Jak nagrodzić za dobre oceny w szkole – przegląd technologicznych prezentów dla uczniów

Koniec roku szkolnego, to długo oczekiwane wakacje, a także weryfikacja tego, jak dziecko uczyło się przez cały rok. Za dobre oceny na świadectwie, należy się nagroda. Co może spodobać się dzieciom? Przedstawiamy listę technologicznych gadżetów dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Każdy powinien znaleźć coś inspirującego!


Prezenty przeznaczone do nauki i zabawy

Na początek, kategoria prezentów, które w równej mierze zapewnią dziecku dobrą zabawę, jak pozwolą zdobyć nową wiedzę i umiejętności.

Wśród najbardziej pożądanych technologicznych prezentów, wciąż dominują tablety. Dzieci, przyzwyczajone do korzystania z urządzeń mobilnych na co dzień, z radością przyjmą każdy tablet multimedialny. Ekran większy niż w smartfonie sprawia, że to idealny sprzęt do oglądania wszelkiego rodzaju video oraz do gier. Mnogość aplikacji i dostęp do internetu sprawiają, że sprzęt można wykorzystać do różnych potrzeb. Tylko od obdarowanego zależy, czy postawi na filmy dokumentalne i e-booki, czy raczej popularne gry zręcznościowe. Tablet to idealny sprzęt na każdy wyjazd, bo pozwala zabić czas podczas długiej podróży autokarem lub samolotem, dlatego może okazać się strzałem w dziesiątkę, gdy podarujemy go właśnie przed wakacjami. W wielu sytuacjach, tablet może także zastąpić telefon, chociażby jako proste urządzenie do robienia zdjęć.

Jeśli dziecko miało niedawno kupiony tablet albo nowy smartfon, możemy je także obdarować laptopem. Własny komputer przenośny to dowód zaufania do dziecka i odpowiedzialności, no ale skoro dziecko potrafi uzyskiwać dobre wyniki w nauce, to jest już chyba wystarczająco dorosłe, żeby samodzielnie korzystać ze swojego laptopa.

Z wydatkami na laptopa nie należy oczywiście przesadzać. Dziecko nie potrzebuje koniecznie najnowszego Macbooka z czytnikiem linii papilarnych. Dobrym wyborem będzie laptop ze średniej półki cenowej. Jeśli dziecko ma używać komputera także poza domem, dobrze jeśli sprzęt nie będzie zbyt ciężki. Najlepiej sprawdzą się kompaktowe urządzenia o przekątnej ekranu 10-13 cali.

Dobrym pomysłem na prezent będzie także aparat cyfrowy lub kamera. Rozbudzenie pasji do fotografowania oraz tworzenia materiałów video, może zaprocentować w przyszłości. Kto wie, może nowa pasja przerodzi się kiedyś w zajęcie, zapewniające dodatkowe dochody! Najlepiej, jeśli fotografowanie lub film będzie uzupełnieniem hobby, które dziecko ma już od dłuższego czasu. Przykładowo, jeśli dziecko lubi uprawiać sport, taki, jak jazda na rowerze czy na desce, odpowiednia kamera sportowa może okazać się strzałem w dziesiątkę. W końcu co innego coś przeżyć, a co innego móc podzielić się swoimi dokonaniami w mediach społecznościowych!

Jako, że najmłodsi lubią nowinki technologiczne i nietypowe gadżety, dobrze jest zaskoczyć czymś niestandardowym. Taką ciekawostką może być na przykład kamerka 360, umożliwiające nagrywanie video zupełnie innej jakości, czy aparat do fotografii natychmiastowej.

Sport i rekreacja

Czas wakacji to z całą pewnością świetna okazja do spróbowania wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Stąd - potrzeba obdarowania dziecka wszelkiego rodzaju prezentami, które zachęcą do wyjścia z domu, zamiast zabawy w czterech ścianach.

Coraz popularniejszym wyborem są na przykład elektryczne deskorolki. Pojazdy, którymi sterujemy za pomocą balansu ciała, nie tylko dostarczają rozrywki, ale także doskonale rozwijają koordynację ruchową. A żeby nie było nudno, zapewnią także muzykę czy odgłos silnika samochodowego wydobywający się z głośników.

Jeśli zamiast na kołach, chcemy zachęcić dziecko do poruszania się na własnych nogach, nic lepiej nie zmotywuje do biegania czy jazdy na rowerze, niż odpowiednia opaska lub zegarek sportowy. Szczególnie motywujące są urządzenia pełniące rolę monitora aktywności, które skrupulatnie wyznaczają cele na każdy dzień i zliczają przebyty dystans, kroki i spalone kalorie. Bezlitosny zegarek wyraźnie powie, że pokonywanie dziennie trasy z łóżka do salonu z telewizorem lub biurka komputerowego, to stanowczo za mało!

Prosty smartwatch lub monitor aktywności, można kupić nawet za mniej niż 200 zł, chociaż bardziej zaawansowane modele będą kosztować kilkakrotnie więcej. O ile dla nastolatka najlepszym wyborem będzie taki sam model, jak dla dorosłego, tak w przypadku młodszych dzieci, mamy specjalne smartwatche dla dzieci z funkcjami przydatnymi dla rodziców. Wbudowany lokalizator GPS, pozwala na śledzenie położenia dziecka przez opiekuna. Możliwe jest także ustalanie strefy bezpieczeństwa dla dziecka - każde jej opuszczenie lub próba zdjęcia smartwatcha, uruchamia alarm w telefonie opiekuna. Dodatkowo dostępna jest funkcja podsłuch, która dzięki wbudowanemu mikrofonowi umożliwia podsłuchiwanie otoczenia, w którym obecnie przebywa dziecko!

Nie możemy zapomnieć także o dronach, które wciąż znajdują się wysoko na liście dziecięcych marzeń. Bezzałogowe, niewielkie roboty poruszające się w powietrzu, na wodzie i na lądzie, to obiekt westchnień dzieci w różnym wieku. Jeśli uważamy, że dziecko jest gotowe na taką zabawkę, przed zakupem trzeba wyraźnie powiedzieć, żeby korzystało z niej w rozsądny sposób. Im większe rozmiary urządzenia i jego zasięg tym większe niebezpieczeństwo dziecko może wywołać przez nierozważne używanie prezentu. Dlatego najlepiej zacząć od bardzo podstawowych modeli. 

Konsole do gier

Osiągnięcia w wirtualnej rzeczywistości to bardzo częsty temat rozmów większości uczniów. Nikogo już chyba nie dziwi ogromna popularność youtuberów opowiadających o grach, czy pokazujących gameplay najnowszych tytułów. Młodzież żyje światem gier video bez względu na to, czy nam się to podoba czy nie. A żeby nie czuć się wykluczonym, warto mieć konsolę najnowszej generacji. Czy jest lepsza okazja na kupno nowej konsoli, niż wakacje? Raczej nie. W końcu lepiej, żeby dziecko zafascynowane grą, zawaliło jedną czy drugą noc, gdy ma wolne, a nie wtedy, gdy na horyzoncie jest ważny sprawdzian lub, co gorsza, egzamin gimnazjalny. Ceny konsol Playstation 4 oraz Xbox są teraz naprawdę przystępne, a wrażenia z grania w jakości 4K z HDR - naprawdę niezwykłe. A mamy także alternatywę w postaci konsoli przenośnej. Sprzęt Nintendo nigdy nie był na naszym rynku tak popularny, jak w USA albo Japonii, ale nie da się ukryć, że nowa konsola Nintendo Switch naprawdę zaskakuje ciekawymi pomysłami i doskonałym wykonaniem. Wszystko za sprawą nowego pomysłu na rozgrywkę. Wszechstronne Joy-Cony, oferują wiele zaskakujących sposobów cieszenia się nimi. Dwa Joy-Cony mogą być używane niezależnie w każdej dłoni, albo razem - jako jeden kontroler po włożeniu do odpowiedniego uchwytu. Można je także podłączyć do głównej konsoli i używać ich w trybie przenośnym lub dzielić się nimi z przyjaciółmi, aby cieszyć się rozgrywką dla dwóch graczy. Każdy Joy-Con ma pełny zestaw przycisków i może być używany jako cały kontroler. W każdym znajduje się także przyspieszeniomierz i żyroskopowy czujnik ruchu, co pozwala na niezależne od siebie ruchy prawym i lewem Joy-Conem. Pozostaje tylko trzymać kciuki za to, żeby było na tek konsoli w co grać.

Każdy, kto interesuje się wychowaniem dzieci, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że znacznie łatwiej osiągnąć upragnione rezultaty, oferując nagrody, a nie kary. Koniec roku szkolnego i początek wakacji to świetny czas na to, aby wprowadzić tę sentencję w życie i podziękować za pilną naukę dobrze dobranym prezentem. Idealnie, jeśli ten nie tylko zapewni rozgrywkę, ale także rozbudzi nowe zainteresowania i wyobraźnię.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]