Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Widząc zmiany klimatu i związane z tym długofalowe konsekwencje, zaczynamy w bardziej odpowiedzialny sposób podchodzić do swoich codziennych nawyków, wyborów zakupowych i gospodarowania energią. Bardzo wiele dobrego dla swojej planety możemy zrobić, wybierając te rozwiązania, które sprzyjają ekologii, a przy tym w żaden sposób nas nie ograniczają. Bardzo często to właśnie nowe technologie idą w parze z ekologią i oszczędnością, a stary, przestarzały sprzęt, jest nie tylko niewygodny i drogi w eksploatacji, ale także potencjalnie niebezpieczny dla środowiska naturalnego. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Para zamiast detergentów!


Środki chemiczne są bardzo często używane do domowych porządków. Detergenty zazwyczaj dobrze spełniają swoje zadanie, ale jakim kosztem! Razem z detergentem, do ścieków trafia brudna woda, a do śmieci - często ściereczki i ręczniki, którymi wcześniej dokładnie wycieraliśmy brudną powierzchnię. Zakup nowych środków czystości to kolejne opakowania – najczęściej z plastiku. Jak widać, lśniące mieszkanie ma także swoją ciemną stronę. Tymczasem, można pomyśleć o alternatywie w postaci czyszczenia parowego. Zamiast mleczka czy płynu do usuwania zabrudzeń, może wystarczyć para wyrzucana z urządzenia pod wysokim ciśnieniem. Parownica przeznaczona jest do czyszczenia podłóg, armatury łazienkowej, okien, luster, płyt kuchennych, umywalek, a dzięki wymiennym końcówkom - potrafi docierać do wielu trudno dostępnych miejsc. Przykładem takiego urządzenia, które działa bez chemii i z minimalnym zużyciem wody, jest parownica KARCHER SC 2 EasyFix Premium Home

Odkurzacz? Tak, ale bezworkowy


Trudno zachować czystość bez regularnego odkurzania. Regularne pozbywanie się ze swojego otoczenia kurzu, sierści, roztoczy i alergenów to nie tylko kwestia estetyki i porządku, ale także naszego zdrowia. A czy można odkurzać w bardziej ekologiczny sposób? Tak, to możliwe. Przede wszystkim, można ograniczyć zużycie energii, wybierając odkurzacz z silnikiem o niższej mocy. Nowoczesne odkurzacze zużywają mniej prądu niż te starsze, a pracują z taką samą, a nawet lepszą efektywnością, dzięki zmianom technologicznym. Szukając tradycyjnego odkurzacza, warto także rozważyć modele bezworkowe, aby generować mniej śmieci. Zamiast zapełniać za każdym razem nowy, jednorazowy pojemnik, lepiej zbierać kurz bezpośrednio do pojemnika i łatwo go opróżniać bezpośrednio do kosza na śmieci. Bardziej ekologiczny odkurzacz wcale nie musi być drogą inwestycją. Bezworkowy odkurzacz o niewielkiej mocy to na przykład AMICA Bagio Eco VM 3042. Wspomniany model odkurzacza można kupić za mniej niż 300 zł. Dla bardziej wymagających użytkowników ciekawą propozycją będzie także odkurzacz bezworkowy PHILIPS PowerPro Compact. Ten model cechuje się nieco większym zasięgiem oraz cichszą pracą. Jest także wyposażony w specjalne filtry alergiczne HEPA.

Ekologiczne żarówki? Oczywiście LED


Jeśli chodzi o żarówki, można dostrzec, że Polacy stosunkowo szybko przyswajają nowe technologie. Zmiana tradycyjnych żarówek na tak zwane energooszczędne odbyła się stosunkowo szybko, a niewiele później na masową skalę zafunkcjonowały lampy LED. O sukcesie tego rozwiązania zdecydowały szybko spadające ceny samych świetlówek, jak również konkretne oszczędności w portfelu, jakie można było dostrzec już po kilku miesiącach ich używania. Nie dość, że takie żarówki zużywają mniej energii, to są zdecydowanie bardziej trwałe. Rzadsze zakupy to także oszczędność, a dodatkowo generujemy mniej śmieci, bo zużyte żarówki wyrzuca się znacznie rzadziej.

Warto wiedzieć o tym, że żarówki LED to nie tylko sposób na oświetlenie w żyrandolu czy nocnej lampce. Światła LED z powodzeniem można wykorzystywać także w lodówce. Takie rozwiązanie ma praktycznie same zalety. Światło wygląda bardziej naturalnie, wymiana żarówki grozi nam znacznie rzadziej, a zużycie energii jest mniejsze. To szczególnie ważne, bo przecież światło w lodówce pali się bardzo często. Żarówki LED do oświetlenia wnętrza wykorzystuje na przykład lodówka BEKO RCNA366E40ZXB.


Energooszczędna pralka


Pranie potrafi generować naprawdę duże koszty. Może to potwierdzić każda liczna rodzina, gdzie pranie odbywa się codziennie. W przypadku prania, na koszty składają się trzy czynniki – detergenty, zużyta woda oraz energia elektryczna. Na dwa ostatnie czynniki mamy duży wpływ, wybierając konkretny model pralki. Co zrobić, aby zużywać mniej zasobów? Przede wszystkim, należy patrzeć na klasę energetyczną sprzętu oraz podawane przez producenta roczne zużycie wody i prądu. Bardzo ważny jest także odpowiedni wybór programu. Do lekkich zabrudzeń lepiej wybierać krótsze programy, a tych intensywnych używać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę niezbędne. Bardzo pożyteczna funkcją są wszelkiego rodzaju technologie oparte na analityce wagowej – w tym najsłynniejszy Szósty Zmysł od marki Whirlpool. Inteligentna pralka potrafi na podstawie analizy wielkości załadunku i zabrudzeń dobierać idealnie długość cyklu i ilość wody. W ten sposób, zużywamy dokładnie tyle ile potrzeba, a nie więcej.

Warto również pamiętać o tym, że najbardziej energochłonne w procesie prania jest podgrzewanie wody. Zatem im wyższa temperatura tym więcej prądu zużywa pralka. Z tego powodu, najbardziej ekologiczne będą programy oparte na praniu w niskich temperaturach. W tym miejscu warto wyróżnić technologię EcoBubble, która umożliwia pozbywanie się trudnych plam dzięki aktywnej pianie także w zimnej wodzie. Nowoczesna pralka z taką funkcją to na przykład SAMSUNG Quick Drive WW90M644OPW/EO.

Suszarka do prania – tak czy nie?


Miłośnicy ekologicznego stylu życia często są przeciwni suszeniu ubrań za pomocą urządzeń elektronicznych. Rzeczywiście, ten proces zużywa dużo prądu, często jedna jest bardzo potrzebny gdy nie mamy czasu ani miejsca, aby rozwieszać duże pranie. Dylemat między ekologią a własną wygodą, może być trudny. Najlepszy kompromis to suszenie tylko wtedy, gdy jest to faktycznie uzasadnione. Latem, podczas słonecznej pogody, wywieszenie pranie na balkonie będzie pewnie lepszy pomysłem. Natomiast w zimie warto polegać na suszarce do prania lub pralkosuszarce.

Jeśli do wyboru sprzętu AGD i jego codziennego użytkowania podejdziemy w sposób odpowiedzialny, będziemy mogli żyć bardziej ekologicznie, a przy tym wygodnie i oszczędnie. W dłuższej perspektywie, nowoczesny sprzęt zawsze bardziej opłaci się niż ten wiekowy. Warto o tym wiedzieć i dokładnie czytać specyfikację urządzeń, a nie tylko kierować się najniższą ceną w dniu zakupu. Zużycie energii może być mniejsze, podobnie jak liczba wygenerowanych odpadków. Warto wymieniać urządzenia na bardziej ekologiczne, choćby miało się to odbywać stopniowo i trwać długi czas.

Tagi

Lodówki srebrne Lodówki bez zamrażalnika Lodówki podblatowe Czajniki elektryczne - 1 litr Czajnik elektryczny biały Czajniki z gwizdkiem Czajniki turystyczne Czajniki elektryczne czarne Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe Wagi łazienkowe bluetooth Czarne tostery Prostownice ceramiczne Prostownice keratynowe Żelazka z automatycznym doborem temperatury Lodówki z kostkarką do lodu Odkurzacze myjące Wentylatory stojące z pilotem Szczoteczki soniczne Piekarniki dual cook Srebrne zmywarki Lunch box Piekarniki parowe Blender z bidonem Ekspresy do kawy do 3000 zł Ekspresy do kawy do 2500 zł Ekspresy do kawy do 2000 zł Ekspresy do kawy do 1500 zł Wąskie lodówki Energooszczędne lodówki Lodówki z dużym zamrażalnikiem Ciche lodówki Czarne lodówki Wysokie lodówki Lodówki no frost Miksery z obrotową misą Małe zamrażarki Pralki 5 i 6 kg Tanie pralki Pralki 7 kg Pralki z silnikiem inwerterowym Pralki z możliwością dołożenia prania Pralki z funkcją pary Małe pralki Pralki 8 kg Pralki Eco Bubble Pralki slim Wąskie pralki Jednopalnikowe kuchenki elektryczne Kuchenki gazowe turystyczne Kuchenki indukcyjne dwupalnikowe Płyty indukcyjne dwupalnikowe Depilatory laserowe Jonizatory powietrza Szczoteczki elektryczne dla dzieci Suszarki turystyczne Kuchenki jednopalnikowe Płyty indukcyjne białe Kuchnie elektryczne dwupalnikowe Zegary elektroniczne Suszarki kondensacyjne Nawilżacze parowe Czajniki ceramiczne Bezprzewodowe odkurzacze Suszarki z dyfuzorem Czajniki z regulacją temperatury Termometry bezdotykowe Odkurzacze pionowe z funkcją mycia podłóg Małe lodówki Zmywarki o szerokości 45 cm

powrót