Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej

Dzieci rosną naprawdę bardzo szybko. Wielu rodziców może potwierdzić, że trudno pojąć, gdzie się podziały te wszystkie lata. Jeszcze niedawno maluch siedział w wózku, a teraz już idzie do szkoły. Chwile spędzone ze swoim dzieckiem są bezcenne, więc tym bardziej warto zachować je na dłużej i móc do nich powrócić po latach, zamiast polegać na bardzo zawodnej ludzkiej pamięci. Jak tworzyć zdjęcia i nagrania, aby być zadowolonym z efektów? Przedstawiamy praktyczny poradnik, który powinien przydać się rodzicom.

Wybór sprzętu do fotografowania – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na poszukiwania odpowiedniego sprzętu do fotografowania, warto zastanowić się, czego naprawdę potrzebujemy. Nie ma sprzętu idealnego dla każdego z rodziny, wiec wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji. Na jakie pytania należy odpowiedzieć, żeby łatwiej było obracać się w konkretnych ramach? Przede wszystkim, powinniśmy wiedzieć, kto będzie robił zdjęcia i w jakich okolicznościach. Najczęściej rolę fotografa będą pełnić rodzice na zmianę, ale być może także dziadkowie, ciocie czy samo dziecko. W tym miejscu dobrze jest podjąć decyzję, czy wybór padnie na jeden uniwersalny sprzęt fotograficzny, czy raczej na kilka urządzeń o różnym przeznaczeniu i stopniu zaawansowania. Profesjonalne aparaty zapewniające doskonałą jakość fotografii mają jednak określony ciężar i gabaryty. Wymagają też wiedzy i często specjalistycznych umiejętności, których początkujący fotograf może nie posiadać. Kompaktowy aparat to natomiast wygoda i prostota w obłudzie, ale jakość porównywalna ze zdjęciami z telefonu. Bardzo ważnym czynnikiem jest też nasz tryb życia i aktywności, a nawet temperament dziecka. Spokojne, pozowane zdjęcia w domu czy w parku, wykonamy każdym aparatem. Natomiast jeśli dziecko i rodzice lubią ekstremalne przygody, może lepsza będzie na przykład sportowa kamerka Go Pro? Oprócz urządzeń do fotografowania w standardowych warunkach, mamy też całą gamę sprzętu wodoszczelnego i o wzmocnionej konstrukcji. Wbrew pozorom, posiadanie takiego sprzętu to nie jest propozycja wyłącznie dla tych, którzy wybierają się do amazońskiej dżungli. Realne zagrożenie dla delikatnego sprzętu stanowi przecież upadek ze stołu albo wrzucenie przez małego urwisa do miski z wodą. Na koniec, trzeba brać pod uwagę również cenę. Lustarzanki cyfrowe kosztują zazwyczaj między 2000 a 3000 zł, kompakty potrafią być kilka razy tańsze, a aparaty w smartfonach praktycznie nie generują żadnych kosztów, skoro i tak z nich korzystamy w innych celach i ponosimy koszt zakupu.

Klasyczna fotografia w pigułce – jak wybrać sprzęt?

O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na aparat cyfrowy jako osobne urządzenie przeznaczone wyłącznie do fotografii i nagrywania video? W takim przypadku liczymy się z tym, że do robienia zdjęć będziemy się przygotowywać. Naładowanie akumulatorów, wzięcie ze sobą pokrowca albo specjalnej torby czy plecaka na akcesoria fotograficzne – o wszystko oznacza, że zrobienie ładnych zdjęć będzie wymagało czasu i planowania. Ten wysiłek jednak powinien dać dużo satysfakcji, bo zdjęcia będą zazwyczaj lepszej jakości niż te z telefonu – także w silnym słońcu oraz po zmroku, gdy smartfony radzą sobie gorzej. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór popularnej cyfrówki, trzeba przeanalizować najważniejsze parametry, decydujące o tym, czy aparat będzie dobry do fotografowania dzieci. Gdy te są ruchliwe, kluczowym parametrem będzie szybkość. I w tym miejscu należy uwzględnić zarówno szybkość migawki, jak również czas od włączenia aparatu do wykonania zdjęcia. W tym względzie dominują cyfrówki, gotowe do akcji niemal od razu, podczas gdy aparaty kompaktowe niekiedy potrzebują 3-4 sekund na uruchomienie i gotowość do pracy. Kluczowy dla udanej fotografii jest także zoom. Cyfrowy zoom jest jedynie dodatkiem, bo przy przybliżaniu wyraźnie pogarsza jakość zdjęcia. Najważniejszy jest zatem optyczny zoom – im wyższa jakość, tym lepiej przybliżymy obraz, robią dokładne zdjęcie bez potrzeby podchodzenia bliżej. Oprócz tego, w ocenie aparatu liczy się jasność obiektywu i zakres ISO, czyli czułość aparatu. Wysokie ISO pozwala uchwycić więcej szczegółów przy słabym oświetleniu. Wiąże się to jednak ze zwiększoną ziarnistością obrazu. Niskie ISO świetnie sprawdza się w bardzo słoneczne dni, kiedy jest jasno. Im szersze możliwości regulacji w tym zakresie, tym bardziej uniwersalny będzie aparat, sprawdzając się w różnych warunkach oświetleniowych.

Jeśli chcemy nagrywać video aparatem cyfrowym, dobrze jest zwrócić uwagę na rozdzielczość oraz płynność nagrania. Mimo, że nagrywanie w 4K stało się bardzo modne, nie jest na dzień dzisiejszy koniecznością, bo często w pełni wystarczy nagranie Full HD pod warunkiem, że wydajność pozostanie w graniach 50 klatek na sekundę.

Jak fotografować dzieci smartfonem?

 Smartfon daje tę zaletę, że mamy go ze sobą cały czas w kieszeni albo w torebce i jest gotowy do wykonania zdjęcia w każdej chwili, nawet wtedy, gdy zupełnie nie spodziewamy się tego, że za chwilę będzie okazja do wykonania ciekawego zdjęcia. Ograniczeniem są natomiast wciąż niedoskonałe zdjęcia nocne oraz (zazwyczaj) skromny zoom optyczny.

Na co zwrócić uwagę, szukając smartfona do fotografowania swoich dzieci? Obecnie telefony mają po kilka aparatów fotograficznych o różnych parametrach. W specyfikacji najczęściej podaje się liczbę megapikseli, jaką dysponuje matryca, nie zawsze jednak to jest najważniejsze. Bardzo ważny do uchwycenia obrazów w ruchu jest dobry autofocus. Duże znaczenie ma także kąt widzenia obiektywu. Im jest większy, tym więcej zobaczymy w kadrze. Do robienia zdjęć przyda się też wszelkiego rodzaju nowoczesna automatyka – dopasowywanie parametrów ekspozycji do zdjęć, wykrywanie obiektów i dostosowywanie do nich ustawień, optymalizacja, czy upiększanie portretów przez rozmycie obrazu w tle.

Oprócz samych parametrów aparatu, w telefonie dobrze jest uwzględnić także jego trwałość – odporność na wodę, pył oraz wzmocnione szkło. Ogromne znaczenie ma też wielkość wbudowanej pamięci. A to dlatego, że jest współdzielona z innymi funkcjami smartfona. Oprócz zdjęć, w pamięci muszą się zmieścić przecież także system operacyjny, aplikacje, pliki muzyczne, pliki cookies i wszystkie pozostałe. W związku z tym, wartość 32 GB często może okazać się niewystarczająca i lepiej szukać telefonów, które w standardzie mające pamięć wewnętrzna co najmniej 64 GB.

Teoretycznie, decydując, że większość zdjęć wykonamy smartfonem, nie musimy inwestować w drogie akcesoria jak dodatkowe obiektywy, lampy błyskowe czy obudowy. W rzeczywistości, nie zawsze zdjęcie robione z ręki będzie udane. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w selfie stick,  a także rozważyć zakup statywu. Statyw fotograficzny może się przydać, gdy będziemy chcieli wykonać zdjęcie rodzinne, korzystając z opóźnionego startu migawki. Oczywiście, czasem da się to zrobić, umieszczając smartfon oparty o jakiś przedmiot, jednak nie jest to ani wygodne, ani najbardziej skuteczne rozwiązanie.

Jak drukować zdjęcia?

Jeśli chcemy wybrane zdjęcia wydrukować w domu, bardzo przydatna będzie drukarka fotograficzna, która współpracuje też z urządzeniami mobilnymi. Idealnie jeśli urządzenie łączy się z aparatem bezprzewodowo i nie wymaga skomplikowanego instalowania sterowników. Nowoczesne drukarki do zdjęć często mają bardzo niewielkie rozmiary, dzięki czemu można zabrać je w podróż. Bardzo ciekawą opcją, ale bardziej do zabawy niż robienia jakościowych zdjęć, są aparaty Instax czyli następcy Polaroidów. Aparat, wyposażony we wbudowaną drukarkę, od razu drukuje miniaturowe zdjęcie, które zrobiliśmy. W ten sposób, można od razu wręczać pamiątkową fotografię komuś z rodziny - tak, jakbyśmy zrobili je w fotobudce.

Gdzie przechowywać zdjęcia swoich dzieci?

W czasach analogowej fotografii, sprawa była bardzo prosta. Po wywołaniu filmu w zakładzie fotograficznym, zdjęcia wkładało się do albumów, a te ustawiało się na regale. A teraz? Fotografia cyfrowa dokonała w naszym życiu prawdziwej rewolucji, co ma zarówno dobre, jak i złe strony. Wśród zalet cyfrowego świata, na pewno należy podkreślić fakt, że możemy zrobić ogromną liczbę zdjęć,  a jedynym ograniczeniem jest pojemność nośnika. Wciąż jednak mówimy o setkach albo tysiącach fotografii znajdujących się na karcie, a nie 24 albo 36 odbitkach na jednym filmie do aparatu. Nie musząc wywoływać zdjęć, nie ponosimy także kosztów. Chcąc obejrzeć ulubione ujęcie, możemy odtworzyć plik na ekranie dowolnego urządzenia, wysłać je mailem do rodziny lub znajomych albo udostępnić w mediach społecznościowych. Wszystko za darmo, o ile mamy dostęp do internetu. Wady? Pierwsza z nich to na pewno ilość materiałów i bałagan. Coraz rzadziej mamy ochotę selekcjonować, opisywać i dzielić na foldery posiadane fotografie. W ten sposób, szukając w przyszłości konkretnej rzeczy, możemy spodziewać się, że będzie to bardzo czasochłonne. Kolejna sprawa to nieprzywiązywanie uwagi do robienia kopii. Zdjęcia często bywają zapisane w pamięci komputera czy na nośnikach USB. Te bywają zawodne, wiec mechaniczne urządzenie może nas pozbawić pamiątek gromadzonych przez wiele lat! Z tego powodu, należy pamiętać o tym, aby takie dane przechowywać w więcej niż jednym miejscu i nie bać się wirtualnych nośników. Przechowywanie zdjęć na przykład w chmurze to bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli na dostęp do zgromadzonych zdjęć dzieci także wtedy, gdy nie mamy pod ręką konkretnego komputera czy telefonu ze zdjęciami. Świetną bazą są także media społecznościowe. Fotografie zamieszczone na Facebooku i Instagramie pozwalają wrócić do wielu wspomnień i odszukać zdjęcia chronologicznie znaczne szybciej, niż w plikach i folderach.

Jak widać, sposobów na fotografowanie jest wiele i nie ma tego najlepszego. Sposób robienia zdjęć i narzędzia mogą się także zmieniać z czasem

powrót