Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej

Końcówki do szczoteczek elektrycznych i sonicznych należy wymieniać tak często jak tradycyjną szczoteczkę manualną. Rekomendowanym przez stomatologów czasem są 3 miesiące. Niektórzy producenci stosują specjalne zabiegi, których celem jest ułatwienie nam kontroli tego czasu. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.    


Dlaczego akurat 3 miesiące? 


Przy każdym czyszczeniu w szczoteczkach zalęgają bakterie, które przyczyniać się mogą do rozwoju próchnicy. Ponadto włókna szczoteczki ulegają zużyciu, przez co po pewnym czasie nie czyszczą tak dokładnie jak na początku.

Warto w tym miejscu wspomnieć o cenie szczoteczek i dlaczego szczoteczki elektryczne bądź soniczne, pomimo swojej wyższej ceny, finalnie okazują się być tańsze w eksploatacji? Zwykłe szczoteczki manualne, pomimo swojej większej dostępności cenowej, charakteryzują się krótszą żywotnością, ponieważ po upływie przepisowych 3 miesięcy nadają się tylko do wyrzucenia. Z kolei szczoteczki elektryczne i soniczne, chociaż przy pierwszym zakupie kosztują więcej, dają nam możliwość wymiany końcówek. Te z kolei często dodawane są w zestawie do szczoteczki (w przypadku modelu Oral-B Genius jest ich aż 4 co daje nam zapas na rok) oraz są łatwo dostępne w drogeriach. Ich cena nie przekracza 50 zł za zestaw, w którym znajduje się około 3 końcówek, co łatwo przeliczyć - wychodzi około 5 zł na miesiąc, podczas gdy cena najlepszej szczoteczki manualnej wynosi około 30 zł, a więc jej miesięczny koszt oscyluje w granicach 10 zł. Ponadto warto pamiętać, że wymiana końcówek daje nam możliwość używania jednej szczoteczki przez całą rodzinę. Wystarczy zamienić końcówkę przed szczotkowaniem zębów.

Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej?


Jak rozpoznać zużycie końcówki szczoteczki? 


Producenci popularnych marek, takich jak np. Oral-B stosują w swoich końcówkach włosie, które traci swój kolor wraz z użyciem i czasem eksploatacji. Dzięki temu łatwo skontrolujemy czas, po którym końcówka powinna ulec wymianie. Ponadto możemy wspomagać się bardziej inteligentnymi rozwiązaniami, jak np. aplikacja na telefon. Aplikacja Oral-B daje nam np. możliwość dodania informacji o zastosowaniu przez nas nowej końcówki. Dzięki temu nasz telefon, po upływie 3 miesięcy zasygnalizuje nam, że powinniśmy wymienić główkę na nową. To doskonałe ułatwienie zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie przywiązują wagi do szczegółów i którym trudno będzie zauważyć zmianę koloru włókien.

Warto pamiętać, że zniszczeniu włókien końcówki sprzyja zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów. Można się przed tym ustrzec kupując szczoteczkę z kontrolą siły nacisku, która za pomocą specjalnych sygnałów świetlnych sygnalizować nam będzie takie sytuacje. Taką funkcję oferuje na przykład model Oral-B Genius 10 000.


Jakie jeszcze zalety wiążą się z wymiennymi końcówkami? 


Możliwość wymiany końcówek w szczoteczkach elektrycznych i sonicznych ma wiele pozytywów. Poza tymi finansowymi, warto zwrócić uwagę na te związane z dostosowywaniem się do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Marki najlepszych szczoteczek elektrycznych oferują końcówki o różnych właściwościach. Dzięki temu możemy zakupić końcówkę, która nie tylko najlepiej będzie odpowiadać na nasze potrzeby związane ze zdrowiem, ale również indywidualne cele związane z pięknym uśmiechem. Wśród końcówek do szczoteczek elektrycznych Oral-B wyróżnić można bowiem m.in. główki dedykowane wybielaniu, delikatnym dziąsłom, do aparatu ortodontycznego, czy czyszczeniu języka.

W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na kształt końcówek do szczoteczek Oral-B. Dzięki okrągłej główce są one nie tylko w stanie dostosować się do kształtu każdego zęba, ale również dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. Sprawia to, że szczoteczki elektryczne Oral-B są w stanie usunąć do 100% więcej płytki nazębnej niż tradycyjna szczoteczka manualna. Szczoteczki elektryczne wykorzystują technologię czyszczenia 3D, czyli połączenie ruchów rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjnych, podczas gdy szczoteczki z podłużną główką są w stanie wykonywać jedynie ruchy wymiatające. Jak podkreślają stomatolodzy, ten ruch nie zagwarantuje nam najwyżej higieny jamy ustnej jaka jest wymagana, by zabezpieczyć się przed rozwojem próchnicy. Warto o tym pamiętać przy dokonywaniu zakupu. Szczoteczka ma bowiem przede wszystkim chronić nasze zęby i zapobiegać rozwojowi bakterii. Dlatego też warto w pełni korzystać z nowoczesnych rozwiązań oferowanych nam przez producentów tego sprzętu.