Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu?

Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci nie są często używanymi urządzeniami. A szkoda, bo w wielu pomieszczeniach mogłyby bardzo pomóc zadbać o jakość powietrza i nasze zdrowie. Jeśli nie wiesz, jak działa osuszacz powietrza i jaki wybrać, przeczytaj poniższy tekst!


Dlaczego warto sięgnąć po osuszacz powietrza?


Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w domu wcale nie jest prostą sprawą. W okresie grzewczym, najczęściej mówi się o występowaniu suchego powietrza w pomieszczeniach, gdzie utrzymują się duże temperatury, i potrzebie używania nawilżacza. Warto jednak pamiętać o tym, że czasami może wystąpić odwrotna sytuacja. Zbyt dużo wody w powietrzu tworzy warunki do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Jak rozpoznać niepokojące symptomy? Gdy grzyb jest widoczny na ścianie, jest już za późno. Warto reagować wcześniej, widząc chociażby skraplającą się wodę w kącie pomieszczenia czy wyczuwając nieprzyjemny zapach. Jeśli potrzebujemy konkretnych danych, można użyć higrometru, który określi procentowo wilgotność w naszym otoczeniu.


Gdy już wiemy, że potrzebna jest interwencja, pomogą w tym specjalistyczne urządzenia. Co warto wiedzieć o osuszaniu powietrza w mieszkaniu? Jak działa? Zobacz praktyczne wskazówki.


Osuszacz powietrza – jak działa?


Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?


Aby wiedzieć, jakiego sprzętu właściwie szukamy, dobrze jest najpierw uświadomić sobie, jak działa osuszacz powietrza. Na rynku można znaleźć dwa typy urządzeń, które mają za zadanie pozbycie się problemu nadmiernej wilgoci. Różni je nazewnictwo oraz sposób działania:

  1. Osuszacz powietrza to urządzenie, które zasysa powietrze z parą, filtruje je, a następnie wpuszcza do parownika, gdzie następuje skroplenie. Nadmiar wody trafia do specjalnego zbiornika, a powietrze wraca do pomieszczenia. To rozwiązanie, które sprawdzi się w wyższych temperaturach – najlepiej działa, gdy jest powyżej 20 stopni Celsjusza.


  1. Pochłaniacz wilgoci, nazywany czasem osuszaczem adsorpcyjnym, działa inaczej. Tutaj wilgoć osadza się na powierzchni adsorbentu. Elektronika urządzenia odsysa wilgoć, a suche powietrze opuszcza urządzenie. Powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma dużo wyższą temperaturę niż zasysane. Stosowanie tego typu urządzeń jest najbardziej efektywne w niskich temperaturach, więc dobrze sprawdzą się na przykład w piwnicy, przyczepie kempingowej czy w samochodzie. Przykład takiego urządzenia to pochłaniacz wilgoci PINGI PINGI i-Dry XL.Jaki dobry osuszacz wybrać? Najważniejsze cechy


Osuszacze kondensacyjne to bardziej skomplikowane urządzenia i częściej stosuje się je w dużych pomieszczeniach, gdzie potencjalne problemy z pleśnią są naprawdę poważne. Co należy uwzględniać, porównujące ze sobą różne modele?


  • Wydajność – producent określa, na jak dużej powierzchni sprzęt może efektywnie pracować. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza, wartość podaje się w metrach kwadratowych. Na przykład osuszacz powietrza METROX Pingi Vida poradzi sobie z każdym pomieszczeniem nie większym niż 30 metrów kwadratowych.


  • Wielkość zbiornika na wodę – im jest większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Z drugiej strony, większy zbiornik przekłada się także na większe gabaryty urządzenia.


  • Poziom hałasu – podobnie jak inne urządzenia dbające o jakość powietrza, osuszacz także generuje określony poziom hałasu, co może mieć znaczenie, gdy używamy go w sypialni. Dobrze, jeśli producent uwzględnia głośność w specyfikacji urządzenia. Przykładowo, osuszacz powietrza HAUS & LUFT HL-OS-10 generuje hałas na poziomie do 40 dB.


  • Dodatkowe funkcje i udogodnienia – im więcej mechanizmów zwiększających komfort i wygodę użytkownika, tym lepiej. W tym miejscu warto wymienić wszystkie systemy powiadomień i ostrzeżeń – wskaźnik zapełnienia zbiornika na wodę, wskaźnik poziomu wilgoci, timer, regulację prędkości wentylatora.


Osuszacz powietrza do domu – ranking 2021


Osuszacz powietrza STADLER FORM THEO BIAŁY

To propozycja od firmy, która świetnie sobie radzi także z produkcją nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza. Ma 3 poziomy prędkości wentylatora i zbiornik na 2 litry wody. Pracuje wydajnie na powierzchni do 40m2.


Osuszacz powietrza STADLER FORM ALBERT

A może myślisz o tym, jaki osuszacz powietrza wybrać do domu o dużej powierzchni? Jeśli chcemy skutecznie regulować poziom wilgotności w wielu pomieszczeniach, warto zainwestować w powyższy osuszacz, który obsługuje nawet 70m2.


Osuszacz powietrza HAUS & LUFT HL-OS-10

Wspomniany już wcześniej osuszacz wyróżnia się cichą pracą, ale to nie koniec jego zalet. Mocną stroną jest także automatyczne rozmrażanie parownika, gdy temperatura drastycznie spadnie, wbudowany timer oraz funkcja SMART, dzięki której można ustawić stały poziom osuszenia, jaki chcemy uzyskać, żeby osuszacz sam pilnował wyznaczonych parametrów.


Czy są inne sposoby na osuszanie powietrza?


Jeśli uważamy, że nie ma potrzeby inwestować dużych środków, są też inne metody na pozbycie się wilgotnego powietrza. W cenie do 50 zł można kupić proste pochłaniacze z wymiennymi tabletkami. Na bardzo małych powierzchniach – szafie albo w garderobie – sprawdzają się także pochłaniacze wilgoci w formie woreczków.


Przeczytaj o tym, jaki pochłaniacz wilgoci kupić.


Nie należy także zapominać o metodach naturalnych. Czasami może pomóc posiadanie odpowiednich roślin doniczkowych. W tym przypadku sprawdzi się karłowata odmiana palmy, róża jerychońska oraz skrzydłokwiat.


Nadmierna wilgoć jest szkodliwa dla zdrowia, a dodatkowo – może zniszczyć podłogi i meble. Zamiast bagatelizować problem warto szybko szukać odpowiedniego rozwiązania. Optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniu waha się między 30% a 65%. Gdy jest ona większa, trzeba interweniować. Jeśli nie jesteśmy pewni jej poziomu, dobrze jest na bieżąco mierzyć ten wskaźnik za pomocą higrometru albo stacji pogodowej.


Sprawdź też nasz ranking nawilżaczy powietrza oraz poradnik, jak wybrać oczyszczacz powietrza. A jeśli nie wiesz, czy wybrać nawilżacz, czy oczyszczacz, zajrzyj tutaj.


Zobacz więcej

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób? Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem to wciąż niezbyt popularne rozwiązanie. A szkoda, bo może być dobrym wyborem. Sprawdź dlaczego. 

Więcej

Jaki cyrkulator powietrza kupić? Ranking 2021 Jaki cyrkulator powietrza kupić? Ranking 2021

Chcesz kupić cyrkulator powietrza? Ranking produktów na pewno ułatwi dokonanie właściwego wyboru.

Więcej

Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze? Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze?

Zastanawiasz się, co jest lepsze – cyrkulator czy wentylator? Jeśli szukasz sposobu na najbardziej upalne dni, to nasz poradnik na pewno Ci się przyda!

Więcej

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021 Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021

Jeśli nie wiesz, jaki grzejnik elektryczny wybrać, zobacz koniecznie nasz ranking. Doradzimy Ci w nim, jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki lepiej sprawdzi się w łazience.

Więcej

Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2021. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator? Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2021. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator?

Ranking klimatyzatorów  na 2020 rok powinien pomóc w wybraniu odpowiedniego sprzętu do swojego domu lub małego biura. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając takiego urządzenia i polecamy konkretne klimatyzatory przenośne.

Więcej

Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2021 rok. Jaki wentylator wybrać? Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2021 rok. Jaki wentylator wybrać?

W gorące dni upał bywa nieznośny. Zwłaszcza jeśli siedzimy w domu, a nie na tarasie czy w ogrodzie. Nasz ranking wentylatorów pokojowych, stojących i kolumnowych polecamy wszystkim, którzy potrzebują ochłodzenia i przyjemnego powiewu wiatru w najgorętsze dni. Wybór odpowiedniego modelu to dobra inwestycja na letnie dni.

Więcej

Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu? Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu?

Jeśli nie wiesz, jak działa osuszacz powietrza i jaki wybrać, przeczytaj poniższy tekst!

Więcej

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.

Więcej

Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać? Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać?

Grzejniki elektryczne bardzo przydają się w wielu mieszkaniach i domach. Stanowią nieocenioną pomoc w ogrzaniu pomieszczeń przede wszystkim tam, gdzie nie funkcjonuje centralne ogrzewanie. Jaki model wybrać? Podpowiadamy w tym poradniku. 

Więcej

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel