Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powinno być syte, smaczne i przede wszystkim, urozmaicone - bo daje nam energię i pobudza do działania. A to, jak zaczniemy dzień, często bywa kluczowe dla tego, jak się dalej potoczą się sprawy. Często wolimy posiedzieć dłużej pod ciepłą kołdrą niż przygotowywać wyszukane dania. Jednak wcale nie trzeba dużo czasu i finezji, żeby przygotować oryginalne śniadanie na ciepło. Co może zastąpić zwykłe kanapki? Przedstawiamy nasze propozycje.

Tosty albo gofry dla odmiany!

W wielu europejskich krajach zaczyna się dzień właśnie od chrupiących tostów. Możemy je zjeść na słodko z dżemem lub kremem czekoladowym albo na słono. Najprostsze tostery kupimy już za przysłowiowe parę groszy. Natomiast decydując się na zaawansowany model, będziemy mogli regulować stopień zarumienienia grzanek, rozmrażać i podgrzewać bułki. Standardowe modele pomieszczą oczywiście 2 kromki, niemniej są także takie o większych gabarytach, gdzie będziemy mogli przygotować 4 kromki chleba jednocześnie. To rozwiązanie idealne, gdy chcemy szybko przygotować coś smacznego dla liczniejszej rodziny.

Ciekawą alternatywę dla tradycyjnego śniadania dają także opiekacze do kanapek i gofrownice. Trójkątne kanapki z serem w kształcie trójkątów to alternatywa dla zwykłych tostów. Puszyste gofry to ciekawa odmiana od naleśników czy omletów. Można wybrać urządzenie z konkretnym przeznaczeniem lub uniwersalne, w którym da się przygotować kanapki, gofry a nawet panini. Są także modele, które mogą pełnić funkcję grilla. W ten sposób przygotujemy więc grillowane kiełbaski – ważny element prawdziwego brytyjskiego śniadania - obok fasolki na ciepło, bekonu i pomidorów.

A co brać pod uwagę, wybierając konkretny model urządzenia do opiekania? Na pewno dobrze jest zwrócić uwagę na jego moc. Im większa - tym szybciej się nagrzewa i jest gotowe do pracy. Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na jakość płytek, a w szczególności, z czego zostały wykonane. Dobra powłoka jest nieprzywieralna i trwała. Może mieć tu zastosowanie teflon albo powłoka ceramiczna. Oprócz tego, przydaje się blokada przed przegrzaniem dla bezpieczeństwa, a także regulowany termostat, który umożliwi przygotowanie mniej lub bardziej przypieczonych przysmaków - w zależności od indywidualnych preferencji.

Czas na zdrowe napoje!

Kawa albo herbata do śniadania to standard. Dobrze jest jednak dostarczyć organizmowi coś więcej, jeśli chcemy zadbać także o swoją odporność w sezonie chorobowym. Alternatywą dla czarnej herbaty może być zawsze zdrowsza zielona herbata, a także lecznicze zioła jak rumianek, szałwia albo czystek. Te najlepiej parzyć w temperaturze niższej niż 100 stopni, co bardzo ułatwi czajnik z regulacją temperatury.

Ważne jest także dostarczenie odpowiedniej porcji witamin. W lecie, gdy łatwo dostępne są owoce sezonowe, nie stanowi to problemu, w innych miesiącach już nie jest takie proste. Doskonałym rozwiązaniem może być regularne picie koktajli z mrożonych owoców. Koktajler umożliwi przygotowanie wielu napojów owocowych według własnych upodobań. W ostatnim czasie szczególnie modne są modele sportowe skonstruowane tak, że napój trafia od razu do bidonu, bez konieczności przelewania i brudzenia dodatkowych naczyń.

Jak widać, kilka prostych urządzeń wystarczy, żeby zupełnie zmienić codzienne nawyki żywieniowe i spożywanie śniadania uczynić znacznie przyjemniejszym. Każdemu przyda się jakaś odmiana od tego, co je na co dzień, a opisane pomysły powinny to ułatwić.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel