Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu?

Gotowanie w domu ma wiele zalet. Możliwość przygotowania i doprawienia dań według własnych upodobań, wybór sprawdzonych i zdrowych składników, oszczędność – to wszystko argumenty przemawiające za. Wadą jest jednak intensywna woń, która może przeszkadzać domownikom, a także sąsiadom. Co zrobić, aby ograniczyć zapachy z kuchni podczas przygotowywania posiłków? Mamy zestaw praktycznych porad, które powinny pomóc. Pomożemy też wyeliminować inne nieprzyjemne zapachy w pozostałych pomieszczeniach.

Okap do kuchni – jak wybrać i jak go używać z głową?

Podstawowym urządzeniem, które ma zapewnić odpowiednią wentylację podczas gotowania jest okap kuchenny. Mimo, że występuje w niemal każdej kuchni, nie zawsze działa skutecznie. Winny może być tu zarówno nieodpowiedni dobór modelu do potrzeb, jak również nieprawidłowe używanie sprzętu, który posiadamy. Zadaniem okapu jest odprowadzanie powstałej wyniku gotowania pary wodnej, gorącego powietrza i zapachów. Powinniśmy zatem uruchamiać go jeszcze zanim zanieczyszczone powietrze rozprzestrzeni się i zacznie nam przeszkadzać. Tymczasem często okap włącza się, gdy już jest za późno, bo powietrze z kuchni rozniosło się już po całym domu. Aby okap działał prawidłowo, należy go uruchomić przed gotowaniem i dać mu pracować jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu pracy w kuchni. Następny częsty błąd to włączenie zbyt dużych lub zbyt małych obrotów. Okap ma kilka prędkości działania i należy umiejętnie dopasowywać je do potrzeb. Zbyt niski bieg sprawi, że okap nie będzie pracował skutecznie, a zbyt wysoki, że niepotrzebnie zużyjemy dużo energii. To najważniejsze zasady, a co z samym wyborem sprzętu?

Na rynku mamy dostępne dwa typy okapów. Wyciągi i pochłaniacze. Te pierwsze po prostu pozbywają się zanieczyszczonego powierza z otoczenia, wciągając je do kratki wentylacyjnej lub przewodu kominowego. Te drugie - pracują w obiegu zamkniętym, więc podobnie jak oczyszczacze powietrza, wciągają powietrze i wypuszczają z powrotem, gdy już zostanie oczyszczone za pomocą filtrów. I tu znowu kluczowa uwaga – żeby działanie było skuteczne, filtry trzeba wymieniać regularnie! Który typ okapu jest lepszy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Okapy pracujące jako wyciąg są tańsze, ale narzucają bardzo konkretne ograniczenia. Trzeba je zainstalować we wskazanym miejscu oraz skutecznie podłączyć do systemu wentylacyjnego. Dlatego, przykładowo okap kominowy, nie może być umieszczony w dowolnym miejscu, natomiast okapy podszafkowe czy wyspowe - jak najbardziej.

Jakie cechy mówią nam o tym, czy okap będzie odpowiedni do naszej kuchni? Należy zwrócić uwagę na wydajność podawaną w metrach na godzinę. Ważna jest także szerokość, która powinna odpowiadać szerokości pola grzejnego, nad którym się znajduje, aby powietrze nie uciekało bokiem.

Zapach z lodówki – co robić, aby nie był zbyt intensywny?

Kolejne wyzwaniem, oprócz zapachów z garnka unoszących się w powietrzu przy gotowaniu czy smażeniu, jest zapach w lodówce. Najprostszą metodą, aby się go pozbyć jest zainstalowanie pochłaniacza zapachu. Pochłaniacz skutecznie neutralizuje zapach wędzonej ryby, francuskich serów czy pokrojonej cebuli. Działa efektywnie nawet do 3 miesięcy. Jeśli jednak wolimy zapobiegać, niż rozwiązywać problemy, najlepiej jest pamiętać o tym, aby wszystkie produkty w lodówce trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. W ten sposób, zapachy nie mieszają się za sobą i wszystkie potrawy mają bardziej wyrazisty smak. Bardzo pomocne są także specjalne płyny do mycia lodówki.

Naturalne metody na świeży zapach

Warto wiedzieć, że istnieje też wiele tradycyjnych metod na zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu poprzez te przyjemniejsze dla nozdrzy. Wśród znanych sposobów, można wymienić chociażby gotowanie wody z cytryną i goździkami, przygotowywanie wywarów z ziół, takich jak tymianek czy rozmaryn, a także gotowanie - w wodzie cynamonu.

Wietrzenie – jak robić to dobrze

Powszechnie znanym sposobem na pozbycie się nieświeżego powietrza, jest wietrzenie. Jeśli mamy mieszkanie dwustronne znacznie łatwiej to robić, otwierając okna po przeciwległych stronach. Gdy okna są tylko z jednej strony, co często zdarza się w kawalerkach, już jest trudniej, ale wciąż wietrzenie może być skuteczne. Ważne jest jednak, zwłaszcza w sezonie grzewczym, aby wietrzyć krótko i intensywnie, a nie długo i powoli. Lepiej na chwilę otworzyć okno na oścież, niż uchylić je na godzinę. Zwłaszcza, że w takim układzie stracimy w pomieszczeniu o wiele mniej ciepła. Oprócz tego, z wietrzeniem warto wstrzymać się w okresie wzmożonych alarmów smogowych. W przypadku bardzo złej jakości powietrza na zewnątrz, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego!

Oprócz wietrzenia, co jakiś czas można wykonać także ozonowanie. To bezpieczny sposób na pozbycie się nie tylko zapachów, ale także zarodników pleśni, grzybów i bakterii. Proces odbywa się bez użycia środków chemicznych. Czynnikiem działającym na zanieczyszczenia jest ozon, mający właściwości utleniające. Ozonowanie często przeprowadza się w publicznych placówkach, jak żłobki i przedszkola, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować tę metodę również w domu.

Nieprzyjemny zapach w łazience – jak sobie z nim poradzić?

Kolejne pomieszczeni, gdzie istnieją sprzyjające warunki do utrzymywania się nieprzyjemnej woni to łazienka. Ze względu na dużą wilgotność i dużą temperaturę, często to tutaj pojawia się pleśni albo grzyb oraz nieprzyjemny zapach z pralki. Jak uniknąć tego rodzaju kłopotów? Kluczowe jest dokładne czyszczenie wszystkich zakamarków albo za pomocą detergentów albo specjalnych czyścików wyrzucających parę wodną po dużym ciśnieniem. W przypadku pralki, warto używać specjalnych środków czyszczących do bębnów, a także raz na jakiś czas uruchomić program czyszczący, o ile nasz model taki posiada. Jeśli zamiast specjalistycznych środków chcemy użyć powszechnie dostępnych materiałów, które są w domu, to może pomóc filiżanka octu lub wybielacza. Powinniśmy również pamiętać o tym, aby nie zamykać drzwi do pralki, a pozostawiać je uchylone, aby resztki wody zdążyły odparować.

Nieprzyjemne zapachy potrafią też wnikać bardzo głęboko w rozmaite tkaniny czy włókna dywanów. Jeśli wietrzenie jest nieskuteczne to znaczy, że zapach tkwi gdzieś głęboko. Czasem bardzo trudno pozbyć się chociażby papierosowego dymu czy zapachu rozpuszczalnika. Tutaj pomoże regularne pranie firanek i zasłon, czyszczenie obić mebli, a także stosowanie odkurzacza piorącego.

Nic tak nie pomaga, jak bardzo dokładne sprzątanie. Powierzchowne porządki często  sprawiają, że nie docieramy do miejsc będącym prawdziwym siedliskiem kurzu i brudu. Warto poświęcić trochę energii na to, aby dotrzeć ze sprzątaniem pod łóżko, za meble, na najwyższe półki regałów, a nawet przetrzeć lampy i żarówki. Czysty dom jest nie tylko estetyczny, ale też zdrowy i wolny od nieprzyjemnych zapachów.

Pozbycie się niechcianych zapachów z domu, zamiast ich maskowania, to często wymagające zadanie, ale zdecydowanie warte naszej uwagi, zwłaszcza, że tu chodzi o miejsce, w którym poza pracą spędzamy zdecydowaną większość swojego czasu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel