Jak działa inteligentne gniazdko?

Idea smart home stopniowo się rozwija, a perspektywa zdalnego zarządzania pracą różnych domowych urządzeń z dowolnego miejsca to już nie science fiction, a rzeczywistość. Wiele urządzeń potrafi korzystać z łączności Wi-Fi i za pośrednictwem internetu komunikować się z użytkownikiem. W ten sposób można ułatwić sobie korzystanie z pralki czy lodówki, ale także budować złożony system czujników i zabezpieczeń antykradzieżowych lub zarządzać oświetleniem. Chociaż to wszystko jest możliwe, w wielu przypadkach na przeszkodzie stoi wysoka cena takich rozwiązań. Często pierwszym krokiem do oswojenia się z ideą smart home w praktyce, jest wypróbowanie inteligentnego gniazdka. To stosunkowo niedrogie rozwiązanie na początek, które umożliwia poznanie największych zalet inteligentnego domu. Jak działa takie gniazdko? Wszystko, co warto wiedzieć, w tym artykule!Jak używać inteligentnego gniazdka?


Obsługa sprzętu jest bardzo prosta i nie wymaga żadnej wiedzy ani fachowych umiejętności z zakresu elektryki. Urządzenie wpinamy po prostu do zwykłego gniazdka sieciowego. Kolejny krok to podłączenie z domową siecią Wi-Fi oraz skonfigurowanie łączności gniazdka z aplikacją zainstalowaną na smartfonie lub innym urządzeniu z dostępem do internetu. Gdy te czynności mamy za sobą, możemy cieszyć się ze wszystkich funkcji.


Do czego przyda się inteligentne gniazdko?


Pora wymienić najważniejsze zastosowania i korzyści.

  • Pomiar zużycia energiiinteligentne gniazdko powie nam, ile zużywamy energii elektrycznej i które urządzenia generują największe koszty. Dzięki tym odkryciom przekonamy się na przykład, jak wiele prądu pochłaniają chociażby niepozorne urządzenia w trybie czuwania. W aplikacji możemy zobaczyć wiele zaawansowanych statystyk i wykresów, dowiadując się tym samym znacznie więcej niż ze zwykłej faktury za prąd.
  • Zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń – dzięki gniazdku z dostępem do internetu, możemy zdalnie włączać albo wyłączać dowolne sprzęty podłączone do gniazdka. Co to oznacza w praktyce? Na przykład uruchomienie grzejnika, by ogrzał pomieszczenie jeszcze zanim wrócimy do domu, wyłączenie telewizora albo włączanie różnych sprzętów, gdy jesteśmy na urlopie, aby zmylić złodziei, udając, że wciąż jesteśmy w domu. Niektóre gniazdka umożliwiają, oprócz bieżącego zarządzania, także układanie harmonogramów z konkretnym dniem i godziną.
  • Inteligentna diagnostyka – gniazdko nowej generacji potrafi wykryć przegrzanie, potencjalne zwarcie albo inny problem, o którym warto poinformować użytkownika.

Zaawansowane gniazdka potrafią też komunikować się z kalendarzem Google, zbierać informacje o pogodzie oraz czasie wchodu  i zachodu słońca.


Ile kosztuje inteligentne gniazdko?


Uniwersalne gniazdko, takie jak FERGUSON Smart Wi-Fi Plug, kupimy za niewiele ponad 100 zł. Ciekawą opcją jest także FIBARO Wall Plug FGWPE-102 – gniazdko kompatybilne z systemem Apple HomeKit. Urządzenie zapewnia pomiar mocy i zużycia energii oraz zdalne zarządzanie, a co ciekawe generuje też kolorową poświatę, dzięki której łatwo zlokalizować je w ciemności. Produkt został zaprojektowany z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Precyzja wykonania, najwyższa jakość podzespołów oraz nowoczesny, design tworzą całość, która zachwyca pięknem i urzeka niezawodnością.

Wygląda na to, że inteligentny dom to przyszłość i to całkiem nieodległa. Jeśli chcemy mieć chociaż namiastkę tego, co czeka nas w najbliższych latach, warto sięgnąć po inteligentne gniazdko już teraz, aby ułatwić sobie wiele aspektów codziennego życia.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]