Jak pozbyć się sierści z dywanu i kanapy?

Czasami trudno oprzeć się chęci posiadania domowego zwierzaka. Jednak obecność psa lub kota w domu to nie tylko przyjemności, ale także dodatkowe obowiązki. I wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o konieczność wychodzenia na spacer czy regularne wizyty u weterynarza. Zwierzęta domowe gubią sierść, a jej nadmiar robi się problematyczny. Jak radzić sobie z kłaczkami, które w dużych ilościach pojawiają się na tapicerce i na ubraniach oraz przyczepiają się do dywanu? Prezentujemy sprawdzone sposoby na utrzymanie porządku. Zobacz jak to zrobić bez wysiłku!

Proste domowe sposoby

Wiele metod na pozbywanie się psich czy kocich włosów jest naprawdę bardzo łatwa i sprowadza się do wykorzystania bardzo prostych narzędzi. Sprzymierzeńcem każdego posiadacza psa na pewno będzie rolka z taśmą samoprzylepną. Przejechanie rolką po powierzchni pozwala skutecznie zbierać sierść przede wszystkim z ubrań, ale również z niektórych mebli czy z kanapy. Rolki można kupić już za kilka złotych. Inna sprawdzona broń w walce z sierścią to… gumowa rękawiczka. Gdy przeciągniemy rękawiczką po zwilżonej, powierzchni włosy przyczepią się tak samo jak do taśmy. Inne skuteczne narzędzia to szczotka ryżowa oraz gumowa miotła. Każdy z tych sposobów może przynieść efekt, natomiast metodyczne sunięcie przez wszystkie meble i wszystkie pomieszczenia jest bardzo męczące i czasochłonne. Dlatego możemy ułatwić sobie życie, korzystając z elektronicznych urządzeń, które oszczędzą nam pracy i wykonają zadanie znacznie lepiej.

Lista przydatnych urządzeń

Nic tak dobrze nie radzi sobie z sierścią na podłodze i na dywanie, jak odpowiedni odkurzacz. Jakie kryteria powinien spełniać? Podstawą skutecznego działania będzie dobra turboszczotka, jak najwyższa moc, a także duży zasięg pracy. Odkurzacze dla posiadaczy zwierząt często są też wyposażone w filtry Hepa. Mając w domu zwierzaka, którego regularne odkurzanie bardzo denerwuje, można się zdecydować także na jeden z cichych modeli, takich, jak Tefal Silence Force.

W rozprawieniu się z sierścią bardzo pomoże także odkurzacz pionowy. To bardzo wygodne urządzenie, którego największą zaletą jest możliwość bezprzewodowej pracy. Dzięki temu, można swobodnie przechodzić z jednego pokoju do drugiego, bez potrzeby przepinania kabla sieciowego. Ze względu na wymiary, jest także bardzo łatwy w przechowywaniu nawet na niewielkiej przestrzeni.

Kolejne udogodnienie to odkurzacz automatyczny. Robot, który samodzielnie porusza się po mieszkaniu, zbierając sierść, to najlepszy sposób na regularne sprzątanie. Zwłaszcza, jeśli wybierze się jeden z bardziej zaawansowanych modeli, które umożliwiają zaplanowaniu pracy na konkretny dzień tygodnia i godzinę. Wówczas nie musimy pamiętać o włączeniu robota, bo ten uruchamia się sam, nawet wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

Najlepszym sposobem na miejsca inne niż podłoga będzie odkurzacz ręczny. Takim lekkim urządzeniem sięgniemy wszędzie – nie tylko pod łóżko czy do kanapy, ale także na wysokie półki. Jest także nieoceniony w czyszczeniu tapicerki w samochodzie. Nie zawsze jednak musimy kupować taki odkurzacz jako dodatkowe urządzenie. Wiele odkurzaczy pionowych może pracować w takim trybie po odłączeniu części odkurzacza od obudowy.

Dobre nawyki

Oprócz metod na pozbycie się nadmiaru sierści, dobrze jest pomyśleć także nad sposobami, które sprawią, że nie będzie jej aż tyle. Co może pomóc? Na pewno regularne wyczesywanie. Czynność tę można wykonywać nie w mieszkaniu, a w parku czy w ogrodzie tak, żeby włosy nie fruwały w powietrzu tam, gdzie ich nie potrzebujemy. Duże znaczenie może mieć także odpowiednia dieta dla czworonoga. Dobrze zbilansowane, zdrowe posiłki sprawią, że włosy będą mniej łamliwe i rzadziej będą wypadać.

Dobrze jest także ograniczyć miejsca, gdzie zwierzę może się swobodnie poruszać. Postawienie jasnych granic na początku może być trudne, ale z czasem przyniesie efekt. Odpowiednio nauczony pies czy kot będzie pamiętał, żeby nie wchodzić do sypialni i kłaść się na swoim posłaniu, a nie na stercie świeżego prania.

Sierść w mieszkaniu to naturalna konsekwencja posiadania zwierzęcia. Trzeba się zatem z tym pogodzić, ale jednocześnie skorzystać ze sposobów na to, aby zjawisko było jak najmniej dokuczliwe. Dzięki odpowiedniej wiedzy i nowym technologiom, można sobie z tym poradzić!

powrót