MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania? Wyjaśniamy, jak działa osuszacz powietrza

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w domu wcale nie jest prostą sprawą. W okresie grzewczym najczęściej mówi się o występowaniu suchego powietrza w pomieszczeniach, gdzie utrzymują się duże temperatury i potrzebie używania nawilżacza. Warto jednak pamiętać o tym, że czasami może wystąpić odwrotna sytuacja. Zbyt dużo wody w powietrzu tworzy warunki do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Wówczas także potrzebna jest interwencja, a pomogą w tym specjalistyczne urządzenia. Co warto wiedzieć o osuszaniu powietrza w mieszkaniu? Zobacz praktyczne wskazówki. 


Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?


Na rynku można znaleźć dwa typy urządzeń, które mają za zadanie pozbycie się problemu nadmiernej wilgoci. Różni je nazewnictwo oraz sposób działania. Osuszacz  kondensacyjny to urządzenie, które  zasysa powietrze z parą, filtruje je, a  następnie wpuszcza do parownika, gdzie następuje skroplenie. Nadmiar wody trafia do specjalnego zbiornika, a powietrze wraca do pomieszczenia. To rozwiązanie, które sprawdzi się w wyższych temperaturach – najlepiej działa, gdy jest powyżej 20 stopni Celsjusza.Pochłaniacz wilgoci nazywany czasem, osuszaczem adsorpcyjnym, działa inaczej. Tutaj wilgoć osadza się na powierzchni adsorbentu. Elektronika urządzenia odsysa wilgoć, a suche powietrze opuszcza urządzenie. Powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma dużo wyższą temperaturę niż zasysane. Stosowanie tego typu urządzeń jest najbardziej efektywne w niskich temperaturach, więc dobrze sprawdzą się na przykład w piwnicy, przyczepie kempingowej czy w samochodzie. Przykład takiego urządzenia to pochłaniacz wilgoci PINGI PINGI i-Dry XL


Dobry osuszacz – najważniejsze cechy


Osuszacze kondensacyjne to bardziej skomplikowane urządzenia i częściej stosuje się je w dużych pomieszczeniach, gdzie potencjalne problemy z pleśnią są naprawdę poważne. Co należy uwzględniać, porównujące ze sobą różne modele?

  • Wydajność – producent określa, na jak dużej powierzchni sprzęt może efektywnie pracować. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza, wartość podaje się w metrach kwadratowych. Na przykład osuszacz powietrza METROX Pingi Vida poradzi sobie z każdym pomieszczeniem nie większym niż 30 metrów kwadratowych. 


  • Wielkość zbiornika na wodę – im jest większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Z drugiej strony, większy zbiornik przekłada się także na większe gabaryty urządzenia.


  • Poziom hałasu – podobnie jak inne urządzenia dbające o jakość powietrza, osuszacz także generuje określony poziom hałasu, co może mieć znaczenie, gdy używamy go w sypialni. Dobrze, jeśli producent uwzględnia głośność w specyfikacji urządzenia. Przykładowo, osuszacz powietrza HAUS & LUFT HL-OS-10 generuje hałas na poziomie do 40 dB.


  • Dodatkowe funkcje i udogodnienia – im więcej mechanizmów zwiększających komfort i wygodę użytkownika, tym lepiej. W tym miejscu warto wymienić wszystkie systemy powiadomień i ostrzeżeń – wskaźnik zapełnienia zbiornika na wodę, wskaźnik poziomu wilgoci, timer, regulację prędkości wentylatora.Czy są inne sposoby na osuszanie powietrza?


Jeśli uważamy, że nie ma potrzeby inwestować dużych środków, są też inne metody na pozbycie się wilgotnego powietrza. W cenie do 50 zł można kupić proste pochłaniacze z wymiennymi tabletkami. Na bardzo małych powierzchniach – szafie albo w garderobie – sprawdzają się także pochłaniacze wilgoci w formie woreczków.

Nie należy także zapominać o metodach naturalnych. Czasami może pomóc posiadanie odpowiednich roślin doniczkowych. W tym przypadku sprawdzi się karłowata odmiana palmy, róża jerychońska oraz skrzydłokwiat.

Nadmierna wilgoć jest szkodliwa dla zdrowia, a dodatkowo - może zniszczyć podłogi i meble. Zamiast bagatelizować problem, warto szybko szukać odpowiedniego rozwiązania. Optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniu waha się między 30% a 65%. Gdy jest ona większa, trzeba interweniować. Jeśli nie jesteśmy pewni jej poziomu, dobrze jest na bieżąco mierzyć ten wskaźnik za pomocą higrometru albo stacji pogodowej.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel