Jak dbać o baterię w laptopie?

Laptopy nieprzypadkowo wyparły komputery stacjonarne z masowego korzystania. Niewielkie rozmiary i możliwość pracy w dowolnym miejscu to ogromna zaleta mobilnych komputerów. Jednak warunkiem efektywnego korzystania z laptopa jest odpowiednia żywotność baterii. Jak o nią dbać i jak ją oszczędzać?

Z tym bywa różnie. Wybierając komputer, trzeba zdecydować się na kompromis pomiędzy jego czasem pracy a wydajnością. Nie jest tajemnicą, że mocne procesory czy wysoka rozdzielczość ekranu to ogromne korzyści, wpływają jednak znacząco na zużycie energii. Dla odmiany tanie i lekkie laptopy specyfikacją nie różniące się od przeciętnych tabletów, mogą pracować bardzo długo, jednak ze skromnymi podzespołami, które przesadnie nie obciążą akumulatora nie poradzą sobie z żadną skomplikowaną grą czy programem graficznym. Jednak sam wybór laptopa to nie wszystko. Trzeba się liczyć z tym, że wskazana przez producenta długość pracy na jednym ładowaniu nie jest czymś co dane jest raz na zawsze. Z czasem bateria się zużywa, a czas pracy laptopa staje się krótszy. To, w jakim stopniu bateria się degeneruje, zależy od tego, jak o nią dbamy.

Pozornie prosta sprawa, a jednak budzi wiele kontrowersji, czego najlepszym przykładem bardzo podzielone opinie użytkowników tych samych modeli laptopów na temat czasu pracy. Badania wyraźnie pokazują, co może sprawić, że bateria dłużej zachowa pierwotną żywotność, a co sprawi, że błyskawicznie przestanie spełniać swoją funkcję. Jesteście ciekawi, co zrobić, żeby laptop po naładowaniu działał jak najdłużej? Przeczytajcie o najważniejszych zasadach związanych z ładowaniem oraz zapoznajcie się z wskazówkami, jak oszczędzać baterię w laptopie.


Kiedy i jak długo ładować baterię w laptopie?


W zdecydowanej większości laptopów umieszczone są baterie litowo-jonowe. Nasuwa się zatem pytanie: jak używać baterii w laptopie, sugerując się ich rodzajem? Takie baterie są gotowe do używania od razu i wbrew obiegowym opiniom nie ma potrzeby, żeby przy pierwszym użyciu całkowicie je rozładować, a następnie ładować do 100%, jak baterie starego typu. W przypadku tych podzespołów właściwie nigdy nie należy rozładowywać do zera ani ładować do pełnego poziomu. Jeśli chcemy jak najdłużej zachować pierwotny czas działania laptopa, najlepiej jest gdy przez cały czas utrzymujemy poziom naładowania między 50% a 80%.


Laptop z wytrzymałą baterią


Oprócz zbyt rzadkiego ładowania komputera, problemy z czasem pracy może wywołać także zbyt częste ładowanie. Jeśli cały czas pracujemy na kablu i laptop wciąż jest ładowany, to także nie jest najbardziej optymalne rozwiązanie.


Jak oszczędzać baterię w laptopie – czy używać trybu uśpienia?


Kolejnym złym nawykiem, który potrafi całkowicie rozregulować akumulator jest nadużywanie trybu uśpienia. To jest oczywiście wygodne rozwiązanie, niemniej opcji hibernacji nie należy nadużywać. Uśpiony komputer, wbrew pozorom, także zużywa baterię mimo że robi to znacznie wolniej, niż pracując w standardowym trybie. Dlatego jeśli nie planujemy użyć laptopa w ciągu kilku najbliższych godzin, a zastanawiamy się, jak dbać o baterię w laptopie, lepiej całkowicie go wyłączyć, zamiast usypiać. Tymczasem laptopy pozostające w trybie uśpienia na całą noc czy nawet dobę to u wielu osób codzienność.


Jak oszczędzać energię i baterię w laptopie?


Oprócz samego dbania o odpowiedni stan akumulatora, można także pomyśle o innych sposobach na dłuższą pracę komputera. Nie wszyscy wiedzą, że w komputerze, podobnie jak w smartfonie, możemy regulować jasność ekranu. Gdy nie ma takiej potrzeby, lepiej ustawić ją na niższym poziomie. Laptopy dla graczy oraz inne laptopy z wyższej półki często posiadają funkcję podświetlenia klawiatury. Ta jest oczywiście przydatna, ale przecież nie zawsze. Jeśli nie korzystamy z komputera w nocy, spokojnie można ją wyłączyć, aby cieszyć się dłużej pracą bez konieczności ładowania. Kolejne dobre pomysły na wydłużenie pracy to wyłączenie zbędnych programów czy modułu Bluetooth.


Jaka bateria do laptopa?


Ostatni element, o którym warto wspomnieć, to temperatura. Zbyt wysoka potrafi skutecznie niszczyć nie tylko baterię, ale także inne podzespoły. Z tego powodu, należy pamiętać o tym, aby nie przegrzewać swojego laptopa. Jeśli nie posiadamy wbudowanego systemu chłodzenia na odpowiednim poziomie, zawsze można dokupić specjalną podstawkę chłodzącą jako dodatkowe akcesorium.


Na długość pracy laptopów wiele osób narzeka, często zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że sami ponoszą winę za taki stan rzeczy. Tymczasem odpowiednia dbałość o poziom naładowania sprzętu sprawia, że akumulator zużywa się znacznie wolniej. Warto zatem pilnować tego, jak używać baterii w laptopie w poprawny sposób, zamiast kupować nowego laptopa za każdym razem, gdy długość pracy poprzedniego przestaje satysfakcjonować.


Zobacz więcej

Jaki dobry komputer do gier wybrać? Ranking 2021

Jaki dobry komputer do gier wybrać? Ranking 2021

Dobry komputer do gier to często niemała inwestycja. Jaki komputer gamingowy kupić? Oto ranking z najlepszymi modelami.
Ranking klawiatur mechanicznych – jaką klawiaturę dla gracza wybrać?

Ranking klawiatur mechanicznych – jaką klawiaturę dla gracza wybrać?

Ranking klawiatur dla graczy. Jaki sprzęt warto wybrać, gdy szukamy rozwiązania z wyższej półki? Zobacz!
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
League of Legends – jakie są minimalne wymagania sprzętowe? Jaki komputer do LoL-a kupić?

League of Legends – jakie są minimalne wymagania sprzętowe? Jaki komputer do LoL-a kupić?

O co chodzi w League of Legends (LOL) i dlaczego warto zagrać? I jaki komputer do Lol-a wybrać?
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

powrót