Jak edytować zdjęcia w telefonie?

Dzięki dynamicznemu rozwojowi fotografii mobilnej można bardzo łatwo i bardzo szybko zrobić zdjęcie, gdy tylko tego potrzebujemy. Telefon jest zawsze w zasięgu ręki, a wykonanie zdjęcia nie wymaga wiedzy z zakresu fotografii. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu AI (sztucznej inteligencji), aparat w telefonie sam potrafi rozpoznawać obiekty i osoby, a także - optymalizować  parametry, w zależności od tego, co jest fotografowane i w jakich warunkach. Mimo to, wciąż wiele zdjęć nie jest finalnym produktem do pokazana większemu gronu. Często potrzebna jest dodatkowo obróbka. Jak to zrobić, bez konieczności przenoszenia plików na inne nośniki i korzystania z programów graficznych? Wiele zmian można wykonać za pomocą telefonu, którym zrobiliśmy zdjęcie. Co warto wiedzieć na ten temat? Wyjaśniamy w tym artykule.

Edycja zdjęcia dzięki funkcjom w telefonie

Wiele zmian na zdjęciach możemy wykonać dzięki predefiniowanym funkcjom. Na przykład w smartfonach Samsung odnajdziemy funkcję Selfie Focus, która  umożliwia dodawanie delikatnego efektu rozmycia do selfie. Dodatkowo, funkcja Smart Beauty, wykorzystująca technologię rozpoznawania twarzy, pomoże uzyskać jeszcze lepszy wygląd - bez skomplikowanych narzędzi. Następny krok to funkcja Live Stickers, za pomocą której do zdjęć dodamy naklejki, filtry i pieczątki. Aby cieszyć się z tych udogodnień nie musimy wcale kupować flagowca. Wszystkie opisane funkcje ma smartfon Samsung A20e

Ciekawe możliwości oferują także smartfony Huawei. Już model Huawei Mate 20 Lite oferuje funkcję AI Beautification. Po identyfikacji takich cech, jak płeć i rysy twarzy, smartfon wskazuje odpowiednie filtry kosmetyczne, które zapewniają wyraźną i niepowtarzalną teksturę fotografowanej osoby. Sztuczna inteligencja potrafi także wspomagać zarządzanie obiektami, które widoczne są na zdjęciu zarówno w pierwszym, jak i dalszym planie: każdy obiekt może uzyskać odpowiednią ostrość i nasycenie barwami. Ciekawą opcją jest także możliwość zastąpienia tła sekwencją wyciętą z innej fotografii.

Duże pole do popisu mają także posiadacze telefonów Apple. IPhone XS zapewnia możliwość edycji kąta nachylenia i oświetlenia na zdjęciu, a także tryb błyskawicznego upiększenia. Funkcja Autokorekcja poprawia w jednej chwili ekspozycję, kontrast, nasycenie i inne parametry zdjęcia. To najszybszy sposób zmiany, ale jest także alternatywa. Ci, którzy lubią manualną edycję, mogą kadrować przeciągając narożniki narzędzia siatki. Na tej samej zasadzie można pochylić lub wyprostować zdjęcie, obracając narzędziem koła. Oprócz tego, standardowo, można zmieniać światło, nasycenie barw oraz stosować predefiniowane filtry.                                                         

Aplikacje do edycji zdjęć w smartfonie

Oprócz tego, co zapewnił nam producent, można polegać także na zewnętrznych aplikacjach dostępnych w sklepie Google Play albo App Store. Lista dostępnych aplikacji jest naprawdę bardzo długa, ale w tym miejscu warto wymienić najpopularniejsze z nich.

  • VSCO – popularna aplikacja, której nazwa jest także bardzo popularnym hahstagiem na Instagramie. Zapewnia predefiniowane filtry portretowe, w tym wiele narzędzi do obróbki zdjęć czarno-białych. Jedną z największych zalet jest funkcja aparatu wewnątrz aplikacji, która umożliwia ustawiać pomiar ekspozycji i ostrość w dwóch różnych punktach fotografowanej sceny.
  • PICSART -  za pomocą tej aplikacji można dodać efekt wyjątkowego światła czy rozmycia tła. Oprócz obróbki zdjęcia, umożliwia także łączenia zdjęć w kolaż, a także przygotowanie grafiki z fotografii oraz darmowych nalepek i ciekawych fontów. Aplikacja potrafi także dopasować rozmiar zdjęcia do publikacji na blogu lub na Faebooku.
  • SNAPSEED – jej duża zaleta to możliwość  edycji wcześniejszych zmian, ustawiają się one w warstwy, do których możemy wrócić, aby coś poprawić lub usunąć. Snapseed zapewnia filtry przy każdym z dostępnych narzędzi i umożliwia ręczną regulację intensywności każdego z nich. Kolejne zalety to możliwość naprawdę selektywnej edycji wybranych części zdjęcia oraz narzędzie “Naprawianie”, pozwalające na usunięcie niechcianych elementów.
  • YOUCAM MAKEUP – to ratunek dla osób, które nie zawsze mają czas, aby przygotować się do zdjęcia, nakładając odpowiedni makijaż. Już po zrobieniu zdjęcia bez make-upu, możemy nałożyć na twarz podkład i róż, wygładzić cerę, zlikwidować zmarszczki pod oczami, poprawić owal twarzy, kształt nosa, usunąć przebłyski, wybielić zęby, regulować kontur oczu, długość rzęs i kształt brwi. Wszystko po to, by selfie było naprawdę perfekcyjne. 

Jak widać, proces tworzenia zdjęcia wcale nie musi się kończyć na wciśnięciu spustu migawki. Wręcz przeciwnie! Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z efektu, jest wiele możliwości retuszu i wszystkie są bez problemu dostępne w telefonie. Warto o tym wiedzieć, bo okazuje się, że odrobina pracy wystarczy, aby z pozornie nieudanego zdjęcia, uczynić dzieło sztuki.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel