Jak jest określana klasa skuteczności prania?
Wskazówki naklejone na pralkę mają w łatwy i przystępny sposób informować klientów, czego mogą oczekiwać od urządzenia pod względem zużycia energii i wody oraz wydajności prania. Wydajność prania jest oceniana przez za pomocą klas skuteczności prania od A do G. A oznacza najlepszą wydajność prania, a G najgorszą. Wraz z wejściem w życie etykiety UE 2011 wprowadzono podział na kolejne klasy w zakresie zużycia energii i wody.
Podstawą oceny wydajności prania jest wskaźnik skuteczności prania odzwierciedlający stosunek między stopniem rozjaśnienia rzeczy wypranych w danej pralce a stopniem rozjaśnienia rzeczy wypranych w znormalizowanej pralce referencyjnej.
Klasa skuteczności prania Wskaźnik skuteczności prania
A > 1,03
B 1,03 do 1,00
C 1,00 do 0,97
D 0,94 do 0,97
E 0,94 do 0,91
F 0,91 do 0,88
G
Podstawą oceny wydajności prania jest wskaźnik skuteczności prania odzwierciedlający stosunek między stopniem rozjaśnienia rzeczy wypranych w danej pralce a stopniem rozjaśnienia rzeczy wypranych w znormalizowanej pralce referencyjnej.
Klasa skuteczności prania Wskaźnik skuteczności prania
A > 1,03
B 1,03 do 1,00
C 1,00 do 0,97
D 0,94 do 0,97
E 0,94 do 0,91
F 0,91 do 0,88
G

Od 1998 r. elektryczne urządzenia dużego AGD sprzedawane w Niemczech, do których zalicza się także pralki, muszą być oznaczone etykietą energetyczną (tzw. etykietą UE), która jest jednolita w całej Europie. Podstawą prawną jest odpowiednia dyrektywa Unii Europejskiej wraz z aktem wykonawczym.
Ze względu na postęp techniczny większość urządzeń ma obecnie klasę energetyczną A. W rezultacie etykieta efektywności energetycznej przestała być praktycznie czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o zakupie danego urządzenia.
Z tego powodu Unia Europejska wprowadziła 20 grudnia 2010 r. nową etykietę energetyczną, która będzie obowiązywać od końca 2011 r., początkowo dla lodówek, zamrażarek, pralek i zmywarek.
Klasy energetyczne są nadal przedstawiane w postaci kolorowych pasków. Wprowadzono trzy nowe klasy: A+, A++ i A+++. Urządzenia klasy „A+” zużywają do 25 procent, klasy „A++” do 45 procent, a klasy „A+++” do 60 procent mniej energii od urządzeń klasy „A”.
Ponadto w zależności od klasy urządzenia etykieta zawiera informacje dodatkowe, jak efektywność prania i suszenia. Nowa etykieta energetyczna określa zużycie prądu i wody dla wszystkich kategorii produktów w postaci wartości rocznych, co ułatwia porównywanie produktów i cen. Aby ocenić energooszczędność danego urządzenia, konsument nie musi więc mieć rozległej wiedzy technicznej.
Nowe etykieta energetyczna ma ułatwić kupującym podjęcie świadomej decyzji na rzecz energooszczędnych urządzeń AGD i umożliwić lepszą ochronę środowiska naturalnego. Obowiązek szczegółowego oznaczania urządzeń zmusza także producentów do opracowywania bardziej energooszczędnych rozwiązań.
W przypadku pralek podawane będą: roczne zużycie energii (w kWh) i wody (w litrach) na podstawie 220 standardowych prań, maksymalny wsad, efektywność wirowania i poziom emitowanego hałasu.
Nowy podział
Po wprowadzeniu trzech nowych klas energetycznych „A+”, „A++” i „A+++” będą w przyszłości istniały cztery warianty etykiety energetycznej:
Podział najbardziej wydajnych produktów Najgorsze klasy efektywności
A G
A+ F
A++ E
A+++ D
Tagi
Lodówki srebrne
Lodówki bez zamrażalnika
Lodówki podblatowe
Lodówki z kostkarką do lodu
Wąskie lodówki
Energooszczędne lodówki
Lodówki z dużym zamrażalnikiem
Ciche lodówki
Czarne lodówki
Wysokie lodówki
Lodówki no frost
Małe zamrażarki
Pralki 5 i 6 kg
Tanie pralki
Pralki 7 kg
Pralki z silnikiem inwerterowym
Pralki z możliwością dołożenia prania
Pralki z funkcją pary
Małe pralki
Pralki 8 kg
Pralki slim
Wąskie pralki
Jednopalnikowe kuchenki elektryczne
Kuchenki gazowe turystyczne
Kuchenki indukcyjne dwupalnikowe
Kuchenki jednopalnikowe
Kuchnie elektryczne dwupalnikowe
Suszarki kondensacyjne
Małe lodówki
Telewizory-energooszczedne