Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Jak odkamienić żelazko? Cztery sposoby na jego czyszczenie

Jak odkamienić żelazko? Odkładający się osad może skrócić żywotność żelazka, a także zniszczyć prasowane tkaniny. Dlatego dobrze wiedzieć, jak wyczyścić żelazko z kamienia i pamiętać, by robić to regularnie! Zobacz praktyczny poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak pozbyć się kamienia i chronić żelazko.


Jak odkamienić żelazko - przewodnik krok po kroku


Skąd kamień w żelazku?


Przyczyną powstawania kamienia w żelazku jest twarda woda. Kranówka zawiera substancje mineralne, takie jak jony wapnia i magnezu, które wytrącają się pod wpływem wysokiej temperatury. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest używanie do prasowania wody destylowanej. Inne rozwiązanie to odpowiednia filtracja! Dzbanki filtrujące mogą opóźnić proces odkładania się kamienia w urządzeniu. Możesz skorzystać ze standardowego filtra do wody pitnej albo sięgnąć po specjalny dzbanek filtrujący do żelazka. Pamiętaj, że całkowicie nie zatrzyma to odkładania się osadu. Prędzej czy później potrzebne będzie czyszczenie żelazka z kamienia.


Po czym poznać, że czyszczenie żelazka jest potrzebne?


Aby uniknąć poważnej awarii sprzętu, najlepiej działać profilaktycznie i regularnie sięgać po proste i skuteczne sposoby na odkamienianie żelazka. Jest to zdecydowanie łatwiejsze w przypadku modeli, które mają automatyczne programy odpowiadające właśnie za odkamienianie. O tym piszemy w dalszej części poradnika.

Symptomy wskazujące na to, że za porządne czyszczenie żelazka trzeba się wziąć już teraz, to przede wszystkim:

 • zacieki powstające na prasowanych ubraniach;
 • białe drobinki na tkaninie po prasowaniu;
 • nierównomierne wydobywanie się pary – znak, że niektóre otwory zostały częściowo lub w całości zapchane przez kamień.

Widząc tego typu problemy, część osób od razu zdecyduje się na zakup nowego żelazka. Nie zawsze jest to konieczne – lepiej zacząć od próby naprawy urządzenia.


Odkamienianie żelazka – najlepsze sposoby


Odkamienianie żelazka – najlepsze sposoby


Podpowiadamy cztery sposoby pozbycia się kamienia. To, która metoda okaże się skuteczna, zależy w dużym stopniu od tego, jakie masz żelazko. Najlepiej przed przystąpieniem do odkamieniania zapoznać się jeszcze raz z instrukcją urządzenia i upewnić, że zastosowana technika jest bezpieczna.

Kamienia można się pozbyć:

 • regularnie uruchamiając program samoczyszczenia, jeśli model ma taką funkcję;
 • wymieniając filtr antywapienny;
 • używając specjalnych chemicznych środków do odkamieniania;
 • stosując tradycyjne sposoby domowe.

Warto pamiętać, że możliwości wynikają w dużej mierze z konstrukcji urządzenia – jeśli stworzono w żelazku specjalny system do odkamieniania, tę metodę należy traktować jako domyślną.


Funkcja samoczyszczenia w żelazku – jak działa?


W nowoczesnych żelazkach najskuteczniejszym odkamienianiem jest zazwyczaj to przewidziane przez producenta. Proces może przebiegać na wiele sposobów, w zależności od modelu. Najlepiej widać to na przykładzie żelazek marki Philips. Funkcja pozbywania się kamienia nosi w urządzeniach tej marki nazwano Calc-Clean.

Chcąc skorzystać z tej technologii, powinieneś:

 • napełnić zbiornik na wodę do poziomu max i podłączyć żelazko do prądu;
 • ustawić maksymalną temperaturę i brak pary;
 • po rozgrzaniu żelazka odłączyć je od gniazdka sieciowego;
 • delikatnie poruszać żelazkiem do przodu i do tyłu – z dysz wydostaną się woda, para i resztki kamienia, więc najlepiej robić to nad zlewem.

Gdy zbiornik będzie pusty, proces możesz uznać za zakończony. Powyższe czynności należy wykonywać co miesiąc lub dwa, a także wtedy, gdy konieczność odkamieniania sygnalizuje wskaźnik w żelazku.

Alternatywnym rozwiązaniem jest specjalny pojemnik na zbierające się osady nazwany Quick Calc Release. Dotyczy to produktów z serii Philips Azur Elite oraz Philips Azur Elite Advanced.

W tym przypadku usuwanie kamienia odbywa się po zakończeniu prasowania. Zobacz, jak wygląda to krok po kroku:

●urządzenie należy odłączyć od prądu i poczekać aż ostygnie;

●następnie przesuń specjalną dźwignię z tyłu żelazka i wyciągnij pojemnik;

●umyj pojemnik i dobrze nim potrząśnij, aby pozbyć się resztek osadu;

●wstaw go na miejsce i zabezpiecz za pomocą dźwigni.


Wymiana filtra antywapiennego w żelazku


To rozwiązanie stosowane w bardziej zaawansowanych urządzeniach, na przykład generatorach pary, takich jak Braun IS2043BL CareStyle Compact. Osad jest zatrzymywany przez filtr, który wymienia się po zapełnieniu. Filtr do żelazka Braun kosztuje ok. 30 zł. Jak często zmieniać go na nowy? To zależy, jak często prasujesz! Producent podkreśla, że taki sposób na czyszczenie żelazka wydłuża żywotność sprzętu aż pięciokrotnie.


Chemiczne odkamienianie żelazka


Jeśli masz starszy model żelazka bez funkcji automatycznego odkamieniania, trzeba radzić sobie w inny sposób. Z pomocą przychodzą tutaj specjalistyczne preparaty chemiczne, takie jak odkamieniacz firmy Dr. Beckman. Ten uniwersalny środek może być stosowany także do czyszczenia czajników, grzałek, ekspresów do kawy czy armatury prysznicowej. Płyn posiada neutralny zapach i jest testowany dermatologicznie. Dawkowanie odkamieniacza jest opisane na butelce.


Jak usunąć kamień z żelazka? Naturalne sposoby


Jeśli potrzebujesz szybko odkamienić żelazko, możesz spróbować jednej z domowych metod. Pomogą ci w tym różne substancje, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

Pierwszym sposobem na pozbycie się kamienia jest ocet zmieszany z wodą w proporcjach jeden do jednego. Jak używać takiej mieszanki? Wlej ją do zbiornika na wodę w twoim żelazku. Po włączeniu funkcji parowania ocet z wodą powinien stopniowo odparowywać, uwalniając żelazko od osadów.

Ocet można zastąpić też kwaskiem cytrynowym. W tym przypadku używa się dwóch lub trzech łyżeczek kwasku wymieszanych z wodą. Mikstura powinna pozostawać w zbiorniku włączonego żelazka tak długo, aż całkowicie wyparuje.


Jak usunąć kamień z żelazka?


Jak wyczyścić stopę żelazka?


Zbiornik oraz dziurki, przez które wydostaje się para, wymagają regularnego odkamieniania. To jednak nie jedyne zagrożenie dla żelazka. Pamiętaj o stopie żelazka, która jest narażona na przypalenie. Może do niego dojść, jeśli przypadkowo użyjesz zbyt wysokiej temperatury do delikatnej tkaniny. W efekcie zobaczysz na powierzchni żelazka ciemny ślad, który nie tylko nie wygląda estetycznie, ale również utrudnia prawidłowe prasowanie. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej sięgnąć po zestaw do czyszczenia żelazek, w skład którego wchodzą sztyft czyszczący, specjalna guma wymazująca przypalenia i szczoteczka do czyszczenia dysz parowych.

Nie masz takiego zestawu pod ręką? Użyj mieszaniny octu i sody oczyszczonej. Łącząc te składniki, uzyskasz pastę do czyszczenia przypalonej stopy. Inną, nieco bardziej kontrowersyjną metodą, jest użycie soli. Sól można wymieszać z octem – dokładnie tak samo, jak sodę. Jeszcze inna opcja to rozsypanie soli na papierze i prasowanie jej przez kartkę. Miej na uwadze, że nie jest to w pełni bezpieczny sposób. Sól może bowiem zarysować delikatną stopę żelazka – na przykład ceramiczną lub teflonową.


Czyszczenie żelazka z kamienia i innych zanieczyszczeń – już wiesz, jak!


Wiesz, jak i czym wyczyścić żelazko, a także jak je odkamienić – prasowanie będzie prostsze i mniej stresujące. Kiedy urządzenie jest regularnie konserwowane, można mieć pewność, że nawet najdelikatniejszym tkaninom nic nie grozi!


Przeczytaj także:


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]