Jak jesienią uniknąć choroby? Praktyczny poradnik

Początek jesieni dla wielu osób oznacza kłopoty ze zdrowiem. Ledwo wrócimy z wakacji, a już zaczyna się sezon chorobowy. Oczywiście, nie sposób w pełni zabezpieczyć się przed przeziębieniem, ponieważ jesteśmy narażeni na bakterie i wirusy atakujące ze wszystkich stron – zwłaszcza w miejscach publicznych, gdzie znajdziemy się obok innych zarażonych. Można jednak zwiększyć swoje szanse na przetrwanie tego okresu w dobrym zdrowiu. W artykule przedstawiamy praktyczne rady, które powinny uchronić przed zachorowaniem na przeziębienie i grypę.

Na początek zdrowe nawyki

Dbanie o zdrowie opiera się przede wszystkim na profilaktyce. Wystarczy zatem pamiętać o kilku ważnych sprawach przez cały rok – w tym także jesienią – a szansa na zachorowanie znacząco się zmniejszy. Na początek – mycie rąk. Niby wszyscy o tym wiemy, a jednak w pośpiechu zapominamy lub zupełnie bagatelizujemy tę pozornie prostą czynność. Tymczasem, naukowcy podkreślają, że regularne mycie rąk może zmniejszyć ryzyko złapania infekcji górnych dróg oddechowych o ponad 20 procent. Warto więc myć ręce jak najczęściej, zwłaszcza po tym, jak przebywaliśmy w miejscu publicznym, dotykaliśmy barierek, poręczy czy klamek. Ręce należy także myć za każdym razem, gdy zabieramy się do przygotowania posiłku. Następna ogromnie ważna rzecz to odpowiednia dieta. Przez cały rok powinniśmy przywiązywać wagę do tego, co znajduje się na talerzu, ale wraz z początkiem sezonu grypowego, nabiera to szczególnego znaczenia. W menu powinny znajdować się świeże warzywa i owoce – zwłaszcza takie zawierające witaminę C. Warto wymienić tutaj przede wszystkim pomarańcze, kiwi, brokuły, paprykę oraz kiełki. Niemniej ważna jest witamina E, której mogą dostarczyć takie produkty, jak kapusta, sałata czy kukurydza. Jako zdrowa przyprawa, potrzebna w dużej ilości, przyda się na pewno imbir nadający świetny smak chociażby herbacie. Oprócz tego, powinniśmy dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki magnezu, a ten jest zawarty w fasoli i orzechach. Można także zwiększyć liczbę witamin w organizmie za pomocą suplementacji. Naszym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie może być także… zielona herbata. Napój ten posiada wiele zalet. Spożywany regularnie wspomaga trawienie, obniża poziom cholesterolu, pomaga usuwać toksyny z organizmu, dobrze działa na wątrobę i nerki, a nawet wzmacnia szkliwo zębów. Niewiele osób jednak wie, że zielona herbata może także poprawić odporność i powstrzymać namnażanie się bakterii dzięki zawartym naparze polifenolom.

Nie sposób zwrócić uwagi na odpowiednią długość snu. To w nocy organizm się regeneruje i odpoczywa. Zbyt krótki sen, zwłaszcza w połączeniu ze stresem i przemęczeniem to czynnik, który w szybkim tempie może nas zbliżyć do choroby.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o spacerach. Wyjścia na świeże powietrze są oczywiście bardzo wskazane, ale to pod warunkiem, e będziemy ubrani odpowiednio do pogody panującej za oknem.  A gdy wrócimy przemoczeni, po tym, jak zaskoczy nasz deszcz, najlepszym ratunkiem będzie herbata z miodem i cytryną oraz ciepła kąpiel.

Co robić, żeby nie marznąć?

Pierwsze jesienne miesiące bywają trudne. Okres grzewczy w mieszkaniach może się rozpoczynać w różnym czasie, często gdy już zdążymy na dobre przemarznąć. W sytuacji, gdy kaloryfery jeszcze nie grzeją, a nocą już robi się zimno, warto pomyśleć o dodatkowych źródłach ciepła. Bardzo przydatny może być na przykład koc elektryczny, spełniający swoje zadanie znacznie lepiej niż starodawny termofor. Na podobnej zasadzie działa zresztą specjalny ogrzewacz do stóp.

Jeśli kaloryfery wciąż nie działają, można także dodatkowo dogrzać pomieszczenia w których przebywamy najdłużej. Proste i tanie urządzenie, które świetnie sprawdzi się w tej roli to mały i mobilny termowentylator. Taki sprzęt działa szybko, więc nie musimy długo czekać na efekty, jak chociażby w przypadku grzejników olejowych.

Zadbaj o jakość powietrza w swoim otoczeniu

Duży wpływ na zdrowie ma oczywiście jakość powietrza w naszym otoczeniu. Nasi rodzice i dziadkowie często wietrzyli pomieszczenia, aby pozbyć się suchego powietrza. Obecnie mamy o wiele nowocześniejsze sposoby. Z suchym powietrzem doskonale radzi sobie nawet prosty nawilżacz. A dzięki nawilżeniu, unikniemy wielu potencjalnych kłopotów. Suche powietrze to suchość w gardle, problemy z oddychaniem, cerą, a także ogólne osłabienie organizmu i związany z tym brak koncentracji. Wilgotność to jednak niejedyny element decydujący o jakości powietrza którym oddychamy. Problem jakości powietrza nagłośniony w ostatnim czasie zdecydowanie zwiększył świadomość Polaków w tej kwestii. Stąd rosnąca popularność takiego urządzenia, jak oczyszczacz powietrza. Mimo stosunkowo wysokiej ceny, wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza, często nawet czyniąc to nie w obawie o swoje zdrowie, a raczej zdrowie swoich dzieci. To rozsądna decyzja, ponieważ oczyszczacz bardzo skutecznie eliminuje z otoczenia bakterie, wirusy, pyłki, kurz, roztocza czy zarodniki pleśni. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale powietrze w domu bywa o wiele bardziej zanieczyszczone, niż na zewnątrz. Dlatego to nie chowanie się w 4 ścianach przed smogiem, a oczyszczanie powietrza u siebie, powinno być prawidłową reakcją na wszelkie alarmy związane z zanieczyszczeniami.

Obecnie producenci oczyszczaczy zapewniają naprawdę konkretne możliwości, których nie było jeszcze kilka lat wcześniej. Praca oczyszczacza może być zautomatyzowana – ten w odpowiednim trybie włącza się po prostu w momencie, gdy zarejestruje nieprawidłowości. Oprócz stałego monitorowania powietrza, bardzo przydatna jest także integracja oczyszczacza z aplikacją na smartfona. W ten sposób mamy na bieżąco podgląd sytuacji. 

W kwestii dbania o drogi oddechowe, bardzo pomocne bywają także inhalacje. To stary sprawdzony sposób na uniknięcie infekcji, który rekomenduje wielu lekarzy. Inhalacje można przeprowadzać zarówno w trakcie choroby, jak i profilaktycznie. Proste w obsłudze urządzenie do użytku domowego to na przykład inhalator BEURER IH 60.

Jak rozpoznać chorobę?       

Czasem trudno jednoznacznie stwierdzić, czy słabsza forma danego dnia to tylko chwilowe kłopoty, czy jednak początek jakiejś groźnej infekcji. Jak zatem poznać, czy to faktycznie choroba czy jednak fałszywy alarm? Pierwszym krokiem powinno być na pewno zmierzenie temperatury. Dlatego każdy powinien posiadać w domu przynagiej jeden działający termometr. Obecnie coraz rzadziej stosuje się już elektryczne termometry wkładane pod pachę. Znacznie wygodniejsze w użyciu są termometry bezdotykowe. Dzięki temu, że termometr wystarczy na chwilę zbliżyć do badanego, aby uzyskać pomiar, jest to narzędzie o wiele skuteczniejsze przede wszystkim w odniesieniu do dzieci, które termometrów zazwyczaj nie lubią.

Jeśli pomiary mocno różnią się od siebie, nie jesteśmy pewni objawów i co za tym idzie  - choroby, lepiej zostać w domu jeden dzień niż ryzykować, że infekcja się rozwinie. Idąc do pracy w nienajlepszym stanie nie tylko nie będziemy pracować tak efektywnie jak zazwyczaj, ale dodatkowo mamy szansę zarazić pokaźne grono kolegów z pracy.

 Jesienny sezon na zachorowania dopiero się zaczyna i potrwa przez kilka miesięcy. Nie jest więc za późno, żeby zmienić różne nawyki i w konsekwencji zacząć zdrowo żyć. Nikt przecież nie lubi chorować. A skoro to nic przyjemnego, dobrze jest zrobić wszystko, żeby nie doprowadzić do zarażenia.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel