Jak przetrwać zimne dni? Wybieramy domowy grzejnik

Niskie temperatury zaskakują co roku tak samo, jak niespodziewany atak śniegu, który zawsze krzyżuje plany drogowcom. Dlatego dodatkowe ogrzewanie w domu zawsze może się przydać. Niezależnie od tego, czy marzniemy jeszcze przed rozpoczęciem okresu grzewczego, czy po prostu centralne ogrzewanie daje za mało ciepła. W przeciwieństwie do kaloryferów przytwierdzonych do ściany na stałe, urządzenia elektryczne są znacznie bardziej elastyczne, bo możemy zmieniać ich położenie w zależności od potrzeb i na przykład dogrzewać tylko to pomieszczenie w którym aktualnie przebywają domownicy. Na rynku jest kilka rodzajów grzejników o zróżnicowanej skuteczności oraz właściwościach. Warto zapoznać się z różnymi rozwiązaniami, żeby wybrać najlepsze dla siebie. Jak możemy podzielić grzejniki? Oto krótki przegląd, który każdemu powinien się przydać.

Termowentylatory

Te urządzenia o niewielkich rozmiarach niewiele różnią się od biurkowego wentylatora, który daje trochę ulgi w zbyt upalne dni. Tutaj oczywiście zamiast zimnego, mamy nadmuch ciepłego powietrza. Zimne powietrze pobierane jest z tyłu, a ciepłe - wydmuchiwane przez wiatraczek do przodu. Prosty termowentylator kupimy za mniej niż 100 zł. Taka inwestycja powinna wystarczyć do ogrzania niewielkiego pomieszczenia. Sprzęt jest lekki, prosty w obsłudze i nie zajmuje wiele miejsce. Posiada także odpowiednie zabezpieczenia – na przykład automatycznie wyłącza się, gdy zostanie przewrócony. Zazwyczaj dysponuje mocą 2000 W i dwustopniową regulacją temperatury. Ze względu na małe rozmiary, sprawdzi się nie tylko w domu, ale także podczas wyjazdu – choćby wyprawy w góry! W zestawieniu z innymi rodzajami grzejników, są zdecydowanie najgłośniejsze. Podczas gdy inne pracują praktycznie w ciszy, termowentylatory generują charakterystyczny szum, który może przeszkadzać.

Grzejniki konwektorowe

Te grzejniki cechują większe rozmiary, i co za tym idzie, większa powierzchnia grzewcza. Trochę inna jest także zasada działania. Grzejnik używa zjawiska konwekcji. Oznacza to tyle, że powietrze ogrzewa się, przepływając wokół elementu grzejnego ukrytego za obudową, następnie ciepłe powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu. Podobnie jak w przypadku termowentylatorów, możemy określić poziom grzania, dysponujemy też analogicznymi zabezpieczeniami. Konwektory są wydajne i stosunkowo szybko ogrzewają całe pomieszczenie. Wadą tego rozwiązania jest natomiast fakt, że mogą nadmiernie wysuszać powietrze i generować nieprzyjemne zapachy, szczególnie gdy do środka dostanie się zbyt wiele kurzu.

Grzejniki ceramiczne

W tej kategorii znajdują się wszystkie urządzenia, których wspólnym mianownikiem jest fakt, że funkcję grzałki pełni płytka ceramiczna. Znajdziemy tutaj zarówno proste i niewielkie grzejniki przypominające farelki, jak również bardziej trwałe i nowoczesne modele pasujące do designerskich pomieszczeń. Wysuszają powietrze w mniejszym stopniu niż grzejniki konwektorowe.

Grzejniki olejowe

Z wyglądu przypominają stare żeliwne kaloryfery składające się z charakterystycznych żeber. Zasadnicza różnica polega na tym, że zamiast wody, w środku znajduje się specjalny olej. Elektryczna grzałka podgrzewa ciecz, a rozgrzany olej nagrzewa ścianki grzejnika. Gdy olej osiąga maksymalną dopuszczalną temperaturę, termostat jest automatycznie wyłączany. Masywna konstrukcja może zostać łatwo przenoszona z jednego pomieszczenia do drugiego dzięki kółkom. Ze względu na zasadę działania urządzenia, ogrzewanie pomieszczeń jest dość specyficzne. Nie można oczekiwać natychmiastowego efektu po włączeniu urządzenia, ponieważ olej potrzebuj czasu, żeby się rozgrzać. Z drugiej strony, po wyłączeniu z kontaktu jeszcze długo utrzymuje wysoką temperaturę - dopóki nie ostygnie. Można więc liczyć na to, że nie stracimy ciepła choćby z powodu nagłej przerwy w dostawie prądu! Poszczególne modele kosztują między 150 a 300 zł, w zależności od producenta oraz rozmiarów grzejnika – im jest większy, tym cena bardziej wygórowana.

Każde z zaproponowanych rozwiązań posiada wady i zalety. Zanim zdecydujemy się na zakup grzejnika, warto wziąć pod uwagę zasadę działania, ale również rozmiary i ciężar grzejnika. Należy także pamiętać o tym, że możemy łączyć zalety kilku urządzeń. Można na przykład używać w domu solidnego grzejnika olejowego, ale zanim się nagrzeje włączać na krótki czas także prosty i nastawiony na szybki efekt termowentylator.


Na koniec trzeba zwrócić uwagę, że oprócz odpowiedniego grzejnika, na temperaturę w domu wpływa także wiele naszych zachowań i przyzwyczajeń. Zawsze łatwiej się ogrzać, jeśli ciepło nie ma dokąd uciec. Dlatego dobrym pomysłem jest zawsze zamykanie drzwi w nagrzewanym właśnie pomieszczeniu, czy unikanie nadmiernego wietrzenia.

powrót