Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Podział dysku na partycje to prosta czynność, którą może wykonać każdy użytkownik systemu Windows bez fachowej wiedzy. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim w celu uporządkowania danych na komputerze i zwiększenia bezpieczeństwa. Można przyjąć, że na jednej partycji będziemy trzymać pliki systemowe, a na drugiej pliki takie jak zdjęcia, filmy czy gry. W ten sposób awaria systemu czy konieczność jego reinstalacji, nie spowoduje utraty wartościowych zasobów. Jak jednak podzielić dysk na partycje? Wyjaśniamy.

 

Co to jest partycja?


Partycja to po prostu wydzielona część dysku twardego, która jest traktowana jako osobny katalog. Sami możemy zdecydować o tym, ile chcemy mieć partycji na dysku i jaka jest pojemność każdej z nich. Oczywiście, tworzenie kolejnych partycji nie zwiększa całkowitej pojemności dysku, ale pozwala podzielić go na części w dowolny sposób, zgodnie z wolą użytkownika.


Jak podzielić dysk na partycje?


Tworzenie partycji Windows 10 – krok po kroku


Do dzielenia dysku na partycje nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi czy programów. Cały proces można przeprowadzić w aplikacji Windows 10, postępując według instrukcji.


  • Zaczynamy od wejścia w „Panel sterowania” – to to samo miejsce, w których konfigurujemy wiele innych ustawień związanych z obrazem, dźwiękiem czy połączeniem internetowym.
  • Następnie przechodzimy do sekcji „System i zabezpieczenia” i później „Narzędzia administracyjne”.
  • W folderze wybieramy „Zarządzanie komputerem” , później „Magazyn” i „Zarządzanie dyskami”.
  • Po przejściu tej ścieżki widzimy listę wszystkich zainstalowanych dysków i partycji. Jak podzielić dysk na partycje? Zanim to zrobimy, musimy zwolnić trochę miejsca. W tym celu, klikamy prawym przyciskiem myszy na partycji C i wybieramy opcję „zmień wolumin”. Następnie wybieramy, ile miejsca chcemy wydzielić z wybranego dysku, wpisując odpowiednią liczbę megabajtów i zatwierdzamy przyciskiem „zmniejsz”.
  • Mając już wolne miejsce na dysku, możemy wydzielić z niego nową partycję, wybierając opcję „nowy wolumin prosty”. Kolejnym krokiem jest podanie wielkości partycji (znów w megabajtach) i określenie nazwy.


Mając utworzonych kilka partycji, możemy zarządzać nimi podobnie jak folderami plików. Korzystając z prawego przycisku myszy, można wybierać interesujące nas opcje. Każdą partycję można zwiększyć, zmniejszyć albo usunąć. Dzięki temu można na bieżąco zarządzać partycjami na dysku i dostosowywać ich rozmiary do aktualnych potrzeb.


Teraz już na pewno wiesz, jak podzielić dysk na partycje. Windows 10 jest na tyle intuicyjnym systemem, że faktycznie jest to proste. Co jednak w sytuacji, gdy dysk jest po prostu za mały? Gdy brakuje miejsca na pliki, warto wymienić dysk na pojemniejszy. Zobacz, jaki wybrać! Ze względu na dużą popularność nowoczesnych dysków SSD zdecydowaliśmy się pokazać polecane produkty właśnie z tej kategorii.