Jak chronić ekran smartfona – praktyczny poradnik

Smartfony należą do grona kosztownych urządzeń, które bardzo często ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Żaden sprzęt tak często nie trafia do naprawy, jak waśnie telefony, a zdecydowanie największa liczba napraw dotyczy wyświetlacza. Z czego to wynika? Powodów jest wiele. Przede wszystkim, należy wskazać codzienne używanie telefonu, co stwarza wiele okazji do potencjalnego wypadku. O ile drogie komputery najczęściej znajdują się na biurku, a telewizory na stoliku lub na ścianie, tak smartfony ciągle są w ruchu i wciąż z nich korzystamy, więc w ciągu dnia znajdzie się przynajmniej kilka okazji do upuszczenia sprzętu na ziemię. Ze smartfonów korzystamy jadąc autobusem, w pracy, podczas treningu, czy robiąc zdjęcia na spacerze, a to oznacza całe spektrum potencjalnych niebezpieczeństw. Poza tym, sama konstrukcja nowoczesnego smartfona sprawia, że są to raczej kruche urządzenia. Maksymalne wyeksponowanie powierzchni ekranu i smukłe, cienkie obudowy, to przecież zupełnie inna stylistyka niż legendarna Nokia 3310 sprzed lat, która była praktycznie niezniszczalna. Jeśli chcemy mieć bardzo ładne i bardzo funkcjonalne telefony, niestety trzeba się liczyć z ich awaryjnością przy wszelkiego rodzaju upadkach. Jednak aby uniknąć wysokich kosztów naprawy, można podjąć pewne kroki, aby ryzyko zniszczenia smartfona zmniejszyć do minimum. Jak chronić telefon? Doradzamy właśnie w tym artykule.

Szkło ochronne czy folia?

Najpopularniejsze sposoby na zabezpieczenie wyświetlacza to użycie folii ochronnej lub szkła. Czym to się różni? Na pewno folia to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, oznaczające godzenie się na różne kompromisy, a szkło to już nowocześniejsza i bardziej kosztowna technologia.

Folie ochronne do smartfona możemy kupić już nawet za kilka złotych. Takie bezpiecznie zapewnia skuteczną ochronę przed kurzem i brudem oraz zarysowaniami, mało prawdopodobne, żeby jednak ochroniło ekran w przypadku upadku z większej wysokości. Folia ma sens, jeśli zależy nam na tym, aby telefon mimo wielu miesięcy używania wyglądał na fabrycznie nowy. Folie mają jednak szereg wad, które potrafią nieco utrudniać codzienne korzystanie z oklejonego telefonu. Większość folii to modele uniwersalne, nie są więc idealnie dopasowane do ekranu konkretnego modelu smartfona. Używając źle dopasowanej, folii możemy na przykład zasłonić głośnik, co utrudni nam rozmowy telefoniczne. Poza tym, folie potrafią nieco zniekształcać obraz z wyświetlacza. Po oklejeniu smartfona możemy zaobserwować gorszy kontrast lub pogorszenie się kątów widzenia. Folia jest też rozwiązaniem z gatunku tych krótkoterminowych, ponieważ stosunkowo łatwo odrywa się od powierzchni ekranu. Pozytyw jest jednak taki, że bardzo łatwo zerwać ją i szybko wymienić na nową. Niektórzy producenci od razu zakładają szybką interwencję, sprzedając w zestawie nie jedną, a dwie albo trzy sztuki.

Szkło ochronne do smartfona jest zdecydowanie grubsze od folii, bardziej wytrzymałe na zarysowania i lepiej dopasowane, ponieważ sprzedaje się akcesoria dedykowane do konkretnych telefonów. Ponadto, szkło nie ogranicza w żaden sposób czułości wyświetlacza i nie wpływa na jakość obrazu. Czy są jakieś wady poza wyższą ceną? Niestety jedną - nie najlepiej sprawuje się, jeśli chodzi o ochronę wypukłych wyświetlaczy, bo nawet przy idealnym naklejeniu, delikatnie odstaje na brzegach. Jeśli chodzi o subiektywne odczucia, niektórym użytkownikom może po prostu przeszkadzać nadmierna sztywność.

Ciekawostką są natomiast rozwiązania hybrydowe, łączące zalety folii i szkła. Chodzi o rodzaj szkła, które wykazuje elastyczność zbliżoną do folii, dzięki czemu jest trudne do zbicia, jednocześnie zapewnia wyższy komfort użytkowania i większą twardość niż standardowe folie.

Jak zainstalować zabezpieczenie na telefon – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Samodzielne naklejenie folii lub szkła w prawidłowy sposób wymaga nieco wprawy oraz umiejętności manualnych. Jeśli nie mamy przekonania do swoich umiejętności, możemy wykonanie tego zadania powierzyć specjalistom. Montaż folii ochronnej do smartfona realizowany w naszych sklepach wykonywany jest za pomocą techniki na mokro, co daje pewność, że folia zostanie równo nałożona, bez pęcherzyków powietrza i zanieczyszczeń.

Czy warto mieć etui lub pokrowiec do smartfona?

Kolejny sposób na skuteczną ochronę swojego smartfona to zastosowanie etui lub pokrowca. Najczęściej etui mają albo formę plecków zabezpieczających głównie tył albo formę pokrowca z klapką. Etui na telefon różnią się ceną, ponieważ są wykonane z różnych materiałów, na przykład z poliwęglanu, syntetycznej skóry albo polieturanu. Lepszą ochroną jest oczywiście wersja z klapką, ponieważ chroni zarówno tył, jak i przód urządzenia, amortyzując upadki.

Największa wada rozwiązania z klapką? Oczywiście, większe wymiary i waga urządzenia umieszczonego w etui. Biorąc pod uwagę że wyświetlacze nowoczesnych smartfonów są dość duże, to po umieszczeniu ich w dodatkowej obudowie już z trudem mieszczą się do kieszeni. Schowanie ekranu za klapką to także swego rodzaju dyskomfort, zwłaszcza przy robieniu zdjęć, kiedy klapka zasłania obiekty aparatu. Trudniejsza jest także obsługa smartfona jedną ręką.

Są jednak pewne zalety. Bardzo funkcjonalnym dodatkiem jest na pewno dodanie wysuwanej podstawki, która sprawia, że etui zmienia się w niezwykle praktyczny stojak. Oprócz tego, niektóre modele są tak skonstruowane, żeby zapewniać dostęp do wybranych funkcji telefonu bez otwierania klapki albo mają wycięte okienko z podglądem części ekranu. Niektóre etui posiadają także specjalne miejsca na wizytówki oraz karty płatnicze.

Ubezpieczenie smartfona – czy to się opłaca?

Niezależnie od wszystkich mechanicznych zabezpieczeń, dobrze jest się zastanowić także nad wykupieniem odpowiedniej polisy. Ubezpieczenie telefonu można wykupić w sklepie razem z zakupem sprzętu. Ubezpieczenia występują w różnych wersjach i wariatach. W MediaMarkt możesz kupić Gwarancję Plus na 12 miesięcy lub Gwarancję Plus na 24 miesiące. W zależności od wybranej opcji, miesięczny koszt polisy może się wahać od kilku nawet do kilkudziesięciu złotych. Kalkulacja jest zatem dość prosta – im kosztowniejszy smartfon posiadamy, tym ubezpieczenie wydaje się bardziej uzasadnione. Rozbitych wyświetlaczy raczej się nie naprawia, tylko wymienia na nowe, a jak wiadomo - im droższy smartfon, tym droższe komponenty. Ubezpieczenie wydaje się zatem najrozsądniejszą opcją.

 Czy kruchość nowoczesnych smartfonów to problem, który zostanie szybko rozwiązany? Trudno powiedzieć. Na tę chwilę pozostaje korzystać z różnych doraźnych metod, które pozwalają ograniczyć ryzyko zniszczenia do minimum oraz na wszelki wypadek - pomyśleć o ubezpieczeniu. Ogromnie ważne jest także nie prowokowanie sytuacji, które mogą nas narazić na nieszczęście. Na co dzień po prostu należy pamiętać, żeby nie kłaść smartfona na krawędzi biurka lub stołu oraz żeby pod żadnych pozorem nie dawać go w ręce małych dzieci!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]