Jak chronić się przed smogiem?

Co roku wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego słyszymy o pojawiającym się smogu. Z sezonu na sezon normy stężenia pyłów są wyższe. W miastach regularnie ogłaszany jest alarm smogowy.

Główną przyczyną jego występowania w Polsce jest tzw. „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z pieców i kotłów w gospodarstwach domowych. Palenie słabej jakości węglem oraz śmieciami to procentowo największy występek. Do tego dochodzi przemysł oraz transport. Smog to mieszanka składająca się z pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, a także spalin, tlenków azotu i siarki. Smog najbardziej dokucza nam w bezwietrzne dni przy dużej wilgotności.Smog w Polsce


Na smog najbardziej narażone są miasta i miejscowości położone w naturalnych obniżeniach gruntu. Niestety według raportu Europejskiej Agencji Środowiska z 2013 roku aż 6 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w naszym kraju. Należą do nich Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Nie oznacza to jednak, że pozostałe miasta sa wolne od nieczystego powietrza.


Wpływ smogu na zdrowie


Wdychanie smogu ma bardzo poważne konsekwencje. Oczywiście najbardziej narażony jest układ oddechowy. Skutkiem są infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, astma, zapalenie płuc oraz oskrzeli, rak płuc. Do listy chorób związanej ze smogiem można jeszcze dopisać nadciśnienie, zawał, udar, bezpłodność. Świa­towa Orga­ni­za­cja Zdro­wia (WHO) sza­cuje, że rocz­nie ze względu na złą jakość powie­trza umiera w Pol­sce 43–45 tys. osób.

 

Skąd czerpać informacje o smogu?


Smog nie jest zjawiskiem stałym. Jakość powietrza w określonej lokalizacji może się różnić zależności od dnia i godziny. Na szczęście, dzięki odpowiednim pomiarom, które są dokonywane na bieżąco, można z dużą dokładnością określić aktualną sytuację w danym mieście czy nawet w konkretnej dzielnicy. Aktualne informacje można znaleźć na wielu portalach oraz w aplikacji na smartfona. Czy czujność należy zachowywać cały czas? Niekoniecznie. Niebezpieczeństwo pojawienia się smogu występuje przede wszystkim wtedy, gdy pogoda jest sucha i bezwietrzna. Czynnikiem alarmującym może być także spadająca temperatura, która sprawia, że zwiększa się intensywność palenia w piecach. Wtedy należy szczególnie wzmóc czujność i śledzić aktualne komunikaty smogowe.


Jak chronić się przed smogiem w domu?


Najlepszym sposobem na uniknięcie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem na zewnątrz jest pozostanie w domu, niemniej jednak, wciąż w jakimś stopniu możemy mieć kontakt ze smogiem, chociażby ze względu na wietrzenie pomieszczeń. Poza tym trzeba pamiętać, że sami wnosimy do domu wiele zanieczyszczeń, przebywając na zewnątrz - tam, gdzie ich nie brakuje. Jest więc potrzeba, żeby filtrować odpowiednio powietrze w domu. Urządzeniem, które to umożliwi, jest oczyszczacz powietrza. Oczyszczacze stały się w ostatnim czasie bardzo popularne, więc sklepy mają do zaoferowania coraz większy wybór tego typu sprzętów. Co warto wybrać i jak rozsądnie kupić, żeby nie przepłacać? Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim wydajnością. Oczyszczacz powietrza, taki jak METROX ME-1522, dobrze radzi sobie z filtracją powietrza, ale jest efektywny jedynie na powierzchni do 11 metrów kwadratowych. Może zatem zdać egzamin na przykład w pokoju dziecka, ale już nie w dużym salonie. Droższe urządzenia o większych gabarytach mogą swoich zasięgiem objąć nawet całe mieszkanie. Tak jest w przypadku oczyszczacza powietrza PHILIPS Seria 1000 AC1214/10. Ten model jest nie tylko bardzo wydajny, ale także wyjątkowo skuteczny. Pozbywa się z otoczenia nie tylko pyłów, ale również bakterii, wirusów, roztoczy czy zarodników pleśni. Zaletą zaawansowanych urządzeń jest też duży stopień automatyzacji. Wspomniany oczyszczacz Philips samoistnie monitoruje jakość powietrza i gdy jest taka potrzeba, włącza się i wykonuje niezbędną pracę, gdy my smacznie śpimy.Na co oprócz wydajności oraz dokładności filtrów zwrócić uwagę? Na pewno powinniśmy pamiętać o tym, że działanie oczyszczacza powinno być nie tylko skuteczne, ale też mało uciążliwe. Z tego powodu dobrze jest zwracać uwagę na generowany hałas – zwłaszcza w nocy. Oprócz tego, dobrze jest uwzględnić także dodatkowe funkcje, jakie oferują oczyszczacze. Bardzo często są zdolne do jonizacji powietrza. Czasem zdarza się też, że urządzenie posiada funkcje nawilżania, dzięki czemu nie trzeba kupować dodatkowo nawilżacza na zimowe miesiące.

Oprócz elektroniki, dobrze jest zadbać w domu także o odpowiednie rośliny! Wiele domowych roślin posiada zdolność naturalnego oczyszczania powietrza. Na liście znajduje się na przykład dracena, fikus albo bambus palmowy. Może się zatem okazać, że kilka roślin na parapecie będzie pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale także element, który będzie pozytywnie wpływał na nasze zdrowie.


Jak chronić się przed smogiem na zewnątrz?


Najlepiej byłoby pewnie w ogóle nie wychodzić z domu, gdy za oknem jest smog, jednak w praktyce jest to niemożliwe. Konieczność chodzenia do pracy i szkoły, robienia zakupów i wykonywania wielu innych aktywności sprawia, że mimo wszystko będziemy zmuszeni do tego, żeby znaleźć się w zanieczyszczonym środowisku. Jak w takiej sytuacji chronić swoje płuca? Dla wielu osób odpowiedzią są maski antysmogowe. To rozwiązanie bardzo popularne w Chinach i Japonii, a ostatnio cieszy się większym zainteresowaniem także w Europie. Czy maska może być skuteczna? Tak, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni model i będziemy używać maski w prawidłowy sposób. Aby ochrona miała sens, producent musi zapewnić, że filtr zatrzyma najbardziej szkodliwy pył PM2,5, który jest drobny, a stanowi bardzo duże zagrożenie, przenikając do krwi. Oprócz tego, niezbędne jest regularne wymienienie filtrów, które nie starczają na zbyt długo. Wymiana powinna się odbywać przynajmniej raz na dwa tygodnie.