Jak dbać o swoje żelazko?

Żelazko to jeden z tych sprzętów, do których konserwacji zazwyczaj nie przywiązuje się zbyt dużo uwagi. Droższe urządzenia, jak pralki czy zmywarki, są znacznie częściej przedmiotem prawidłowego czyszczenia, natomiast o żelazkach się zapomina. Z tego powodu, często jesteśmy niezadowoleni z pracy żelazka i wymieniamy je na inny model. Tymczasem wystarczy odrobina wiedzy o tym, jak dbać o żelazko, aby wybrany model służył nam przez długie lata! O czym należy pamiętać? Wyjaśniamy w tym artykule.


Jaka woda do żelazka?


Jednym a najbardziej podstawowych błędów jest wlewanie do żelazka zwykłej wody z kranu. Efekt takiego postępowania jest identyczny, jak w przypadku czajników elektrycznych –okłada się kamień, który uniemożliwia prawidłową pracę urządzenia. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy zamienić kranówkę na bardziej odpowiedni płyn. Prostym i tanim rozwiązaniem jest używanie wody destylowanej. Można także zastosować specjalne płyny do żelazek. Taki produkt nie tylko chroni przed osadzaniem się kamienia, ale również ułatwia prasowanie. Wiele płynów nadaje także prasowanym tkaninom przyjemny zapach – na przykład lawendy, kwiatów albo zielonej herbaty.


A co, jeśli nie byliśmy ostrożni i przez używanie zwykłej wody doprowadziliśmy do osadzenia się kamienia? Czy żelazko jest już do wyrzucenia? Niekoniecznie. Nawet w takiej sytuacji możemy jeszcze doprowadzić sprzęt do odpowiedniego stanu. Domowy sposób to użycie w tym celu octu. Ocet skutecznie rozpuszcza kamień i oczyszcza żelazko, choć oczywistą wadą tej metody jest nieprzyjemny zapach. Do ratowania żelazka można także użyć płynu odkamieniającego, podobnie jak do ekspresów do kawy. Zaawansowane żelazka posiadają także własne systemy automatycznego odkamieniania.


Delikatna stopa żelazka


Stopa to najważniejszy element decydujący o skuteczności prasowania. Wybierając żelazko, patrzymy na jej kształt oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Gdy stopa jest brudna albo przypalona, nie da się sprawnie przesuwać żelazka po prasowanej tkaninie. Jak czyścić zabrudzenia i przypalenia na stopie? Tu także można skorzystać z prowizorycznych metod i sięgnąć po ocet albo sodę oczyszczoną. Jeśli jednak chcemy to zrobić dokładnie, można użyć specjalistycznego środka. Z konserwacją stopy najlepiej poradzi sobie sztyft do żelazek. Jeśli mamy do czynienia z trudnym przypadkiem, być może będzie potrzebny zestaw akcesoriów do czyszczenia żelazka. Taki komplet, oprócz sztyftu, zawiera także specjalną gumę wymazującą przypalenia oraz szczoteczkę, która przyda się do czyszczenia dysz parowych. W żadnym wypadku nie można czyścić zabrudzeń za pomocą ostrych przedmiotów czy papieru ściernego!


Co jeszcze warto widzieć o konserwacji żelazka?


Korzystając na co dzień z żelazka, należy także pamiętać o kilku zasadach. Przed prasowaniem, trzeba się upewnić czy na ubraniu nie ma elementów, które nie powinny być prasowane, jak delikatne nadruki czy koronkowe ozdoby oraz czy temperatura żelazka jest dostosowana do rodzaju tkaniny. Poza tym, nigdy nie należy prasować poplamionych tkanin – wysoka temperatura tylko je utrwala! Na koniec jeszcze ważna uwaga – wszystkie zabiegi czyszczące powinny być przeprowadzane, gdy żelazko jest zimne i odłączone od kontaktu!

Jak widać, profilaktyka nie jest zbyt skomplikowana, więc to kwestia wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków, a nie zakupu bardzo kosztowych specyfików czy poświęcenia dużej ilości czasu na konserwację. Warto mieć tę świadomość, bo dzięki temu nawet tanie żelazko może służyć bardzo długo i doskonale spełniać swoje zadanie.


Zobacz więcej

Jaki mop obrotowy wybrać? Ranking najważniejszych cech

Jaki mop obrotowy wybrać? Ranking najważniejszych cech

Jaki mop? Obrotowy, płaski, a może parowy? W tym artykule przedstawimy porady, jak wybrać najlepszy mop obrotowy!
Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia Ci się przyda? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, znajdź najlepszą maszynę do szycia w korzystnej cenie.
Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.
Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Coraz więcej osób docenia zalety, jakie mają myjki parowe. Ranking produktów pozwoli pokazać ich różnorodność, żeby łatwiej było wybrać odpowiedni model do swojego domu.
Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Które urządzenie najlepiej poradzi sobie z brudną szybą? Jeśli szukasz skutecznego sprzętu do szybkich i dokładnych porządków zobacz koniecznie nasz ranking. Poznaj najlepsze myjki parowe do okien.
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu? Ranking 2021

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu? Ranking 2021

Warto wiedzieć, jaki pochłaniacz wilgoci się sprawdzi, jeśli chcemy uniknąć kłopotów z nadmiarem wody w swoim otoczeniu.
Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Mopowanie to czynność niezbędna do utrzymania w czystości płaskich powierzchni we własnym domu. Dotyczy to nie tylko kafelków, ale również delikatnych drewnianych podłóg. Jaki mop do paneli najlepiej się sprawdzi? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w artykule. Zobacz najlepsze modele przeznaczone do czyszczenia paneli podłogowych.
Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Osad może przeszkadzać w prawidłowym prasowaniu ubrań, a nawet je brudzić. Czym i jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy najskuteczniejsze metody.
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]