Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jak dbać o baterię w laptopie?

Laptopy nieprzypadkowo wyparły komputery stacjonarne z masowego korzystania. Niewielkie rozmiary i możliwość pracy w dowolnym miejscu to ogromna zaleta mobilnych komputerów. Jednak warunkiem efektywnego korzystania z laptopa jest odpowiednia żywotność akumulatora. Z tym jednak bywa różnie. Wybierając komputer, trzeba zdecydować się na kompromis pomiędzy jego czasem pracy a wydajnością. Nie jest tajemnicą, że mocne procesory czy wysoka rozdzielczość ekranu to ogromne korzyści, wpływają jednak znacząco na zużycie energii. Dla odmiany tanie i lekkie laptopy specyfikacją nie różniące się od przeciętnych tabletów, mogą pracować bardzo długo, jednak ze skromnymi podzespołami, które przesadnie nie obciążą akumulatora nie poradzą sobie z żadną skomplikowaną grą czy programem graficznym. Jednak sam wybór laptopa to nie wszystko. Trzeba się liczyć z tym, że wskazana przez producenta długość pracy na jednym ładowaniu nie jest czymś co dane jest raz na zawsze. Z czasem bateria się zużywa, a czas pracy laptopa staje się krótszy. To, w jakim stopniu bateria się degeneruje, zależy od tego, jak o nią dbamy. Pozornie prosta sprawa, a jednak budzi wiele kontrowersji, czego najlepszym przykładem bardzo podzielone opinie użytkowników tych samych modeli laptopów na temat czasu pracy. Badania wyraźnie pokazują, co może sprawić, że bateria dłużej zachowa pierwotną żywotność, a co sprawi, że błyskawicznie przestanie spełniać swoją funkcję. Jesteście ciekawi, co zrobić, żeby laptop po naładowaniu działał jak najdłużej? Przeczytajcie o najważniejszych zasadach związanych z ładowaniem.

Kiedy i jak długo ładować baterię w laptopie?

W zdecydowanej większości laptopów umieszczone są baterie litowo-jonowe. Takie baterie są gotowe do używania od razu i wbrew obiegowym opiniom nie ma potrzeby, żeby przy pierwszym użyciu całkowicie je rozładować, a następnie ładować do 100%, jak baterie starego typu. W przypadku tych podzespołów właściwie nigdy nie należy rozładowywać do zera ani ładować do pełnego poziomu. Jeśli chcemy jak najdłużej zachować pierwotny czas działania laptopa, najlepiej jest gdy przez cały czas utrzymujemy poziom naładowania między 50% a 80%.

Oprócz zbyt rzadkiego ładowania komputera, problemy z czasem pracy może wywołać także zbyt częste ładowanie. Jeśli cały czas pracujemy na kablu i laptop wciąż jest ładowany, to także nie jest najbardziej optymalne rozwiązanie.

Tryb uśpienia a bateria

Kolejnym złym nawykiem, który potrafi całkowicie rozregulować akumulator jest nadużywanie trybu uśpienia. To jest oczywiście wygodne rozwiązanie, niemniej opcji hibernacji nie należy nadużywać. Uśpiony komputer, wbrew pozorom, także zużywa baterię mimo że robi to znacznie wolniej, niż pracując w standardowym trybie. Dlatego jeśli nie planujemy użyć laptopa w ciągu kilku najbliższych godzin, lepiej całkowicie go wyłączyć, zamiast usypiać. Tymczasem laptopy pozostające w trybie uśpienia na całą noc czy nawet dobę to u wielu osób codzienność.

Jak oszczędzać energię w laptopie?

Oprócz samego dbania o odpowiedni stan akumulatora, można także pomyśle o innych sposobach na dłuższą pracę komputera. Nie wszyscy wiedzą, że w komputerze, podobnie jak w smartfonie, możemy regulować jasność ekranu. Gdy nie ma takiej potrzeby, lepiej ustawić ją na niższym poziomie. Laptopy dla graczy oraz inne laptopy z wyższej półki często posiadają funkcję podświetlenia klawiatury. Ta jest oczywiście przydatna, ale przecież nie zawsze. Jeśli nie korzystamy z komputera w nocy, spokojnie można ją wyłączyć, aby cieszyć się dłużej pracą bez konieczności ładowania. Kolejne dobre pomysły na wydłużenie pracy to wyłączenie zbędnych programów czy modułu Bluetooth.

Ostatni element, o którym warto wspomnieć, to temperatura. Zbyt wysoka potrafi skutecznie niszczyć nie tylko baterię, ale także inne podzespoły. Z tego powodu, należy pamiętać o tym, aby nie przegrzewać swojego laptopa. Jeśli nie posiadamy wbudowanego systemu chłodzenia na odpowiednim poziomie, zawsze można dokupić specjalną podstawkę chłodzącą jako dodatkowe akcesorium.

Na długość pracy laptopów wiele osób narzeka, często zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że sami ponoszą winę za taki stan rzeczy. Tymczasem odpowiednia dbałość o poziom naładowania sprzętu sprawia, że akumulator zużywa się znacznie wolniej. Warto zatem pilnować tego, zamiast kupować nowego laptopa za każdym razem, gdy długość pracy poprzedniego przestaje satysfakcjonować.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]