Jak poprawić jakość domowej sieci Wi-Fi?

Każdy chciałby mieć szybki i stabilny domowy internet. Trudno znaleźć coś bardziej irytującego, niż wolno ładujące się strony, często przerywane połączenie, czy wolno ściągające się pliki. Gdy jakość sieci domowej nie odpowiada oczekiwaniom, często w pierwszej kolejności szukamy winy u dostawcy internetu. Nie zawsze słusznie. Na odbieralność sygnału ma wpływ wiele czynników i często bez ingerencji operatora sami możemy znacząco poprawić jakość sygnału. W jaki sposób? Zobacz nasz poradnik, żeby poznać szczegóły.

Jak za darmo poprawić zasięg Wi-Fi?

Często za złą jakość sygnału odpowiada wyłącznie nasza niewiedza i niewłaściwe używanie sprzętu. Tymczasem umiejętność odpowiedniego korzystania z urządzeń sieciowych potrafi zdziałać bardzo wiele. Wiele odstawowych błędów można wyeliminować, nie ponosząc żadnych kosztów. Gdy zasięg Wi-Fi jest słaby, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się lokalizacji routera. Często urządzenie stawiamy bez większego zastanowienia - tam, gdzie nam wygodnie. A to, gdzie znajduje się router, ma duże znaczenie. W związku z tym, że sygnał rozchodzi się naokoło, w miarę możliwości powinniśmy umieścić sprzęt w centralnej części mieszkania. Rozmieszczenie gdzieś na skraju sprawi, że do dalszych pomieszczeń dotrze słabszy sygnał, dodatkowo jeszcze osłabiony przez wszystkie przeszkody, jak ściany czy drzwi. Na lepsze rozchodzenie się fal ma wpływ także wysokość, na jakiej znajduje się urządzenie. Z tego powodu, nigdy nie powinniśmy umieszczać routera na podłodze.

Inną sztuczką, która poprawi szybkość domowego internetu, może być zmiana częstotliwości nadawania. Zdecydowana większość urządzeń pracuje domyślnie na częstotliwości 2,4 GHz. Przez to wiele urządzeń pracujących obok siebie, może się wzajemnie zakłócać. To częsta sytuacja w bloku, gdy każdy z sąsiadów ma własny router i wszystkie sobie nawzajem przeszkadzają. Dodatkowo, na tej samej częstotliwości pracują chociażby kuchenki mikrofalowe, co także stanowi źródło zakłóceń. Problemu można łatwo się pozbyć przestawiając częstotliwość na 5 GHz, która jest znacznie mniej oblegana. Zmieniać możemy także kanał transmisji, a także moc sygnału. Wbrew pozorom, ustawienia fabryczne nie zawsze uwzględniają tę najwyższą, ale odpowiednia konfiguracja może to poprawić.

Jak zainwestować w poprawę sygnału Wi-Fi?

Czasem zdarza się, że opisane powyżej sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i wciąż jesteśmy niezadowoleni ze swojej sieci. Co wtedy robić? Spokojnie, może to jeszcze nie pora na reklamację. Sytuację zawsze mogą poprawić dodatkowe akcesoria. W tym miejscu warto rozważyć chociażby zamontowanie anteny Wi-Fi. Standardowo, router posiada zazwyczaj kilka anten, jednak ich wielkość i skuteczność działania może pozostawiać wiele do życzenia. Montaż dodatkowej anteny do obudowy routera może sprawić, że sygnał pokryje większy obszar i dotrze tam, gdzie nie było go do tej pory. Bardziej zaawansowanym i kosztownym urządzeniem od dodatkowej anteny, jest wzmacniacz sygnału. To urządzenie wpinane do gniazdka i konfigurowane za pomocą aplikacji. Oprócz samego rozszerzenia odbieralności sygnału i wyeliminowania martwych stref, umożliwia też utworzenie dwóch pasm dla lepszej wydajności oraz zwiększa bezpieczeństwo. Prosty wzmacniacz sygnału do małych pomieszczeń to na przykład D-LINK DAP-1610. Jeśli wydamy większą kwotę na wzmacniacz sygnału TP-LINK RE650, wyposażony w cztery duże anteny, będziemy mogli rozszerzyć zasięg sieci do ponad 1000 metrów.

Jakość domowej sieci Wi-Fi może być znacznie lepsza niż do tej pory. Odrobina wiedzy i dobrych chęci wystarczy, żeby osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Jeśli chcemy sprawdzić czy potencjał sieci jest większy niż się wydaje, można to zrobić korzystając z jednej z kilku aplikacji badającej jakość sygnału, jak chociażby Wi-Fi Analyzer na smartfony z Androidem. W głównym oknie programu wyświetlają się statystyki wszystkich sieci, których sygnał dociera do naszego smartfona. Wystarczy teraz odnaleźć wśród nich nazwę swojej sieci, a następnie przejść się po wszystkich pomieszczeniach, by sprawdzić, jak silny sygnał tam dociera. To da odpowiedź, czy jest nad czym pracować.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel