Jak monitorować swoją aktywność – smartwatch czy opaska?

Moda na bycie fit zatacza coraz szersze kręgi. Na pewno to pozytywne, że staramy się podchodzić w sposób odpowiedzialny do dbania o swoje ciało oraz zdrowe nawyki. Za tym trendem podąża oczywiście technologia, podsuwając kolejne urządzenia, które mają nam pomóc w monitorowaniu swoich wyników. Wraz z wielkim boomem na smartfony, rozpowszechniło się używanie rozmaitych aplikacji treningowych, takich, jak Endomondo. Problem w tym, że rozwój samych telefonów poszedł w nieco innym kierunku i ze względu na coraz większe rozmiary wyświetlacza oraz wykonanie z delikatnych materiałów przestały był odpowiednim sprzętem do zabrania na trening. Znacznie lepiej w tej roli sprawdza się tak zwana inteligentna galanteria (wearables), czyli zegarki oraz opaski sportowe. Które z tych urządzeń warto wybrać i dlaczego?


Smartwatch i smartband – podobieństwa i różnice


W przypadku obu urządzeń mamy do czynienia z drobnym i poręcznym sprzętem zakładanym na nadgarstek. Pod względem wizualnym zdecydowanie lepiej prezentuje się większość zegarków. Smartwatch przypomina najczęściej tradycyjne zegarki od wiodących producentów i pod względem jakości wykonania wcale im nie ustępuje, dodając wiele inteligentnych funkcji. Wiele modeli smartwatchy możemy zatem nosić na co dzień i ich widok nie razi nawet w zestawieniu z garniturem. Nieco inaczej wygląda sytuacja z opaskami. W tym przypadku design jest raczej daleki od klasycznej elegancji, więc to raczej uzupełnienie garderoby wyłącznie na siłownię.

Jaki jest sposób działania? Bardzo podobny. Dzięki systemowi czujników, zegarek lub opaska dokładnie monitoruje naszą aktywność, informując między innymi o liczbie kroków, liczbie spalonych kalorii, przebytym dystansie, czasie jednego okrążenia itd. Podstawą działania jest moduł GPS, ale w poszczególnych modelach znajdziemy także wiele innych czujników, jak wysokościomierz czy pulsometr.

Opaski to raczej proste urządzenia, skupiające się na pomiarze parametrów, natomiast smartwatch ma więcej funkcji związanych z czytaniem smsów, obsługą przychodzących połączeń, sterowaniem muzyką ze smartfona itd. Taki stan rzeczy ma swoje konsekwencje. Najważniejsze z nich to cena oraz czas pracy. Smartwatch jest urządzeniem bardziej zaawansowanym i droższym od opaski, ale też szybciej się rozładowuje. Przykładowo, smartWatch APPLE Watch Series 3 pracuje przez 18 godzin, zaś smartBand GARETT Fit 20 GPS na jednym ładowaniu wytrzymuje 120 godzin.

Ciekawą opcją wśród urządzeń z wyższej półki jest także smartwatch GARMIN Vivomove HR Sport, oferujący funkcje dla zaawansowanych sportowców, jak pomiar pułapu tlenowego oraz wieku sprawnościowego. Wśród opasek na pewno wyróżnia się SAMSUNG Gear Fit2 Pro L. Ten model docenią  na pewno miłośnicy pływania. Dzięki aplikacji Speedo urządzenie doskonale monitoruje wyczyny na basenie.Dla kogo smartwatch?


Zastosowanie inteligentnego zegarka zdecydowanie wykracza poza używanie na treningu. Możliwość dyskretnego śledzenia rozmaitych powiadomień bez wyciągania telefonu, przyda się na pewno w wielu sytuacjach, chociażby w klubie albo podczas spotkania. Ze względu na ładny design, smartwatch może stanowić atrakcyjne uzupełnienie stylizacji, bijąc na głowę zwykły zegarek pod względem dostępnych funkcji.