Jak chronić się przed upałem – praktyczny poradnik

Walka z upałem to poważne wyzwanie, które wydawało się zupełnie abstrakcyjne jeszcze pół roku temu, kiedy to marzyliśmy o końcu zimy! Słoneczna pogoda ma oczywiście wiele zalet. Poprawia ogólne samopoczucie, zachęca do spacerów i aktywności sportowej, sprawia, że dzień jest dłuższy. Trzeba jednak mieć świadomość, że co za dużo to nie zdrowo. Za wysoka temperatura i zbyt długie przebywanie na słońcu może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Dobrze jest pamiętać jednak o ochronie przed promieniami UV oraz innych zagrożeniach związanych z letnimi falami upałów. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na wysokie temperatury.

Bądź zawsze przygotowany

W naszym klimacie pogoda potrafi być naprawdę nieprzewidywalna. Często bardzo szybko deszczowy dzień zamienia się w upalny lub na odwrót. Zdarza się, że na te zmiany pogody jesteśmy kompletnie nieprzygotowani i po prostu nie wiemy, jak się ubrać. I chodzi tutaj zarówno o codzienne wyjście z domu, jak i o pakowanie się na wyjazd. Oprócz tradycyjnej prognozy pogody w telewizji oraz specjalnych aplikacji w smartfonie, bardzo przydatna jest także stacja pogodowa. To praktyczne urządzenie potrafi przekazywać wiele cennych informacji, nie tylko o temperaturze i opadach, ale też o ciśnieniu, wietrze, promieniowaniu UV. Dysponując stacją pogodową, możemy lepiej przygotować się na każde wyjście, ponieważ upał nas nie zaskoczy.

Pamiętaj, żeby dużo pić

Specjaliści podkreślają, żeby pić codziennie dużo płynów. Latem, gdy jest gorąco, ta rada staje się jeszcze bardziej aktualna. Aby uniknąć odwodnienia, należy pić napoje często i w małych dawkach. Rodzice natomiast w sposób szczególny powinni pamiętać o tym, żeby namawiać do picia swoje dzieci. Woda spożywana w odpowiedniej ilości poprawia metabolizm, ułatwia trawienie i tym samym - wspomaga odchudzanie. Może także skutecznie oczyszczać organizm ze zbędnych substancji i toksyn. Co ciekawe, picie wody wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Butelkowana wody mineralna faktycznie może być w dużej ilości droga, nie można jednak tego samego powiedzieć o wodzie z kranu. Kranówka w większości miejsc doskonale nadaje się do picia. A jeszcze lepiej, jeśli zostanie odpowiednio przefiltrowana. W tym celu warto wykorzystać dzbanek z filtrem lub jego kompaktową formę, czyli butelkę. Poręczną butelkę z filtrem możemy zabrać na przejażdżkę rowerową, spacer po parku czy na jogging.

Nie zapomnij o wentylatorze

Próby wietrzenia mieszkania przez otwieranie okien mogą być zupełnie nieskuteczne. Dzieje się tak dlatego, że o naszym komforcie decyduje nie tylko temperatura powietrza, ale także jego ruch. Często więc, zamiast obniżać temperaturę za pomocą kosztownej klimatyzacji, wystarczy po prostu włączyć wiatrak, który wprawi powietrze w ruch i wytworzy przyjemny powiew. Im większe pomieszczenie, tym większej energii będzie potrzeba, a co za tym idzie - większego śmigła do obrotu. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzą się jeszcze małe wentylatory biurkowe, jednak w salonie lepiej stawiać na wentylatory stojące.

Nie zapomnij o wizycie w drogerii i w aptece

 Podstawowym zabezpieczeniem przed poparzeniami słonecznymi są oczywiście kremy  z filtrem UV, dla dzieci produkowane także w formie wygodnych w użyciu sprejów. Oprócz stosowania kremu, powinniśmy także pamiętać o nakryciu głowy. Na wypadek gdybyśmy jednak przesadzili ze słońcem, dobrze jest się zaopatrzyć z odpowiednim wyprzedzeniem w krem na poparzenia słoneczne.

powrót