Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie – praktyczny poradnik

Sezon grzewczy zawsze generuje większe wydatki niż pozostałe miesiące w roku. W naszym klimacie, trzeba przywyknąć do tego, że wczesnej czy później pojawi się potrzeba dogrzania mieszkania, aby panowała tam odpowiednia temperatura. Sztuką jest jednak tak zadbać o temperaturę, żeby nie ponieść dużych kosztów. Odrobina wiedzy, życiowego sprytu i konsekwencji w działaniu, może sprawić, że uda się zaoszczędzić naprawdę duże kwoty – chociażby na świąteczne prezenty. Jak skutecznie ogrzać mieszkanie i przy tym nie płacić ogromnych rachunków za energię? Polecamy nasz poradnik.

Zanim zaczniesz grzać

Na początek warto zaznaczyć, że na temperaturę w pomieszczeniu wpływa bardzo dużo czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Z tego powodu trudno jest porównywać koszty ogrzewania w różnych lokalach, nawet o zbliżonym metrażu, ponieważ mogą tam panować zupełnie inne warunki. Tak samo nie zawsze miarodajne będę porównania rachunków zestawiane rok do roku, ponieważ może się zdarzyć tak, że raz trafi się bardzo sroga zima, a w następnym roku pogoda będzie łagodniejsza, więc i potrzeba dogrzewania się wystąpi rzadziej. Trudno więc podawać konkretne kwoty, jakie można zaoszczędzić, mając na uwadze jak wiele zmiennych o tym decyduje.

Dlaczego w jednych pomieszczeniach jest cieplej, a w drugich zimniej? Każdy budynek ma określoną klasę energetyczną, która określa czy do jego ogrzania potrzeba dużo czy mało energii. Przypomina to określenie klasy energetycznej w sprzętach AGD i jest określone w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku. Czynnikami, które mają wpływ na charakterystykę, jest materiał wykonania, liczba i wielkość okien, położenie względem innych, sąsiednich budynków, a także dodatkowe ocieplenie. W przypadku własnego domu na ocieplenie mamy bezpośredni wpływ, natomiast właściciele mieszkań są uzależnieni od decyzji spółdzielni mieszkaniowej i jej sytuacji finansowej. W przypadku mieszkań duże znaczenie ma także to, w jaki sposób mieszkanie ocieplają sąsiedzi. Jeśli sąsiedni lokal jest pusty i ma skręcone kaloryfery, będzie to zdecydowanie niekorzystna stacja. W drugą stronę – jeśli sąsiad grzeje bardzo mocno - część ciepła trafi przez ściany również do nas.

Kaloryfer pod kontrolą

To, na co zawsze mamy wpływ to odpowiednie przygotowanie wewnątrz. Przed spadkiem temperatury powinniśmy dokładnie sprawdzić szczelność okien. O ile o oknach zazwyczaj pamiętamy, inaczej bywa w przypadku drzwi. Te warto zamykać, jeśli zależy nam na tym, aby ciepło pozostało w jednym konkretnym miejscu, a nie uciekało do innych pomieszczeń, zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji duży metraż.

Dobrze jest także określić, czy właściwe jest ułożenie względem siebie kaloryferów oraz mebli i innych elementów. Nie ma nic gorszego, niż zasłanianie lub zastawianie grzejników, przez co nie mogą one w pełni prawidłowo pełnić swojej funkcji. Częstym problemem jest także zapowietrzenie kaloryferów, które sprawia, że nie pracują z pełną mocą. Dobrze jest ten problem szybko rozwiązać albo samodzielnie, albo z pomocą fachowca.

Kolejna ważna sprawa to korzystanie z kaloryfera tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Dobrze jest pamiętać o tym, żeby skręcić ogrzewanie, gdy wychodzimy z domu. W ten sposób można oszczędzić kwotę, jaką normalnie wydalibyśmy na grzanie pomieszczeń, w których nikogo nie ma. Można także zastanowić się nad obniżeniem temperatury w nocy. Niższa temperatura dobrze wpływa na prawidłowy i zdrowy sen, a w łóżku i tak jesteśmy pod kołdrą.

Często proste błędy pojawiają się przy wietrzeniu mieszkania. Oczywiście wietrzenie co jakiś czas jest ważne, bo pozwala pozbyć się suchego powietrza, niemniej należy zabierać się do tego w prawidłowy sposób. Podczas wietrzenia pomieszczeń kaloryfery powinny być wyłączone, a okna otwarte szeroko, ale krótko. Tymczasem wiele osób wietrzy bardzo długo, uchylając okno, a do tego - zapomina o skręceniu kaloryfera w tym czasie.

Gdy kaloryfer nie wystarcza - dodatkowe źródła ciepła

Nie zawsze kaloryfer wystarczy, żeby zapewnić nam odpowiedni poziom ciepła. Czasem liczba kaloryferów w pomieszczeniu jest zbyt mała, instalacja nieszczelna lub po prostu temperatury zbyt niskie, żeby to źródło ogrzewania było wystarczające. Z pomocą przychodzą urządzenia elektryczne, które różnią się ceną, sposobem działania i efektywności grzewczą. Jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań jest termowentylator. To proste urządzenie, które wydmuchuje ogrzane powietrze, skutecznie zwiększając temperaturę na małej przestrzeni. Większość drobnych sprzętów tego rodzaju kupimy za mniej niż 100 złotych. Termowentylator sprawdzi się na przykład do nagrzania w łazience przed kąpielą. Na dużą metę nie jest jednak w stanie ogrzać dużych powierzchni, a generowane ciepło ulatuje zaraz po wyłączeniu urządzenia. Podobnie pod względem skuteczności i ceny zakupu prezentują się także grzejniki ceramiczne.

Oprócz tych podstawowych, najbardziej powszechnych sprzętów, występują też termowentylatory o większych gabarytach, wyposażone w dodatkowe funkcje. Przykładowo, model GORENJE HH2000L potrafi nie tylko grzać, ale także nawilżać powietrze. Można obsługiwać go pilotem, a także zaprogramować w taki sposób, aby utrzymywał określoną temperaturę w pomieszczeniu.

Alternatywną metodą na skuteczne ogrzewanie jest zastosowanie grawitacyjnego przepływu powietrza w grzejniku konwektorowym. Zasada działania, o której mowa, sprowadza się do tego, że od dołu dopływa chłodne powietrze z pomieszczenia, które ogrzewa się, przepływając przez wymiennik ciepła. Ciepłe powietrze opuszcza przestrzeń grzejnika przez kratkę wylotową w jego górnej części.

Zupełnie inaczej działają grzejniki olejowe. Pod względem konstrukcji i gabarytów przypominają zamontowane na stałe kaloryfery, jednak w przeciwieństwie do nich są mobilne, dzięki kołom do przesuwania. Źródłem ciepła jest zgromadzony w środku olej, co ma swoje dobre i złe strony. Zaletą jest fakt, że grzejnik pozostaje ciepły nawet po odłączeniu od prądu. Wadę stanowi natomiast długie nagrzewanie. Warto wiedzieć, że grzejniki olejowe zaopatrzone są w termostat, który – po osiągnięciu zadanej temperatury przez grzejnik – odcina prąd i przywraca zasilanie, gdy temperatura grzejnika spadnie. Powoduje to spore oszczędności, gdyż urządzenie nie musi być przez cały czas zasilane prądem.

Nie tylko grzanie

Często można uniknąć uruchamiania urządzeń elektrycznych, a do ogrzania się użyć ulubionego gorącego napoju. To połączenie przyjemnego z pożytecznym, a ciepła herbata albo kakao potrafi zdziałać cuda, zwłaszcza, gdy dopiero co weszliśmy do domu. Innym czynnikiem rozgrzewającym jest ruch. Jeśli ćwiczymy w domu, odrobina treningu rozgrzeje ciało na długi czas, a jeśli nie jesteśmy sportowcami - zawsze znajdą się inne aktywności wymagające podobnego zaangażowania – chociażby zabawa z dzieckiem.

 Ciepło w mieszkaniu jest wypadkową wielu czynników, od samego budynku, poprzez zastosowane urządzenia, kończąc na nawykach i zwyczajach domowników. Temperatura odpowiednia do mieszkania także jest subiektywna, ponieważ jedni marzą o chodzeniu w krótkim rękawie, podczas gdy innych zadowala sweter. W związku z tym, że potrzeby są rożne, na temat ciepła najlepiej spojrzeć bardzo indywidualnie. Nie wszystkie rady sprawdzą się w każdym domu, niemniej warto być świadomym i szukać różnych sposobów na ograniczenie kosztów przy zachowaniu odpowiadającej nam temperatury.

Tagi

powrót