Jak poprawnie siedzieć przy komputerze?

Lekarze nie od dziś biją na alarm. Przewiduje się, że nasze pokolenie będzie mieć ogromne problemy z kręgosłupem i liczne wady postawy, wynikające z obecnego trybu życia – przede wszystkim wielogodzinnego siedzenia przed komputerem i używania smartfonów. O ile w przypadku telefonów, ciągłe spoglądanie w ekran w nienaturalnej pochylonej pozycji to raczej niezdrowy nałóg, z którym jakoś można walczyć, tak korzystanie z komputera jest dla wielu osób częścią codziennej pracy i koniecznością. Niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, czy we własnym domu, należy zadbać o to, żeby spędzając długie godziny przed ekranem, ograniczyć do minimum negatywne konsekwencje tej aktywności. W tym artykule wyjaśniamy, co zrobić, żeby siedzieć poprawnie przy komputerze.

Biurko

Zdecydowanie najwięcej krzywdy możemy sobie zrobić, regularnie korzystając z laptopa. Największa zaleta przenośnych komputerów, czyli ich mobilność, często prowadzi też do utrwalania złych nawyków – korzystania z komputera trzymanego na kolanach, pisania na komputerze na leżąco itd. Wiadomo, że najzdrowiej jest korzystać z komputera umieszczonego stabilnie na stole lub biurku. Komputer stacjonarny niejako to wymusza, posiadanie laptopa wymaga odrobiny samodyscypliny w tej kwestii. Jakie biurko do komputera wybrać? Największe znaczenie ma tutaj wielkość oraz ergonomia. Powierzchnia robocza determinuje, co może się na biurku znajdować. Im większy blat, tym więcej pomieścimy przedmiotów i urządzeń, jak skaner, drukarka, telefon, przegródki na dokumenty, segregatory itp. Poza tym, ważna jest odpowiednia wysokość. Zaleca się, żeby blat znajdował się na wysokości łokci osoby pracującej. W przypadku dziecka jest to o tyle trudne, że wzrost ciągle się zmienia, dlatego rozwiązaniem na lata będzie takie biuro komputerowe, które rośnie razem z dzieckiem, zapewniając możliwość płynnej regulacji. Doskonałym meblem do pokoju ucznia, spełniającym te kryteria, będzie na przykład biurko dziecięce KETTLER.

Fotel do komputera

Przy komputerze siedzi się na specjalnym obrotowym krześle. To wszyscy wiemy, natomiast nie każdy ma świadomość, jak ważny jego odpowiedni dobór oraz ustawienie. Fotele komputerowe można kupić tanio, jednak nie będą spełniać podstawowych kryteriów w tym samym stopniu, co starannie wybrany specjalistyczny sprzęt. Fotel powinien być nie tylko wygodny, ale też elastyczny. Standardem jest możliwość regulacji wysokości siedziska, ale dobrze jest regulować także kąt nachylenia. Jak ustawić parametry, żeby siedzieć prawidłowo?

Siedzisko powinno znajdować się na takiej wysokości, aby stopy były oparte płasko na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym. Poza tym, należy dopasować oparcie do kształtu pleców. Powinno zostać lekko wygięte do przodu i podpierać mocno odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Na koniec warto zwrócić uwagę na samą tapicerkę. Materiał powinien być łatwy do czyszczenia, ale również przepuszczać powietrze, aby spocone plecy nie lepiły się do oparcia. Dobry fotel komputerowy, który spełnia wszystkie kryteria, to na przykład fotel obrotowy KETTLER Berri Free.

Monitor komputerowy

Trzecim, najważniejszym elementem, decydującym o zdrowej postawie przed komputerem, jest monitor. Powinien być umieszczony na wprost oczu, tak, by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Ważna jest także odległość ekranu od oczu. W zależności od wielkości monitora, powinna to być wartość między 40 a 70 centymetrów. Odpowiednie położenie możemy osiągnąć, regulując wysokość krzesła i blatu, jednak najczęściej potrzebne będzie także regulowanie wysokości samego monitora. W tym celu używa się specjalnych uchwytów do monitorów. Uchwyt mocuje się do biurka, a następnie za jego pomocą regulujemy położenie monitora w pionie i w poziomie. Wybierając konkretny uchwyt, należy zwrócić uwagę, że mają one swoje ograniczenia. Producent podaje w specyfikacji maksymalną wielkość oraz przekątną ekranu monitora, który może być przymocowany do uchwytu.

Dodatkowym elementem zwiększającym na pewno komfort przy długim korzystaniu z komputera jest ergonomiczny podnóżek pod stopy. Gadżet ten pozwala złagodzić lub zapobiec bólom kręgosłupa oraz redukuje zmęczenie dolnej części pleców.

Ostatni z ważnych elementów to oświetlenie. Nawet gdy posiadamy podświetlaną myszkę i klawiaturę, korzystanie z komputera po ciemku nie jest zalecane. Miejsce do pracy powinno być odpowiednio oświetlone, co zapewni lampa biurkowa o odpowiedniej mocy. Nowoczesne lampy LED do komputera umożliwiają bardzo dokładną regulację położenia tak, aby światło padało dokładnie tam gdzie trzeba.

Wbrew pozorom, zorganizowanie sobie miejsca do pracy z komputerem nie jest takie proste. Z pewnością jest jednak bardzo potrzebne, ponieważ wpływa w dużym stopniu na zdrowie w przyszłości. Lepiej zawczasu zainwestować w odpowiednie stanowisko, niż w przyszłości odczuwać negatywne skutki braku wiedzy czy wyobraźni.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]