Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Czyszczenie żelazka nie należy do codziennych domowych porządków. To nie jest urządzenie, które wymieniamy zbyt często, i uchodzi raczej za niezawodny sprzęt. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga żadnej konserwacji, aby przez lata działać prawidłowo. Jeśli często pracujemy, trzeba się liczyć z tym, że na stopie oraz wewnątrz urządzenia zbierają się brud i kamień. Osad może przeszkadzać w prawidłowym prasowaniu ubrań, a nawet je brudzić. Czym i jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy najskuteczniejsze metody na odkamienianie i czyszczenie żelazka.


Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko?


Jeśli używamy zbyt wysokiej temperatury do prasowania delikatnych tkanin lub po prostu zagapimy się i zbyt mocno albo zbyt długo dociskamy ubranie rozgrzaną stopą żelazka, może to spowodować przypalenie. W efekcie zobaczymy na powierzchni żelazka ciemny ślad, który nie tylko nie wygląda estetycznie, ale również utrudnia prawidłowe prasowanie. Jak wyczyścić żelazko przypalone przez naszą nieuwagę? Najlepiej sięgnąć po zestaw do czyszczenia żelazek, w skład którego wchodzą sztyft czyszczący, specjalna guma wymazująca przypalenia i szczoteczka do czyszczenia dysz parowych.


Przypalone żelazko można też uratować, korzystając z domowych metod. Najlepsze domowe sposoby na to, jak wyczyścić żelazko, to:


  • czyszczenie octem,
  • czyszczenie sodą oczyszczoną,
  • pasta z sody i octu w proporcjach 2:1,
  • pocieranie ściereczką nasączoną sokiem z cytryny (do lekkich przypaleń),
  • prasowanie rozsypanej soli kuchennej albo popiołu.


Niezależnie od decyzji, czym i jak wyczyścić żelazko, ważne jest, aby podczas czyszczenia żelazka zachować szczególną ostrożność, żeby uniknąć poparzenia.


Drugi z najczęściej pojawiających się problemów z żelazkiem to osadzający się kamień – analogicznie jak na przykład czajniku elektrycznym. Tutaj oczywiście najlepszą metodą na odkamienianie żelazka jest prewencja. Kamień nie powstanie, jeśli w zbiorniku nie znajdzie się twarda woda. Dlatego zamiast kranówki lepiej używać wody do prasowania. Co jednak w sytuacji, gdy o tym nie pomyśleliśmy, a nadmiar kamienia staje się kłopotliwy? Na szczęście wiemy, jak wyczyścić żelazko z kamienia.


Czyszczenie żelazka z kamienia - sposoby


Czyszczenie żelazka z kamienia – sprawdzone sposoby. Jak je odkamienić?


Jeśli nie wiemy, jak usunąć kamień z żelazka, tutaj również pomocny będzie ocet. Żeby pozbyć się osadu, należy wymieszać w tych samych proporcjach wodę i ocet i tak przygotowaną mieszaninę wlać do komory oraz poczekać, aż wyparuje. Po oczyszczeniu żelazka należy powtórzyć czynność, ale za drugim razem już z samą wodą. Można też kupić specjalistyczne preparaty do usuwania kamienia.


Nowoczesne żelazka z systemem czyszczenia


A jak wyczyścić żelazko z kamienia, nie używając domowych sposobów? Rozwój technologii sprawia, że niektóre czynności stają się bardziej zautomatyzowane. Tak jest również z usuwaniem osadu z kamienia. Przykładem innowacyjnego żelazka rozwiązującego w łatwy sposób ten problem, jest żelazko PHILIPS PowerLife GC2998/80 lub PHILIPS Azur Elite GC5039/30 z funkcją Calc-Clean. Jak odkamienić takie żelazko Philips?


Wystarczy napełnić zbiornik do wartości max, wyłączyć funkcję pary, a następnie nacisnąć i przytrzymać specjalny przycisk Calc-Clean. Potem wystarczy delikatnie potrząsać żelazkiem, aż zbiornik będzie pusty. Potrzebę odkamieniania żelazka zasygnalizuje specjalny wskaźnik. Jeśli sygnał się nie pojawia, najlepiej profilaktycznie wykonać czynność raz na 1–2 miesiące.


Swój sposób na odkamienianie ma także żelazko BOSCH TDI 903231A. Proponowany w tym urządzeniu system System 4AntiCalc obejmuje mechaniczne czyszczenie, zmiękczanie wody i odkamienianie urządzenia oraz użycie specjalnego środka chemicznego TDZ 1101, który wzmacnia proces odkamieniania żelazka.


Innowacyjną technologię antywapienną zastosowano również w żelazku Tefal Ultimate Pure FV9844. Wbudowany, opatentowany przez Tefal filtr Micro-Calc filtruje 100% przepływającej przez niego pary, zatrzymując nawet najdrobniejsze cząsteczki kamienia (>0,2mm). Filtr można łatwo wyciągnąć i opróżnić z nagromadzonego osadu, a specjalny wskaźnik pokaże kiedy pojawi się konieczność czyszczenia żelazka.


Jeśli już wiesz, jak i czym wyczyścić żelazko, a także jak je odkamienić, na pewno prasowanie będzie prostsze i mniej stresujące. Kiedy urządzenie jest regularnie konserwowane, można mieć pewność że ubraniom nic nie grozi.


Przeczytaj więcej

Jaki mop obrotowy wybrać? Ranking najważniejszych cech

Jaki mop obrotowy wybrać? Ranking najważniejszych cech

Jaki mop? Obrotowy, płaski, a może parowy? W tym artykule przedstawimy porady, jak wybrać najlepszy mop obrotowy!
Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia Ci się przyda? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, znajdź najlepszą maszynę do szycia w korzystnej cenie.
Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.
Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Coraz więcej osób docenia zalety, jakie mają myjki parowe. Ranking produktów pozwoli pokazać ich różnorodność, żeby łatwiej było wybrać odpowiedni model do swojego domu.
Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Które urządzenie najlepiej poradzi sobie z brudną szybą? Jeśli szukasz skutecznego sprzętu do szybkich i dokładnych porządków zobacz koniecznie nasz ranking. Poznaj najlepsze myjki parowe do okien.
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu? Ranking 2021

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu? Ranking 2021

Warto wiedzieć, jaki pochłaniacz wilgoci się sprawdzi, jeśli chcemy uniknąć kłopotów z nadmiarem wody w swoim otoczeniu.
Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Mopowanie to czynność niezbędna do utrzymania w czystości płaskich powierzchni we własnym domu. Dotyczy to nie tylko kafelków, ale również delikatnych drewnianych podłóg. Jaki mop do paneli najlepiej się sprawdzi? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w artykule. Zobacz najlepsze modele przeznaczone do czyszczenia paneli podłogowych.
Ranking najlepszych odkurzaczy pionowych 2021. Jakie kupić?

Ranking najlepszych odkurzaczy pionowych 2021. Jakie kupić?

Odkurzacze pionowe to coraz częściej wybierana alternatywa dla odkurzacza o tradycyjnym kształcie. W wersji pionowej urządzenie zajmuje mniej miejsca, jest wygodne i łatwiej nim manewrować. Z tego powodu stanowi ciekawą propozycję sprzętu do sprzątania i do domu, i do biura. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, poznaj ranking odkurzaczy pionowych 2020.
Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Osad może przeszkadzać w prawidłowym prasowaniu ubrań, a nawet je brudzić. Czym i jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy najskuteczniejsze metody.
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]