Jak dbać o ekspres ciśnieniowy

Posiadanie w domu ekspresu ciśnieniowego to najlepszy sposób na to, aby na co dzień cieszyć się doskonałą kawą taką jak w kawiarni. Warto jednak pamiętać, że ekspres to urządzenie nowoczesne, ale przy tym dość delikatne i narażone na rozmaite awarie. Jeśli chcemy, aby ekspres do kawy posłużył nam naprawdę długo, a jakość serwowanych napojów pozostawała cały na tym samym poziomie, warto pomyśleć o odpowiedniej konserwacji sprzętu. Nawet najlepszy samochód wymaga regularnych przeglądów i uzupełnienia płynów. Nie inaczej jest z ekspresami do kawy – aby działały prawidłowo, konieczne jest to, aby odpowiednio o nie dbać. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie niebezpieczeństwa jest narażony ekspres podczas intensywnego używania i w jaki sposób można je zneutralizować i przedłużyć okres bezawaryjnej pracy.


Filtrowanie wody w ekspresie ciśnieniowym


Woda z kranu może się cechować różnymi parametrami i jakością, w zależności od naszego miejsca zamieszkania i tym samym - źródła, z którego jest pobierana. Rodzaj wody wpływa oczywiście na walory smakowe kawy. Ważne jest także, jak zawarty w niej kamień wpływa na urządzenia – najlepiej widać to na przykładzie czajników elektrycznych – jeśli nie są regularnie odkamieniane, po krótkim czasie nadają się do wyrzucenia. Dlatego w przypadku ekspresu tak ważne jest regularne wymienianie filtra. Są to wprawdzie dodatkowe koszty, ale wciąż lepiej inwestować w filtry, niż nowy ekspres. Przykładowo, filtr do ekspresów DE LONGHI kosztuje ok. 60 zł i starcza na mniej więcej 2 miesiące pracy ekspresu, a po tym czasie powinien być wymieniony na kolejny.


Jak czyścić ekspres automatyczny?


Czyszczenie bloku zaparzającego


Podczas zaparzania kawy, w ekspresie zachowują się pozostałości oleju kawowego. Jak się ich pozbyć? Do tego przydają się specjalne tabletki czyszczące, które z powodzeniem usuwają resztki oleju oraz tłuszcz. Zaleca się stosowanie tabletki raz na miesiąc lub jeśli bardzo często korzystamy z ekspresu, po przygotowaniu każdych 500 filiżanek. Koszt nie jest akurat duży. Tabletki odtłuszczające do bloku zaparzającego PHILIPS SAECO kosztują niecałe 30 zł. To przykład tabletek dedykowanych do konkretnych modeli ekspresu, ale można też korzystać z tabletek uniwersalnych, takich jak choćby SCANPART 2790000845, które nadają się do każdego urządzenia.