie nieunikniony. W poniższym artykule znajdziecie porady, które pomogą przejść gamingową inicjację w sposób rozsądny, bez negatywnego wpływu na rozwój i psychikę dziecka.


Tablet dla niemowlaka – czy to dobry pomysł?

Kontakt z wszelkiego rodzaju elektroniką jest już powszechny. Badania pokazują, że 96% dzieci w wieku od 0 do 4 lat korzysta z urządzeń multimedialnych. Najczęściej najmłodsi użytkownicy oglądają filmy, piosenki lub bajki na YouTube. Niemniej jednak, wiele dzieci korzysta także z prostych aplikacji. Istnieją nawet dedykowane appki dla tej grupy wiekowej, takie, jak chociażby obrazkowy quiz 2-3 latka. Co na to lekarze? Jak łatwo się domyślić, widzą tu duże zagrożenie. Pediatrzy przekonują, że dzieci poniżej 2 lat nie są w stanie zrozumieć treści przekazywanych w postaci dwuwymiarowej, ponieważ nie mają jeszcze rozwiniętej zdolności myślenia symbolicznego. Ich skupienie uwagi jest zbyt krótkie, a zdolność zapamiętywania - zbyt niedoskonała, żeby przetworzyć dwuwymiarowy obraz z ekranu do trójwymiarowej rzeczywistości.

Eksperci podkreślają, że powinniśmy ograniczać używanie urządzeń elektronicznych przez najmłodsze dzieci, bo zaburzamy rozwój naturalnych zdolności dziecka do kontrolowania emocji. Dziecko nie uczy się, jak może samo się uspokoić i wyciszyć, a zamiast tego uzależnia się od używania mediów. Czy to oznacza że powinniśmy wprowadzić całkowitą abstynencję w tej kwestii? Niekoniecznie. Tablet multimedialny lub smartfon ma przecież inne funkcje poza wyświetlaniem ruchomych kolorowych obrazków. Bardzo dobrym pomysłem jest pokazywanie dzieciom zdjęć na ekranie urządzenia mobilnego lub używanie go do przeprowadzenia videorozmów z dziadkami lub innymi krewnymi.
Przedszkolaki przed ekranem

Dzieci od lat 3 w górę można już powoli wprowadzać w świat gier. Na starcie warto jednak wyznaczyć pewne granice. Przede wszystkim, należy odpowiednio dawkować wirtualną zabawę. W przypadku przedszkolaka, rodzic powinien pilnować, żeby czas spędzony przed grą nie przekraczał jednej godziny dziennie. Pozostały czas można wykorzystać na inne formy spędzania czasu – zabawę klockami, przeglądanie książek, jazdę na rowerze, sport itd. Oprócz pilnowania z zegarkiem w ręku czasu spędzonego przed komputerem lub tabletem, należy także pilnować, żeby kontakt z grą nie zakłócał naturalnego rytmu dnia i codziennych czynności. Najlepiej przyjąć złożenie, że gra zawsze będzie wyłączona podczas spożywania posiłku, a także nie będzie gościć w sypialni. Ta druga kwestia jest ogromnie ważna, bo zbyt długi czas przed ekranem, w szczególności wieczorem, powoduje problemy z zaśnięciem. Następna ważna rzecz to regularność. Eksperci podpowiadają, że gra w wyznaczone dni i o konkretnej godzinie nie jest najlepszym pomysłem. Uczynienie z tej formy spędzania czasu kultywowanej tradycji, może prowadzić do uzależnienia!

Te ograniczenia wyraźnie wskazują, że lepszym urządzeniem do grania dla dziecka będzie konsola podłączona do telewizora albo komputer stacjonarny. Tych urządzeń dziecko na pewno nie zabierz ze sobą do łóżka, w przeciwieństwie do tabletu, laptopa, czy konsoli przenośnej. 

To co na pewno cieszy to duży wybór gier odpowiednich dla 3-latków. Znajdziemy je, patrząc na pudełko opisane klasyfikacją PEGI. Bardzo dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku różnych gier zachęcających do ruchu – przede wszystkim muzycznych i tanecznych. Najmłodsi mogą grać razem z rodzicami na przykład w Just Dance 2018 na Playstation 4 albo Fantasia: Music Evolved na Xbox One. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą także próbować grać w proste platformówki, takie, jak Crash Bandicoot N. Sane Trilogy.Jeszcze ciekawiej robi się, gdy spojrzymy na listę gier odpowiednich od 7 roku życia. To już tytuły posiadające nieco bardziej rozbudowaną fabułę i wymagające zrozumienia, kim są bohaterowie i jakie wydarzenia rozgrywają się na ekranie. Tutaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na uwielbianą przez wszystkie dzieci serię gier LEGO, z jej najnowszą odsłoną LEGO NINJAGO Movie Movie na czele. Od 7 lat jest także rekomendowana inna gra na podstawie filmu dla dzieci - Auta 3: Wysokie obroty. Nie sposób nie wspomnieć także o kultowym Minecraft.


W grze ważne jest także odkrywanie historii. Oglądając animowane intro i wstawki między poszczególnymi etapami rozgrywki, dziecko może poznać bohaterów, zrozumieć zasady oraz celowość. Będzie to procentować w przyszłości, kiedy w szkole pojawią się zadania z treścią i dziecko będzie nauczone, że najpierw musi przeczytać, zrozumieć, a dopiero później rozwiązywać jakieś zagadnienie.

Chęć zarażenia dziecka pasją do gier to normalna sprawa. Gracze będą zachęcać dzieci do sięgnięcia po pada, podobnie jak do słuchania podobnej muzyki, co rodzic, czytania książek czy uprawiania ulubionego sportu. Takie wprowadzanie w wirtualny świat – stopniowe i oparte na konkretnych zasadach, ma znacznie większy potencjał niż niekontrolowany skok na głęboką wodę i pozostawienie dziecka samego w skomplikowanym i niebezpiecznym świecie gier.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]