Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jak chronić się przed smogiem?

Polskie miasta niestety przodują w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Unii Europejskiej. Jakość powietrza jest w wielu ośrodkach na tyle zła, że przebywanie poza domem może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia. Smog jest najbardziej niebezpiecznym, chociaż nie jedynym, efektem zanieczyszczenia powietrza. Zjawisko występuje wtedy, gdy nasilają się działania człowieka zwiększające emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a jednocześnie występuje zamglenie i brak wiatru, który byłby w stanie rozwiać trujące opary. W smogu znajdują się pyły zawieszone i metale ciężkie oraz dwutlenek siarki. Pyły, które dostają się do płuc, mogą powodować choroby górnych dróg oddechowych, a także miażdżycę i problemy z układem krwionośnym. Zagrożenie jest więc realne i dotyczy każdego człowieka, bez względu na wiek. Na problemy zdrowotne narażeni są wszyscy - zarówno osoby starsze, jaki niemowlaki. Warto zatem podjąć odpowiednie kroki, by chronić siebie i swoich bliskich.

Skąd bierze się smog?

Żeby odpowiednio zabezpieczyć się przed smogiem, dobrze jest najpierw zdobyć podstawową wiedzę o tym, czym jest spowodowany. Przyjmuje się, że głównym źródłem powstawania smogu są zanieczyszczenia powstające w wyniku ogrzewania domów materiałami niskiej jakości – tanim węglem, drewnem i, przede wszystkim - śmieciami.  Oprócz tego, należy wymienić transport samochodowy. I nie chodzi tutaj wyłącznie o spaliny emitowane z rury wydechowej, ale również ścieranie się opon i klocków hamulcowych, a także podrywanie pyłu zgromadzonego na drodze przez kolejne przejeżdżające auta. Warto także wymienić przemysł – w szczególności produkcję energii. Czy mamy zatem wpływ na to, jaka jakość powietrza panuje w naszym otoczeniu? W pewnym stopniu na pewno tak, chociażby decydując o tym, czy poruszamy się samochodem czy komunikacją miejską. Wybór transportu zbiorowego zamiast własnego auta może w pewnym stopniu poprawić jakość powietrza, stąd nie powinny dziwić apele o korzystanie z transportu publicznego, gdy sytuacja jest szczególnie trudna.

Skąd czerpać informacje o smogu?

Smog nie jest zjawiskiem stałym. Jakość powietrza w określonej lokalizacji może się różnić  zależności od dnia i godziny. Na szczęście, dzięki odpowiednim pomiarom, które są dokonywane na bieżąco, można z dużą dokładnością określić aktualną sytuację w danym mieście czy nawet w konkretnej dzielnicy. Aktualne informacje można znaleźć na wielu portalach oraz w aplikacji na smartfona. Czy czujność należy zachowywać cały czas? Niekoniecznie. Niebezpieczeństwo pojawienia się smogu występuje przede wszystkim wtedy, gdy pogoda jest sucha i bezwietrzna. Czynnikiem alarmującym może być także spadająca temperatura, która sprawia, że zwiększa się intensywność palenia w piecach. Wtedy należy szczególnie wzmóc czujność i śledzić aktualne komunikaty smogowe.

Jak chronić się przed smogiem w domu?

 Najlepszym sposobem na uniknięcie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem na zewnątrz jest pozostanie w domu, niemniej jednak, wciąż w jakimś stopniu możemy mieć kontakt ze smogiem, chociażby ze względu na wietrzenie pomieszczeń. Poza tym trzeba pamiętać, że sami wnosimy do domu wiele zanieczyszczeń, przebywając na zewnątrz - tam, gdzie ich nie brakuje. Jest więc potrzeba, żeby filtrować odpowiednio powietrze w domu. Urządzeniem, które to umożliwi, jest oczyszczacz powietrza. Oczyszczacze stały się w ostatnim czasie bardzo popularne, więc sklepy mają do zaoferowania coraz większy wybór tego typu sprzętów. Co warto wybrać i jak rozsądnie kupić, żeby nie przepłacać? Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim wydajnością. Oczyszczacz powietrza, taki jak METROX ME-1522, dobrze radzi sobie z filtracją powietrza, ale jest efektywny jedynie na powierzchni do 11 metrów kwadratowych. Może zatem zdać egzamin na przykład w pokoju dziecka, ale już nie w dużym salonie. Droższe urządzenia o większych gabarytach mogą swoich zasięgiem objąć nawet całe mieszkanie. Tak jest w przypadku oczyszczacza powietrza PHILIPS Seria 1000 AC1214/10. Ten model jest nie tylko bardzo wydajny, ale także wyjątkowo skuteczny. Pozbywa się z otoczenia nie tylko pyłów, ale również bakterii, wirusów, roztoczy czy zarodników pleśni. Zaletą zaawansowanych urządzeń jest też duży stopień automatyzacji. Wspomniany oczyszczacz Philips samoistnie monitoruje jakość powietrza i gdy jest taka potrzeba, włącza się i wykonuje niezbędną pracę, gdy my smacznie śpimy.

Na co oprócz wydajności oraz dokładności filtrów zwrócić uwagę? Na pewno powinniśmy pamiętać o tym, że działanie oczyszczacza powinno być nie tylko skuteczne, ale też mało uciążliwe. Z tego powodu dobrze jest zwracać uwagę na generowany hałas – zwłaszcza w nocy. Oprócz tego, dobrze jest uwzględnić także dodatkowe funkcje, jakie oferują oczyszczacze. Bardzo często są zdolne do jonizacji powietrza, jak na przykład oczyszczacz powietrza TEFAL PU4015. Czasem zdarza się też, że urządzenie posiada funkcje nawilżania, dzięki czemu nie trzeba kupować dodatkowo nawilżacza na zimowe miesiące.

Oprócz elektroniki, dobrze jest zadbać w domu także o odpowiednie rośliny! Wiele domowych roślin posiada zdolność naturalnego oczyszczania powietrza. Na liście znajduje się na przykład dracena, fikus albo bambus palmowy. Może się zatem okazać, że kilka roślin na parapecie będzie pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale także element, który będzie pozytywnie wpływał na nasze zdrowie.

Jak chronić się przed smogiem na zewnątrz?

 Najlepiej byłoby pewnie w ogóle nie wychodzić z domu, gdy za oknem jest smog, jednak w praktyce jest to niemożliwe. Konieczność chodzenia do pracy i szkoły, robienia zakupów i wykonywania wielu innych aktywności sprawia, że mimo wszystko będziemy zmuszeni do tego, żeby znaleźć się w zanieczyszczonym środowisku. Jak w takiej sytuacji chronić swoje płuca? Dla wielu osób odpowiedzią są maski antysmogowe. To rozwiązanie bardzo popularne w Chinach i Japonii, a ostatnio cieszy się większym zainteresowaniem także w Europie. Czy maska może być skuteczna? Tak, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni model i będziemy używać maski w prawidłowy sposób. Aby ochrona miała sens, producent musi zapewnić, że filtr zatrzyma najbardziej szkodliwy pył PM2,5, który jest drobny, a stanowi bardzo duże zagrożenie, przenikając do krwi. Oprócz tego, niezbędne jest regularne wymienienie filtrów, które nie starczają na zbyt długo. Wymiana powinna się odbywać przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat smogu?

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje powstawanie wolnych rodników, które są niebezpieczne dla organizmu. Żeby się ich pozbyć, należy jeść dużo produktów bogatych w witaminy A, C i E. Substancje te mają właściwości przeciwutleniające.

Jak widać, smog to dość złożone zjawisko. Walka ze smogiem, mająca na celu zachowanie lepszego stanu zdrowia, to niełatwy proces, na który składa się wiele elementów. Nie ma jednej najlepszej recepty na smog i jednego uniwersalnego rozwiązania. Jedynie połączenie odpowiedniej wiedzy z różnymi metodami pozwalającymi ograniczyć kontakt ze szkodliwymi substancjami, może sprawić, że będziemy mogli oddychać bez obaw.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]