Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Trudna do usunięcia plama na ulubionym ubraniu potrafi zniweczyć nasze plany i wpędzić w zły nastrój. Brudzenia ubrań nie da się całkowicie uniknąć, bo zawsze mogą się zdarzyć niespodziewane sytuacje - czy to podczas hucznego przyjęcia, czy zabawy z dziećmi. Jednak, gdy wyciągnięta z pralki sukienka czy koszula wciąż nosi brudne ślady, nie należy się jeszcze poddawać. Nie zawsze standardowe sposoby pozwalają usunąć wszystkie zabrudzenia. Czasem warto sięgnąć po specjalne patenty, zarezerwowane na szczególne sytuacje. Mając na uwadze rodzaj pranych rzeczy i związane z tym ograniczenia, należy postępować mądrze, aby, próbując wywabić plamę, nie zniszczyć ulubionego ubrania albo - co gorsza - innych! Jakie triki będą pomocne, gdy plama nie chce zejść? Poniżej przegląd sprawdzonych metod.

Trudne plamy – sposoby sprzed lat – aktualne do dziś!

Zacznijmy od tego, że nie każde brudne ubranie wystarczy od razu wrzucić do pralki i czekać na efekty zaraz po wyjęciu z bębna. Pralki stają się coraz bardziej zautomatyzowane i mają więcej funkcji, zamiast proszku i płynu możemy używać skondensowanych i wygodnych kapsułek, a jednak pewne kwestie pozostają niezmienne i ciągle skuteczne. Co bardzo często może pomóc?

Metody na wywabienie plam
  • Odplamiacz – o ile rozpuszczający się proszek czy kapsułka działa równomiernie na cały wsad, tak czasem warto zadziałać także miejscowo na plamę. Odplamiacz zastosowany bezpośrednio w miejscu, gdzie pojawiło się zabrudzenie to dodatkowo szansa na dopranie ubrania do czysta. Jeśli dodatkowo plama wymaga mechanicznego szorowania, bardzo pomocny może być odplamiacz ze szczoteczką.
  • Namaczanie - jeśli nie udało się wywabić plamy krótko po jej powstaniu, prawdopodobnie utrwaliła się na tkaninie. W takiej sytuacji trzeba bezpośrednio nalać odplamiacz na plamę lub zamoczyć tkaninę w roztworze z odplamiaczem i pozostawić na kilka godzin. Dopiero wtedy można wrzucić ubrania do pralki razem z pozostałymi.

Jak skutecznie prać w niskiej temperaturze? Technologia Eco Bubble

Im wyższa temperatura prania, tym większa szansa na pozbycie się zabrudzeń. Co jednak w sytuacji, gdy materiał jest delikatny, a zbyt ciepła woda mogłaby go uszkodzić? Prawdziwym wybawieniem w tej sytuacji może być technologia EcoBubbleJej zadaniem jest wytworzenie aktywnej piany, która wnika w tkaninę i bardzo precyzyjnie pozbywa się zabrudzeń. Piana powstaje z połączenia wody, proszku i powietrza i pozwala osiągać te same efekty, co przy tradycyjnym praniu, ale w temperaturze niższej o 20 stopni. Nie dość, że EcoBubble jest bardzo skuteczna technologią, to jeszcze zapewnia oszczędność, ponieważ pralka zużywa znacznie niej energii na podgrzanie wody.

Sposób na farbujące tkaniny

Co robić, gdy ulubiona bluzka lubi zafarbować? Pomieszanie kolorów wszystkich ubrań to nie jest najlepsza perspektywa, pranie jednej rzeczy za każdym razem osobno – także. Okazuje się jednak, że jest bardzo prosty i tani sposób na uniknięcie tego rodzaju kłopotów. Wystarczy, że wrzucimy do pralki chusteczki wyłapujące kolor. Chusteczki zapobiegają osiadaniu wypłukanych cząsteczek koloru na pranych tkaninach, dzięki czemu barwy pozostają dłużej intensywne. W ten sposób, w jednym cyklu możemy łączyć pranie ubrań o różnych kolorach i odcieniach, co jest dużym udogodnieniem i oszczędnością czasu. 

Nadmiar sierści na ubraniach

Jeśli kochamy zwierzęta domowe i nie wyobrażamy sobie bez nich życia, z pewnością znamy także problem nadmiaru sierści w swoim otoczeniu. Nawet częste odkurzanie wszystkich mebli tapicerowanych i dywanów nie sprawi i częste szczotkowanie, nie sprawi że psich albo kocich włosów będzie się łatwo pozbyć. Niestety, te bardzo łatwo przyczepiają się do ubrania, więc nawet świeżo uprane elementy garderoby mogą z tego powodu nie nadawać się do założenia. Jak poradzić sobie z tym problemem? Odpowiedzią są kule do prania WENKO 1940002012 zbierające sierść. Kule należy włożyć do pralki razem z ubraniami, a te skutecznie przyciągną wszystkie kłaki. Ich dodatkową funkcją jest wyłapywanie kuleczek wełny ze zmechaconych swetrów. 

Innym ciekawym patentem są specjalne kule do suszarki. Potrafią one zmiękczyć wodę bez użycia żadnych środków chemicznych i tym samym skrócić czas suszenia, czasem nawet o jedną czwartą!

Jak prać delikatne ubrania?

Co jeszcze, oprócz EcoBubble, można zaproponować do prania bardzo delikatnych ubrań? Ciekawym rozwiązaniem są zamykane na suwak woreczki, w których można bezpiecznie umieścić na przykład bieliznę. W woreczku pranie jest bezpieczniejsze niż bezpośrednio w bębnie. W ten sposób można także uprać buty, których w normalnych warunkach raczej nie powinno umieszczać się w pralce.

Co zamiast klasycznych detergentów? Lista domowych sposobów

Podobnie jak w przypadku sprzątania, nie zawsze użycie środków chemicznych przynosi najbardziej spektakularny efekt. Czasem warto zaufać mądrości naszych mam albo babć i sięgnąć po niekonwencjonalne, ale sprawdzone przez lata sposoby na usuwanie plam. Co może się sprawdzić?

Plamy z atramentu, gdy zawiodą detergenty, możemy usuwać za pomocą ściereczki nasączonej sokiem z cytryny. Co robić, gdy guma wkleiła się w materiał? Zaczynamy od zamrożenia zabrudzonej tkaniny. Następnie gumę należy wykruszyć, a pozostałą po niej plamę - wyczyścić alkoholem. W analogiczny sposób można postępować z plamami z wosku. Ten także zdecydowanie łatwiej wykruszyć po zamrożeniu. Następnie tkaninę z plamą po wykruszonym wosku należy włożyć między dwa arkusze bibuły i prasować żelazkiem. Rozgrzany wosk z pozostałej plamy zostanie wchłonięty przez bibułę. Niestandardowe metody to często jedyna szansa na pozbycie się plam z rdzy. Tutaj niezawodnym środkiem okazuje się proszek do pieczenia, rozrobiony razem z wodą. W takim roztworze należy moczyć materiał przez dobę, a następnie uprać normalnie w pralce.

A może para?

Do urządzeń parowych przekonuje się coraz liczniejsze grono osób. Para wodna potrafi także usprawnić prania, zwłaszcza takich ubrań, które w normalnych warunkach wymagałyby długiego i uciążliwego prasowania, dlatego świetnie się tu sprawdzają pralki z funkcją pary. To świetny sposób na szybkie odświeżenie ubrań bez użycia detergentu – tanio i ekologicznie.  

Zamiast wyrzucać poplamione ubrania i kupować nowe, lepiej sięgnąć po jeden z proponowanych tutaj sposobów. Jeśli mamy odpowiednią widzę i samozaparcie, to żadna plama nie będzie problemem nie do przejścia, a w ulubionych ubraniach będziemy mogli chodzić tak długo, jak zechcemy.

powrót