Jak przechowywać przyprawy w kuchni?

Przyprawy potrafią nadać niepowtarzalny smak każdej potrawie. Dziś, gdy mamy dostęp do mieszanek ziół z całego świata, szczególnie warto zaopatrzyć się w rozmaite dodatki do zup, mięs, ryb, ciast czy sałatek, aby tworzyć własne niepowtarzalne kompozycje i zaskakiwać nieoczywistymi połączeniami na talerzu. Jednak oprócz samego posiadania przypraw i pomysłów na to, jak je wykorzystać, bardzo ważne jest także to, w jaki sposób je przechowujemy. Odpowiednie pojemniki to przede wszystkim porządek i pewność, że znajdziemy to, co jest akurat potrzebne. Równie ważne jest też to, aby zabezpieczyć przyprawę, zachowując jej aromat i walory smakowe. Przyprawy w otwartych torebkach szybko tracą swoje właściwości i, pozostawione długo na powietrzu, nadają się tylko do wyrzucenia. Jak zabezpieczyć przyprawy, aby służyły nam bardzo długo i zawsze były pod ręką? Oto praktyczny poradnik.


Przechowywanie przypraw


Jakie są sposoby na przechowywanie przypraw?


  • klipsy albo klamerki – najprostszy i tani sposób na przyprawy w papierowych torebkach, które zostały już otwarte. Torebki zabezpieczone klamerkami można trzymać na przykład w niewielkim koszyczku lub opisanym pudełku.
  • słoiczki – najpopularniejszy sposób, praktykowany w większości gospodarstw domowych. Odpowiednio opisane słoiczki mogą być umieszczone na półeczce na ścianie albo mieć formę mobilnego stojaka, z którego wyjmujemy tę przyprawę, której potrzebujemy w danej chwili. W zależności od potrzeb, dobieramy odpowiednio duży zestaw. Jeśli poza solą i pieprzem chcemy mieć wyznaczone miejsce na jeszcze 10 innych przypraw, dobrym wyborem będzie na przykład komplet naczyń do przypraw LAMART na obrotowym stojaku wykonanym z bambusa. Stojak mieści 12 słoiczków po 85 ml każdy. Wersja kompaktowa to zaś komplet LAMART na 6 przypraw, gdzie pojemniki wykonane są ze szkła i stali nierdzewnej.
  • pojemniki – te mają podwójną funkcję, bo oprócz szczelnego zamknięcia przypraw, pełnią też funkcję dekoracyjną na kuchennym blacie. Na niektórych z nich od razu widnieje odpowiednie oznaczenie – sól, cukier, pieprz, chilli, papryka i inne.
  • w szufladzie – mając odpowiedni wkład z wytłoczonymi przegródkami, można przyprawy w dowolnych pojemnikach posegregować tak, jak chcemy, i mieć zawsze pod ręką. Idealna do ego będzie lokalizacja pod płytą grzewczą, tak, aby od razu używać wyciągniętej przyprawy i zaraz odkładać pojemnik na miejsce w szufladzie. 
  • na ścianie – gdy w kuchni mały mało miejsca, ciekawym pomysłem jest umieszczenie metalowych pojemniczków na magnetycznej listwie albo w specjalnych koszyczkach na ścianie czy boku lodówki.


Przyprawy suszone czy świeże?


Warto pamiętać, że nie każde zioła musimy kupować już ususzone. Wiele roślin, takich jak mięta, tymianek, rozmaryn czy bazylia, może rosnąć na co dzień w doniczce. Jeśli mamy czas i chęć na zabawę w kuchni, warto także pewne czynności wykonywać już w trakcie przygotowywania posiłku. Możemy na przykład własnoręcznie wycisnąć czosnek, zamiast używać granulowanego. Ułatwi to profesjonalny wyciskacz do czosnku. Wiele osób ceni sobie także świeżo mielony pieprz. Zwłaszcza, jeśli sami możemy zdecydować o grubości mielenia. 

Dla ambitnych, rozwiązaniem w sam raz będzie elegancki drewniany młynek ręczny z ceramicznym mechanizmem mielenia. Nieco kosztowniejsza alternatywa to młynki elektryczne, działające na baterie. Przykładem takiego urządzenia jest RUSSELL HOBBS 23460-56 CLASSICS.


Sposobów na przechowywanie przypraw jest wiele. Najlepiej wybrać taki, który będzie najbardziej wygodny i pozwoli zachować porządek oraz walory smakowe przechowywanych dodatków.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel