Jak dbać o swoje żelazko?

Żelazko to jeden z tych sprzętów, do których konserwacji zazwyczaj nie przywiązuje się zbyt dużo uwagi. Droższe urządzenia, jak pralki czy zmywarki, są znacznie częściej przedmiotem prawidłowego czyszczenia, natomiast o żelazkach się zapomina. Z tego powodu, często jesteśmy niezadowoleni z pracy żelazka i wymieniamy je na inny model. Tymczasem wystarczy odrobina wiedzy o tym, jak dbać o żelazko, aby wybrany model służył nam przez długie lata! O czym należy pamiętać? Wyjaśniamy w tym artykule.

Jaka woda do żelazka?

Jednym a najbardziej podstawowych błędów jest wlewanie do żelazka zwykłej wody z kranu. Efekt takiego postępowania jest identyczny, jak w przypadku czajników elektrycznych –okłada się kamień, który uniemożliwia prawidłową pracę urządzenia. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy zamienić kranówkę na bardziej odpowiedni płyn. Prostym i tanim rozwiązaniem jest używanie wody destylowanej. Można także zastosować specjalne płyny do żelazek. Taki produkt nie tylko chroni przed osadzaniem się kamienia, ale również ułatwia prasowanie. Wiele płynów nadaje także prasowanym tkaninom przyjemny zapach – na przykład lawendy, kwiatów albo zielonej herbaty.

A co, jeśli nie byliśmy ostrożni i przez używanie zwykłej wody doprowadziliśmy do osadzenia się kamienia? Czy żelazko jest już do wyrzucenia? Niekoniecznie. Nawet w takiej sytuacji możemy jeszcze doprowadzić sprzęt do odpowiedniego stanu. Domowy sposób to użycie w tym celu octu. Ocet skutecznie rozpuszcza kamień i oczyszcza żelazko, choć oczywistą wadą tej metody jest nieprzyjemny zapach. Do ratowania żelazka można także użyć płynu odkamieniającego, podobnie jak do ekspresów do kawy. Zaawansowane żelazka posiadają także własne systemy automatycznego odkamieniania.

Delikatna stopa żelazka

Stopa to najważniejszy element decydujący o skuteczności prasowania. Wybierając żelazko, patrzymy na jej kształt oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Gdy stopa jest brudna albo przypalona, nie da się sprawnie przesuwać żelazka po prasowanej tkaninie. Jak czyścić zabrudzenia i przypalenia na stopie? Tu także można skorzystać z prowizorycznych metod i sięgnąć po ocet albo sodę oczyszczoną. Jeśli jednak chcemy to zrobić dokładnie, można użyć specjalistycznego środka. Z konserwacją stopy najlepiej poradzi sobie sztyft do żelazek. Jeśli mamy do czynienia z trudnym przypadkiem, być może będzie potrzebny zestaw akcesoriów do czyszczenia żelazka. Taki komplet, oprócz sztyftu, zawiera także specjalną gumę wymazującą przypalenia oraz szczoteczkę, która przyda się do czyszczenia dysz parowych. W żadnym wypadku nie można czyścić zabrudzeń za pomocą ostrych przedmiotów czy papieru ściernego!

Co jeszcze warto widzieć o konserwacji żelazka?

Korzystając na co dzień z żelazka, należy także pamiętać o kilku zasadach. Przed prasowaniem, trzeba się upewnić czy na ubraniu nie ma elementów, które nie powinny być prasowane, jak delikatne nadruki czy koronkowe ozdoby oraz czy temperatura żelazka jest dostosowana do rodzaju tkaniny. Poza tym, nigdy nie należy prasować poplamionych tkanin – wysoka temperatura tylko je utrwala! Na koniec jeszcze ważna uwaga – wszystkie zabiegi czyszczące powinny być przeprowadzane, gdy żelazko jest zimne i odłączone od kontaktu!

Jak widać, profilaktyka nie jest zbyt skomplikowana, więc to kwestia wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków, a nie zakupu bardzo kosztowych specyfików czy poświęcenia dużej ilości czasu na konserwację. Warto mieć tę świadomość, bo dzięki temu nawet tanie żelazko może służyć bardzo długo i doskonale spełniać swoje zadanie.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]