Jak ćwiczyć w domu na małej przestrzeni?

Moda na zdrowy styl życia jest już zjawiskiem powszechnym. Jednak nie zawsze świadomość oraz dobre chęci wystarczają do tego, aby zmienić swoje nawyki i zacząć dbać o formę dzięki regularnym treningom. Czasami napotyka się bariery, które mogą skutecznie zniechęcić do ćwiczeń. Przede wszystkim, należy tu wskazać brak odpowiedniej przestrzeni oraz przyrządów. Nie każdy ma możliwość regularnego wyjścia na siłownię w pobliżu pracy lub miejsca zamieszkania i nie w każdym mieszkaniu udaje się zorganizować siłownię na własną rękę. Można jednak sięgnąć po takie rozwiązania, które umożliwią efektywny trening nawet na niewielkiej powierzchni. Wszystko to kwestia doboru odpowiednich ćwiczeń i narzędzi. Jak ćwiczyć w domu na małej przestrzeni? Zobacz nasz poradnik.

Na początek mata

Chociaż wielu osobom siłownia kojarzy się ze sprzętami o dużych gabarytach, jak atlas, rowerek czy ławka w rzeczywistości możliwe jest trenowanie także wtedy, gdy nie mamy miejsca na te wszystkie urządzenia. Najważniejsze ćwiczenia można wykonać, wykorzystując jedynie ciężar własnego ciała. Brzuszki, skłony, przysiady czy wypady to najprostsze elementy, które pozwolą szybko spalić kalorie i wyrzeźbić mięśnie. Aby wygodnie wykonywać wszystkie ćwiczenia nie na twardej podłodze czy na dywanie, wystarczy prosta mata do ćwiczeń. W ten sposób każde z ćwiczeń wykonamy komfortowo i wygodnie.

Trening siłowy

Jeśli planujemy ukształtować przede wszystkim mięśnie rąk, najlepszą drogą do tego będzie zakup hantli. Nawet pozornie niewielkie ciężary szybko dadzą odpowiednie rezultaty, jeśli każde ćwiczenie wykonamy z odpowiednią liczbą powtórzeń. Najlepiej, jeśli dysponujemy zestawem ciężarków o różnej wadze, tak, żeby stopniowo zwiększać obciążenie i wchodzić na wyższy poziom wraz z nabieraniem wprawy. Standardem są komplety zawierające obciążenie 1, 2 oraz 4 kg. Można zdecydować się na hantle neoprenowe lub hantle z chromowanej stali.  Hantle można po treningu schować do szafy.

Bardzo dobre rezultaty przynosi także podciąganie na drążku. Drążek można zainstalować na każdej futrynie, dzięki czemu jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego.

Inne rodzaje ćwiczeń

Wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie głębokie można wykonać z użyciem piłki gimnastycznej. Można się na niej oprzeć lub położyć, wykonując wiele ćwiczeń na mięśnie nóg oraz pośladków. Po skończonych ćwiczeniach piłka możne znaleźć się w schowku albo nawet pod stołem.

Bardzo ciekawym i funkcjonalnym jest także rolka do ćwiczeń KETTLER, umożliwiająca pracę nad wieloma partiami mięśni jednocześnie. Ćwiczenie przy pomocą takiego urządzenia, przypomina odrobinę robienie pompek, jednak aby podnieść się w górę na kole, trzeba zaangażować także mięśnie nóg. Utrzymanie równowagi oraz wykonywanie ruchów w przód oraz w tył przy pomocy koła stanowi wyzwanie, które pomoże wzmocnić przedramiona, ramiona, brzuch, a także poprawić ogólną koordynację ruchową.

Nie należy także zapominać o skakance. Chociaż kojarzy się głównie z zabawą z dziecięcych lat, jako przyrząd treningowy świetnie sprawdza się do trenowania dolnych partii ciała. Nawet miesiąc regularnych ćwiczeń ze skakanką pozwoli zauważyć widoczne efekty pracy. Skakanka poprawia wydolność, umożliwia szybkie spalanie kalorii i kształtuje mięśnie nóg.

Jak widać, możliwości treningu nawet w małym pokoju jest bardzo dużo. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni i dobry plan treningowy, żeby zdziałać cuda. Jeśli myślałeś, że przestrzeń to poważy problem, to wiedz, że tak nie jest. Trenować można w każdych warunkach pod warunkiem, że robi się to z głową.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement