Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Zakup kina domowego sprawia, że we własnym salonie możemy poczuć się jak sali kinowej. Jeśli oprócz doskonałej jakości obrazu cenimy też czysty i prawdziwie przestrzenny dźwięk, z pewnością doceniamy zalety takiego urządzenia. Jednak sam zakup nie wystarczy. Czeka nas jeszcze podłączenie kina domowegoOdpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów i skuteczne połączenie ich ze sobą, wymaga odrobiny wiedzy i umiejętności. O czym pamiętać, zanim zmierzymy się z tym wyzwaniem? Zobacz nasz praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jak podłączyć kino domowe do telewizora.


Zakup kina domowego


Pierwszym krokiem na drodze do realistycznego dźwięku, który wgniecie nas w fotel i otoczy z każdej strony, jest zakup zestawu kina domowego. Aby cieszyć się dobrą muzyką, efektami specjalnymi czy ścieżką dźwiękową z najlepszych gier, będziemy potrzebowali amplitunera oraz głośników o zróżnicowanej mocy. Głośniki powinny być dopasowane pod względem wielkości i gabarytów tak, aby wspólnie dawać odpowiedni efekt. Ze względu na swoje przeznaczenie i umiejscowienie w pomieszczeniu, możemy je podzielić na głośnik basowy, głośnik centralny, głośniki przednie i tylne. Wszystkie elementy można zgromadzić na dwa sposoby. Albo dobrać je samodzielnie, albo kupić gotowy zestaw stworzony przez producenta. Zdecydowana większość użytkowników preferuje tę drugą opcję, bo wybierając komplet, mamy pewność, że wszystkie urządzenia będą ze sobą kompatybilne, konfiguracja będzie dość prosta, a finalny efekt – zgodny z oczekiwaniami. A jeśli już mamy wymarzony zestaw, czas przejść do instrukcji podłączenia kina domowego do TV!


Jak podłączyć kino domowe? Sprawdź poradnik.


Jak podłączyć kino domowe do telewizora bezprzewodowo?


Z punktu widzenia estetyki atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się podłączenie kina domowego bez żadnych przewodów. Wówczas znika problem z maskowaniem kabli czy ich zabezpieczeniem przed zwierzętami domowymi albo przed dziećmi. Jeśli zależy nam na takiej opcji, powinniśmy szukać zestawu kina domowego z łącznością Wi-Fi. Bezprzewodowe podłączenie przez Bluetooth to znacznie rzadsza opcja.


Jak podłączyć kino domowe do telewizora i dekodera z użyciem kabli?


Podłączenie kina domowego do TV za pomocą kabli zależy od wejść i wyjść wbudowanych w oba urządzenia. Dostępność złączy oraz kabli wpływa na dostępne możliwości. Można je jednak rozszerzyć, korzystając z różnego rodzaju przejściówek, adapterów oraz przedłużaczy. Biorąc pod uwagę powyższe, najczęściej stosowane sposoby na podłączenie to:


  • kabel HDMI,
  • złącze kompozytowe RCA (cinch),
  • złącze optyczne.


Najpopularniejszym sposobem na podłączenie kina domowego jest skorzystanie z powszechnie znanego standardu HDMI. Najnowsze wersje kabli HDMI radzą sobie doskonale z transmisją cyfrowego obrazu i dźwięku także w rozdzielczości 4K. Dobrze jest jednak przy zakupie uwzględnić liczbę złączy HDMI w amplitunerze. Tutaj panuje zasada, że im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ wpływa to na liczbę urządzeń, które możemy podłączyć jednocześnie. Idealnie, jeśli uda się podłączać na przykład dekoder, odtwarzacz Blu-ray i konsolę do gier. Warto pamiętać o funkcji HDMI CEC (Consumer Electronics Control). Pozwala ona kablem HDMI podłączyć telewizor do kina domowego i sterować nimi jednym pilotem. Konfiguracja jest prosta, nawet jeśli urządzenia nie pochodzą od tego samego producenta.

Alternatywnym sposobem podłączenia kina domowego do TV (zamiast kabli HDMI) są popularne złącza kompozytowe typu RCA, a także złącza optyczne S/PDIF. Transmisja dźwięku w przypadku podłączenia kina domowego do telewizora przez czincze jest w tym przypadku prosta, niemniej pojawia się wówczas konieczność zastosowania dodatkowych przewodów do transmisji obrazu.

Warto na koniec dodać, że kino domowe może doskonale współpracować także z gramofonem, dzięki czemu usłyszymy z każdej strony czysty, analogowy dźwięk. Warunkiem jest jednak posiadanie wejścia phono.Najłatwiejszy sposób na podłączenie kina domowego do TV?


Jeśli wciąż konfiguracja kina domowego wydaje się trudna, korzystną opcją wydaje się powierzenie tego fachowcom. Wiele sklepów oferuje usługę w postaci podłączenia zestawu. To może okazać się bardzo dobrym wyborem, bo mamy pewność, że specjalista łatwo upora się z zadaniem, a my oszczędzimy wiele czasu, unikając wszelkich niedanych prób. Usługę montażu można kupić od razu, zamawiając produkt. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z pomocy specjalisty, będziemy mogli liczyć na właściwe ustawienie albo rozwieszenie głośników w pomieszczeniu, podłączenie przewodów głośnikowych, przeprowadzenie procedury instalacyjnej, kalibrację dźwięku i podstawowy instruktaż obsługi.


Polecane zestawy kina domowego


Jeśli szukasz kina domowego, które spełni oczekiwania, a przy tym nie będzie bardzo kosztowne, zobacz też polecane przez nas zestawy.

  • Kino domowe YAMAHA YHT-1840 (HTR-2071 + NS-P20) - wszechstronny zestaw, zapewniający pełną kompatybilność z formatem 4K Ultra HD (z HDR10 i Dolby Vision). Ma aż 17 programów dźwięku przestrzennego, dzięki czemu można bardzo dokładnie dopasować wszystkie parametry do tego, co aktualnie oglądamy na ekranie. W trosce o środowisko, ale również własny portfel, można korzystać z trybu ECO, który obniża zużycie energii o 20%. Zestaw zawiera łącznie 6 głośników: głośnik basowy, głośnik centralny, 2 głośniki przednie, 2 głośniki tylne.


  • Kino domowe SONY BDV-E4100 – następny produkt w niskiej cenie, który zapewnia szerokie możliwości zastosowania. Ma wbudowane złącza USB, HDMI, wejście optyczne, ethernet, Wi-Fi i Bluetooth. Moc wyjściowa wszystkich 6 głośników wynosi 1000W. To kino domowe zapewnia cyfrową korekcję muzyki (Digital Music Enhancer) a także tryby film, muzyka czy piła nożna, automatycznie dostosowujące parametry dźwięku.


  • Kino domowe PIONEER VSX-534 Czarny + Koda AV-707 MKII Orzech - zestaw, na który składa się amplituner Pioneer VSX-534 oraz zestaw głośników Koda (głośnik centralny, 2 głośniki przednie, 2 głośniki surround). Pozwala cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem w formacie Dolby Atmos i DTS:X. Umożliwia strumieniowe przesyłanie piosenek przez Bluetooth. Elementy zestawu ukryte są w eleganckiej obudowie w kolorze orzechowym.


Przeczytaj więcej

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Dobry wzmacniacz stereo to ważny element każdego zestawu audio. Doradzamy, jaki wzmacniacz stereo warto wybrać!
Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.
Nowe klasy energetyczne – jak wyglądają etykiety energetyczne od 2021 roku?

Nowe klasy energetyczne – jak wyglądają etykiety energetyczne od 2021 roku?

Co warto wiedzieć o nowych klasach energetycznych w 2021 roku? Zobacz szczegóły.
Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?
HDR w telewizorze – co to za tryb?

HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?
Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.
HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.
Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Wymiana telewizora raz na jakiś czas to normalna sprawa w świecie szybko rozwijających się technologii. Czy lepiej wybrać telewizor LG, czy Samsung? W tym artykule zastanawiamy się, który z wiodących producentów ma ciekawszą ofertę.
Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

powrót