Playstation VR – co to jest? Jak działają gogle VR? Najważniejsze pytania i odpowiedzi na temat sprzętu od Sony

Choć gogle wirtualnej rzeczywistości do konsoli Playstation 4 są już na rynku długo, wielu graczy nie do końca wie, co to jest oraz jak działa. Na szczęście kilka miesięcy po premierze, znamy już ich największe zalety oraz ograniczenia, także w zestawieniu z najsilniejszymi konkurentami. Jeśli myślisz nad zakupem SONY PlayStation VR, ale wciąż masz wątpliwości ten tekst jest dla Ciebie. Odpowiadamy na najważniejsze pytania, jakie mogą zrodzić się w głowie przed wyborem Playstation Vr: czy warto je kupić? Co to właściwie jest? Czego potrzebujemy do gry?


Czy Gogle PlayStation VR są wygodne?


Skoro mamy założyć coś na głowę na kilka godzin, dobrze byłoby, żeby zamiast o grze, nie myśleć o ciasnym kasku, zwisających paskach albo kablach, spoconych włosach czy innych tego typu problemach. Trzeba przyznać, że pod tym względem technologia Sony prezentuje się doskonale. Chociaż gogle ważą więcej niż urządzenia od konkurencji (PlayStationVR 610 gramów, HTC Vive 550 gramów, Oculus Rift 470), to są idealnie wyważone, tak że ciężar nie jest odczuwalny. Bardzo przyjemny jest także materiał wewnątrz gogli. PlayStation VR zostało wyłożone gumowym, elastycznym i uginającym się pod naciskiem tworzywem, które dostosowuje się do kształtu głowy. Materiał nie brudzi się ani nie przegrzewa – nic tylko założyć i grać!

Okulary VR na PS4


Czy konfiguracja Playstation VR jest prosta? Co jest potrzebne?


Tak, konfiguracja jest bardzo prosta. Analogicznie, jak w przypadku innych akcesoriów do konsoli, proces parowania konsoli z dodatkowym urządzeniem jest maksymalnie zautomatyzowany. Po tym, jak podłączymy wszystkie kable, oprogramowanie urządzenia i konsoli instaluje się samo, a PS4 od razu wychwytuje podłączone PS VR. Nie ma tutaj problemu z instalacją sterowników, instalacją dodatkowych aplikacji, czy innych problemach technicznych charakterystycznych dla PC.


Jak prezentują się gry na PlayStation VR?


Zacznijmy od tego, w co można pograć. Katalog gier wciąż jest poszerzany, ale już dziś mamy dostępne takie, hity jak Resident Evil, Batman Arkham czy wydany niedawno Farpoint. Przystępne są także ceny w Playstation Store. Przykładowo, za 79 zł kupimy takie tytuły jak Driveclub oraz Until Dawn: Rush of Blood. Jak bardzo różni się rozgrywka tradycyjna od wirtualnej rzeczywistości, nie sposób opisać. Wrażenie uczestniczenia w samym centrum akcji, dzięki widokowi 360, oraz dźwiękowi 3D to naprawdę niesamowita sprawa. Kiedy jednak przywykniemy do nowej formy zabawy, z pewnością zwrócimy uwagę na grafikę. Nie da się ukryć, że pod względem parametrów technicznych, gogle Sony prezentują się najsłabiej z wielkiej trójki. Oferują obraz w rozdzielczości 960x1080, co, jak wiadomo, oznacza kompromisy – często rozmyte tekstury i słabo widoczne obiekty na drugim planie. Nic dziwnego, skoro hełm jest wsparty jedynie mocą konsoli PS4, w przeciwieństwie do nieskończenie ulepszanych, drogich komputerów osobistych.


Farpoint – gra na PS4


Czy Gogle Playstation VR są drogie?


To kwestia względna, bo wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Gogle Playstation VR w zestawie z kamerą, kosztują mniej więcej tyle, co nowa konsola Sony Playstation 4 Jeśli do konsoli i gogli dodamy jeszcze grę Farpoint razem ze specjalnym kontrolerem, wyjdzie kwota poniżej 4000 zł. Niby dużo, ale wciąż zdecydowanie mniej, niż zestaw HTC Vive, razem z bardzo mocnym komputerem zdolnym pociągnąć tak duże wymagania sprzętowe. Poza tym, na cenę gogli Sony można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy – kupienie Playstation VR, gdy już wcześniej posiadaliśmy konsolę PS4, to jak zamiana starej konsoli na nową. A efekt porównywalny, bo wirtualna rzeczywistość to dla gracza przyzwyczajonego przez lata do rozgrywki na ekranie, zupełnie nowe doświadczenie – bez wątpienia warte takich pieniędzy.


Gogle Playstation VR


PlayStation VR - czy warto? To inwestycja na lata czy chwilowa moda?


Patrząc na to, jak technologia VR zdominowała wszelkiego rodzaju targi, konferencje i imprezy technologiczne, można wnioskować, że to dopiero początek, a z czasem nowy sposób grania będzie się wciąż rozwijał. Gogle VR dają dużo więcej możliwości niż inne wcześniej promowane akcesoria do konsol jak kontrolery ruchu Move i Kinect, czy kamerka Eye Pet. Pomysł Sony na wirtualną rzeczywistość wydaje się naprawdę przemyślany i perspektywiczny, więc zdecydowanie warto zainwestować w taki sprzęt już dziś o ile możemy sobie na to pozwolić.


Przeczytaj więcej

Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to nowa technologia w grach, o której zrobiło się głośno w 2019 roku. Obecnie z możliwości Ray tracingu mogą korzystać posiadacze najnowszych kart graficznych, a od niedawna także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series X.
Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!
Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Widok gracza w słuchawkach na uszach to nic dziwnego. W końcu emocjonujące wirtualne rozrywki można prowadzić o różnych porach dnia i nocy. Jakie słuchawki do PS4 warto wybrać? Zobacz najlepsze słuchawki do PS4 dla graczy.
Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Przygotowaliśmy ten najnowszy ranking słuchawek dla graczy, ponieważ wiemy, że zadbanie o odpowiedni sprzęt do grania to skomplikowana i kosztowna sprawa, ale na pewno warta swojej ceny.
Fortnite 2021 – jakie są wymagania gry na PC albo laptopa?

Fortnite 2021 – jakie są wymagania gry na PC albo laptopa?

Jak zagrać w Fortnite? Przeczytaj dokładną specyfikację oraz poznasz minimalne wymagania do Fortnite na PC.
Xbox czy PS4 – co wybrać? Która konsola jest lepsza?

Xbox czy PS4 – co wybrać? Która konsola jest lepsza?

Która konsola jest dziś lepszym wyborem – Xbox One czy PS4? Gracze nie mają jednoznacznego zdania w tej sprawie. Trzeba to ocenić z własnej perspektywy, biorąc pod uwagę kilka różnych czynników. Jeśli wahasz się czy wybrać PS4, czy Xbox, ten artykuł jest dla Ciebie.
Którą konsolę Nintendo warto kupić w 2020 roku? Switch, Switch Lite czy New Nintendo 2DS XL?

Którą konsolę Nintendo warto kupić w 2020 roku? Switch, Switch Lite czy New Nintendo 2DS XL?

Obecnie w ofercie Nintendo można znaleźć Nintendo Switch, Nintendo Switch Lite oraz Nintendo 2DS. Jaki są mocne strony każdej z konsol i którą warto kupić? Oto nasz krótki poradnik. 
Najlepsze akcesoria do Nintendo Switch – przegląd rynku

Najlepsze akcesoria do Nintendo Switch – przegląd rynku

Od premiery Nintendo Switch minęło już trochę czasu. Pomysł na połączenie konsoli mobilnej ze stacjonarną sprawdził się dobrze, a lista dostępnych gier zrobiła się naprawdę długa. Równolegle z nowymi tytułami poszerzył się także wybór dostępnych akcesoriów do Nintendo Switch. Co warto kupić, żeby podrasować swojego Switcha? Oto przegląd najciekawszych propozycji.
Najlepsze gry z Mario na Nintendo Switch

Najlepsze gry z Mario na Nintendo Switch

Jeśli myślisz o kupnie konsoli Nintendo Switch między innymi ze względu na Mario, koniecznie przeczytaj o najlepszych grach z serii Mario Bros, które są już dostępne na Switcha.
Ranking kultowych gier na PC – oto tytuły, które warto znać!

Ranking kultowych gier na PC – oto tytuły, które warto znać!

Informacje o nowościach w świecie gier stosunkowo łatwo śledzić. Nie każdy gracz ma jednak wiedzę o starszych tytułach. Dlatego stworzyliśmy ranking gier PC, które ukazały się dawno temu, ale po latach wciąż potrafią zachwycić.

powrót