Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić?

Zastanawiasz się, jak ustawić kamerkę w laptopie, aby uzyskać optymalną jakość obrazu podczas wideorozmów? Słusznie. Oprócz samego urządzenia wewnętrznego lub wbudowanego w nasz komputer istotna jest także konfiguracja. Poniżej podpowiemy, jak poprawić kamerkę oraz co robić, aby uzyskać najlepsze efekty i być dobrze widocznym podczas spotkań i konferencji online.


Coraz więcej ważnych spraw załatwiamy przez internet. Do przestrzeni wirtualnej przeniosły się także spotkania – nie tylko robocze rozmowy z ze współpracownikami, ale także spotkania rekrutacyjne, konferencje czy przetargi. A zatem, żeby wypaść profesjonalnie, musimy dołożyć wszelkich starań, nie tylko szykując odpowiednią prezentację, ale też dbając o kwestie techniczne. Stabilne łącze internetowe i właściwie ustawiona kamera to podstawa. Jeśli wiemy po poprzednich spotkaniach, że nasz obraz był kiepskiej jakości, a inni prelegenci byli dobrze widoczni, to znaczy, że warto coś z tym zrobić.


Jak ustawić kamerkę w laptopie?


Co decyduje o obrazie w kamerce?


O tym, jaki obraz widzi odbiorca, decyduje wiele różnych czynników. Właściwie można podzielić je na 4 kategorie:


 • możliwości sprzętu,
 • ustawienia aplikacji, w której odbywa się spotkanie,
 • jakość łącza internetowego,
 • otoczenie nagrywanej osoby.


W pierwszej kolejności należy ocenić potencjał, jaki mamy na starcie – czy to korzystając z wbudowanej kamery w laptopie, czy z dodatkowej kamery zewnętrznej. Każdy sprzęt ma określone parametry – maksymalną rozdzielczość czy szerokość widzenia. Wiadomo, że na przykład wbudowana kamera w najnowszym MacBooku będzie zapewniała lepszy obraz niż kamerka w tanim, przestarzałym laptopie. Znaczcie szersze możliwości zyskamy jednak, korzystając z zewnętrznego sprzętu. Zewnętrzna kamera ma własne oprogramowanie, gdzie ustawimy szerokość obrazu, balans bieli, ostrość i inne parametry.


To jednak nie oznacza, że wspomniane ustawienia będą z nami przez cały czas. Tak naprawdę wiele ograniczeń narzuca aplikacja, z której korzystamy. Teoretycznie najlepszą jakość transmisji zapewnia live na YouTube – tam możemy teoretycznie osiągnąć nawet rozdzielczość 4K. W przypadku Facebooka czy ClickMeeting standardowa rozdzielczość to skromne 720p.


Jednak samo włączenie się do spotkania nie oznacza, że już nie mamy wpływ na obraz. Warto przyjrzeć się ustawieniom dostępnym w ramach konkretnej aplikacji.


Przykładowo na popularnej platformie Zoom można:


 • zmienić proporcje obrazu,
 • włączyć funkcję lustrzanego odbicia,
 • włączyć funkcję upiększania wygląda, która jest w praktyce rozmyciem mającym zamaskować niedoskonałości.


Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej na testowym spotkaniu wypróbować wszystkie opcje i zobaczyć, przy jakich ustawieniach wypadamy korzystniej. Takie sprawdzenie kamery w laptopie na próbę z pewnością podniesie naszą pewność siebie podczas ważnego spotkania na żywo.Jak poprawić jakość kamerki?


Wiemy zatem, jak ustawić kamerkę. Czy możemy być pewni sukcesu? Jeszcze nie. Warto zadbać także o to, co znajduje się wokół nas.


 • Przede wszystkim powinniśmy usunąć wszelkie elementy odwracające uwagę od naszej postaci.
 • Idealnie, jeśli będziemy występować na tle białej lub innej jednolitej powierzchni.
 • Bardzo ważne jest także oświetlenie! Gdy w pomieszczeniu będzie zbyt ciemno, jakość obrazu z pewnością nie będzie odpowiednia. Dlatego należy pamiętać o tym, żeby przebywać raczej w jasnych pomieszczeniach.
 • Stosując sztuczne oświetlenie, powinniśmy natomiast pamiętać, aby mając kilka źródeł światła, stosować oświetlenie o tej samej temperaturze barwowej. Jeśli światło jest zbyt ostre, można spróbować je zmiękczyć za pomocą softboxa lub bądź parasolki dyfuzyjnej.


Jaką kamerkę kupić do spotkań video?


Najskuteczniejszym sposobem na to, jak poprawić jakość kamerki, może być po prostu zakup profesjonalnego urządzenia. Tylko które wybrać?


Szukając odpowiedniego sprzętu, można albo przejrzeć listę urządzeń rekomendowanych przez twórcę aplikacji, albo dokonać wyboru samodzielnie. Poniżej znajdziecie listę sprawdzonych kamer, które polecamy.


Kamera internetowa TRUST Tyro

Na początek prosta kamera na USB z maksymalną rozdzielczością Full HD, funkcją autofocus i automatycznym balansem bieli. Można położyć ją na biurku, zamocować na statywie lub przyczepić do ekranu za pomocą klipsa. Waga kamerki to tylko 80g.


Kamera internetowa LOGITECH C922 Pro Stream 960-001088

Profesjonalna kamera do rozmów, nagrań i streamów. Ma funkcję śledzenia twarzy z wykorzystaniem SI, dzięki czemu zapewnia dokładną ostrość i ekspozycją niezależnie od tego, w której części kadru się znajdujemy. Co ważne, kamera ma też wbudowane wielokierunkowe mikrofony, dzięki czemu znakomicie wypada także ścieżka audio.


Kamera internetowa LOGITECH StreamCam Biały 960-001297

Kamera z funkcją śledzenia twarzy i inteligentnego kadrowania. Uchwyt do monitora posiada możliwość przechylania i obracania, a nawet montażu na statywie. Wbudowana elektroniczna stabilizacja obrazu zmniejsza drgania kamery w wyniku przypadkowych uderzeń lub ruchu. Podwójny mikrofon wielokierunkowy jest wyposażony w filtr redukujący wszystkie szumy.


Kamera internetowa RAZER Kiyo Pro RZ19-03640100-R3M1

Następna propozycja dla wymagających użytkowników, a zwłaszcza graczy i streamerów. Inteligentna matryca optymalizuje parametry obrazu do zmieniających się warunków oświetleniowych. Kamera zapewnia żywe kolory i szerokie kąty widzenia.


Jeśli mamy dobrą kamerę i wiemy, jak ją ustawić, możemy mieć pewność, że odbiorcy będą zadowoleni z jakości transmisji lub nagrania. Warto zadbać o ten aspekt, jeśli chcemy być uznawani za profesjonalistów!


Po więcej porad zajrzyj do naszego rankingu kamer cyfrowych.


Zobacz więcej

Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest? Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Softbox to narzędzie pracy znane wielu fotografom, ale też osobom prowadzącym streamy czy wideokonferencje. Jaki softbox będzie odpowiedni? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać? Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Sprawdź, co polecamy.

Więcej

Ranking kamer internetowych – jaką wybrać? Ranking kamer internetowych – jaką wybrać?

Jaką kaerę internetową wybrać, żeby być zadowolonym z efektów, a jednocześnie nie przepłacać? Zobacz nasz ranking kamer internetowych.

Więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Jak włączyć i sprawdzić kamerę w laptopie? Instrukcja krok po kroku Jak włączyć i sprawdzić kamerę w laptopie? Instrukcja krok po kroku

Żeby korzystać z możliwości videorozmów, najpierw trzeba wiedzieć, jak włączyć kamerę w laptopie. W jaki sposób uruchamia się kamera w laptopie? Zobacz.

Więcej

Jaką klawiaturę bezprzewodową kupić? Ranking 2021 Jaką klawiaturę bezprzewodową kupić? Ranking 2021

Ranking klawiatur bezprzewodowych, który zaprezentujemy na pewno ułatwi decyzję o zakupie takiego sprzętu.

Więcej

Jaki pendrive kupić – do 64GB, 128GB i nie tylko? Ranking najlepszych pendrive Jaki pendrive kupić – do 64GB, 128GB i nie tylko? Ranking najlepszych pendrive

Dobry pendrive wciąż jest bardzo przydatnyś. Jeśli zależny nam na szybkim przenoszeniu danych z jednego urządzenia na drugie, bez używania sieci, to nośnik USB jest znakomitym wyborem.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]