Jak obniżyć rachunki za prąd – ile znaczy klasa energetyczna urządzenia i dobre nawyki

Opłaty za energię to jeden z kosztów stałych, od których nie sposób uciec. Podobnie jak czynsz, rachunki za gaz oraz wodę stanowią cykliczny wydatek w każdym gospodarstwie domowym. A skoro nie da się tego uniknąć, warto zrobić co w naszej mocy, żeby je zmniejszyć. Wbrew pozorom, nie musi się to wiązać z obniżeniem standardu życia czy rezygnowania z czegokolwiek. Praktyka pokazuje, że osoby żyjące na tym samym poziomie i używające podobnych urządzeń, często płacą za energię bardzo zróżnicowane kwoty. Z czego to wynika? Z jednej strony, znaczenie mają dobre nawyki, z drugiej strony - to, jakich sprzętów używamy. Może się okazać, że z pozoru droższe urządzenia RTV/AGD w dłuższej perspektywie opłacają się bardziej niż tańsze warianty, ponieważ generują mniejsze koszty stałe. W tym artykule podpowiadamy jak w rozsądny sposób zmniejszyć opłaty.


Jak zmniejszyć koszty oświetlenia?

Rachunki za prąd w dużej mierze uzależnione są od tego, na ile intensywnie korzystamy z oświetlenia. Ważne jest to, jak długo włączone jest światło, ale również jaka żarówka je generuje. Najważniejszą zasadą jest oczywiście nie używanie oświetlenia gdy nie ma takiej potrzeby. Oczywistą radą będzie zatem gaszenie światła za każdym razem, gdy wychodzimy z domu, ale również gdy na dłuższy czas przechodzimy z jednego pokoju do drugiego. W miesiącach zimowych nie unikniemy palenia światła przez większość dnia, latem - to zupełnie co innego. Gdy mamy możliwość skorzystania z naturalnego światła dziennego, naprawdę warto to robić. Odsłaniając żaluzje lub zasłony i urządzając wnętrze w jasnych barwach, możemy cieszyć się dobrym oświetleniem bez ponoszenia żadnych kosztów.Co z samymi żarówkami? Wiadomo, że najtańsze w eksploatacji są żarówki LED, więc w miarę możliwości dobrze jest wymienić większość świetlówek na lampy tego typu. Oprócz tego, istotny jest dobór właściwej mocy żarówki do wielkości pomieszczenia. Zbyt mocne żarówki w małych pomieszczeniach nie są konieczne.

Czasem pewne znaczenie może mieć również czystość używanych lamp i żyrandoli. Czasem, zamiast tworzyć dodatkowe źródło światła lub wymieniać żarówkę na mocniejszą, wystarczy po prostu pozbyć się kurzu, który potrafi w dużym stopniu hamować właściwe oświetlenie.


Jak oszczędzać energię w kuchni?

Urządzenia w kuchni potrafi wygenerować naprawdę duże koszty, szczególnie jeśli lubimy gotować i korzystamy z nich bardzo często. Jak można temu zaradzić? Najlepiej korzystać ze sprzętów tylko wtedy, gdy naprawdę jest taka potrzeba. Na przykład ze zmywarki najlepiej skorzystać dopiero wtedy, gdy faktycznie się zapełni. Potencjalnym złodziejem prądu może być też niewinnie wyglądający czajnik elektryczny. Nawet takie urządzenie o stosunkowo niewielkiej mocy, będzie dokładać nam sporo do rachunków w skali roku, jeśli będziemy gotować wodę zbyt często i zawsze będziemy jej wlewać do pełna, nawet gdy potrzebujemy tylko jedną filiżankę.

Pozostaje jeszcze kwestia lodówko-zamrażarki. Chłodziarka ma to do siebie, że pracuje non stop. Nie sposób odłączyć jej od zasilania, nie ryzykując zepsucia się produktów w środku. Co zatem można zrobić żeby płacić mniej? Jednym z najbardziej istotnych aspektów jest odpowiedni dobór sprzętu. Lodówka z zamrażalnikiem powinna posiadać klasę energetyczna co najmniej A+, co przełoży się od razu na konkretne oszczędności.A co, jeśli w danej chwili nie planujemy wymiany sprzętu? W takiej sytuacji pozostaje nam zastanowienie się na tym, czy obecnie używamy lodówki właściwie. Jeśli jest to jeszcze stary model, który nie posiada funkcji No Frost, trzeba pamiętać o regularnym rozmrażaniu. To naprawdę ważne, bo oblodzona lodówka zużywa więcej prądu. W nowocześniejszych modelach należy natomiast zwrócić uwagę na możliwość regulacji temperatury (nie zawsze najniższa jest koniecznością), a także pamiętać o włączeniu trybu wakacyjnego, gdy wyjeżdżamy gdzieś na dłużej.

Na tym jednak nie koniec dobrych rad wiązanych z lodówką. Należy również pamiętać o tym, żeby stało w odpowiednim miejscu z dala od źródeł ciepła. Nie zaleca się stawiania lodówki obok kuchenki i tym bardzie w pobliżu kaloryfera. Należy pamiętać o dokładnym zamykaniu drzwi oraz o tym, aby nie wkładać do środka potraw, które są jeszcze ciepłe.


Kosztowne ładowanie urządzeń

Ładowanie swojego laptopa lub smartfona to codzienność. Wszyscy wiemy, że żywotność baterii ma swoje ograniczenia, więc siłą rzeczy korzystanie z kabli jest nieuniknione. Ale uwaga – tu też potrzebna jest czujność! Okazuje się, że pewną ilość prądu zużyje ładowarka podłączona do kontaktu, nawet wtedy gdy już nie pracuje. Dlatego lepiej nie zostawiać telefonu lub laptopa podłączonego do prądu na całą noc.


Tryb czuwania – czy rzeczywiście jest nam potrzebny?

Wiele urządzeń, takich, jak telewizory czy sprzęt audio, pracuje przez większość dnia w trybie czuwania. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść pozorom. Choć z pozoru nieaktywne, urządzenia podłączone do sieci przez cały dzień zużywają pewną niewielką ilość prądu, co przekłada się na koszty. Dlatego najlepiej, jeśli faktycznie nie korzystamy z urządzenia w danej chwili, należy pozostawić je odłączone. Teoretycznie to proste, w praktyce - może zmuszać do tego, żeby nieźle się nagimnastykować, odłączając kilka albo nawet kilkanaście wtyczek. Naprawdę mało kto jest wystarczająco zdeterminowany, żeby o tym wciąż pamiętać. Tutaj z pomocą przychodzą specjalne listwy, dzięki którym za pomocą jednego przycisku można wyłączyć i za chwilę ponownie uruchomić kilka urządzeń za jednym zamachem.Ile kosztuje pranie?

Pranie odzieży to czynność niezbędna, podobnie jak mycie zębów. Gdzie zatem szukać oszczędności? Podobnie jak w przypadku zmywarki, należy zacząć od właściwego doboru sprzętu. Liczy się tutaj jak najwyższa klasa energetyczna, ale równie ż pojemność bębna. Jeśli mamy dużą rodzinę, bardziej opłaca się rzadziej włączać pojemniejszą pralkę, niż częściej włączać pralkę, która pomieści znacznie mniej. Sam stopień zapełnienia bębna to kolejny istotny punkt. Najbardziej opłaca się włączyć pranie dopiero wtedy, gdy bęben faktycznie jest już pełny, a nie gdy mamy zaledwie kilka sztuk brudnej odzieży. Jeśli chcemy zużywać dokładnie tyle energii, ile trzeba najlepiej korzystać z pralki z automatyką wagową. Wówczas urządzenie samo dopasuje wszystkie parametry do wielkości wsadu, a dodatkową korzyścią będzie także niższe zużycie wody. Gdy mamy pralkę starszego typu, nie obsługującą takich technologii pozostaje rozsądne dobieranie programu tak, aby nie używać najbardziej intensywnych obrotów do prania lekko zabrudzonych tkanin.


Dlaczego prąd jest taki drogi?

Wszystkie opisane sposoby pozwolą zużywać mniej energii. To jest bardzo ważny krok na drodze do obniżenia rachunków, ale nie jedyny. Tak samo ważne jest zweryfikowanie, jaki koszt ponosimy za zużycie 1 kWh. Warto zainteresować się swoim dostawcą energii i dostępnym planem taryfowym. Na rynku jest konkurencja między dostawcami, więc być może zmiana firmy lub planu taryfowego wyjdzie nam na dobre. Najważniejsze, żeby obowiązująca stawka była dopasowana do naszych potrzeb i stylu życia. Istnieją rozwiązania, w których koszt zużycia prądu różni się w zależności od pory dnia. Jeśli uważamy, że to rozwiązanie dla nas czas zmienić model rozliczenia!

Na koniec, trzeba wspomnieć o monitorowaniu efektów swojego energetycznego audytu. Oprócz biernego śledzenia wysokości rachunków, możemy także aktywnie sprawdzać poziom zużycia korzystając z aplikacji na smartfona lub mierników energii.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel