Jak przygotować się do podróży samolotem?

Podróże samolotem stały się bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie samolot jest zdecydowanie najszybszym środkiem transportu i wciąż zalicza się do najbardziej komfortowych i najbezpieczniejszych. Statystycznie mamy wielokrotnie mniejszą szansę na udział w wypadku lecąc samolotem, niż jadąc autem czy pociągiem. Dzięki tanim połączeniom lotniczym możemy na własną rękę upolować prawdziwe okazje i za grosze przedostać się na drugi koniec Europy. Z transportu lotniczego korzystają też biura podróży, organizujące popularny wypoczynek typu all inclusive. Co ciekawe, coraz częściej wybieramy także samolot od poruszania się w obrębie kraju. W końcu loty między Warszawą a Wrocławiem czy Zieloną Górą są znacznie mniej uciążliwe i szybsze niż inne formy przemieszczania się na tej samej trasie. Do każdego lotu jednak trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli nie latamy regularnie, wyprawa może być źródłem stresu. I to nie tylko w powietrzu, gdy wpadniemy w strefę turbulencji lub przypomnimy sobie o swoim lęku wysokości. Uciążliwa potrafi być już sama odprawa na lotnisku, nie mówiąc nawet o kontrolach bezpieczeństwa. Jak się na to wszystko przygotować? Przedstawiamy praktyczny poradnik, który pozwoli przejść bez żadnych problemów przez każdy lot, bez względu na kierunek i jego długość.

Dobre pakowanie to podstawa

Ci, którzy nie lubią pakować się na wyjazd, z wyprawą samolotową mogą mieć jeszcze większe kłopoty niż zwykle. W końcu zapięcie walizki oraz zniesienie jej po schodach czy upchnięcie w bagażniku to dopiero początek problemów. Musimy pamiętać o tym, że w samolotach obowiązują nas limity bagażowe. W zależności od linii lotniczej, nadać możemy bagaż o maksymalnej wadze zazwyczaj między 20 a 26 kilogramów. Za każdy dodatkowy kilogram zapłacimy duże pieniądze, więc naprawdę nie warto zabierać zbędnych rzeczy. Ale skąd mamy wiedzieć, ile waży nasza walizka? Próby umieszczenia bagażu na zwykłej wadze łazienkowej nie są dobrym pomysłem, ponieważ bagaże o dużych gabarytach nie dają się stabilnie postawić na takiej powierzchni, zatem potencjalny odczyt będzie mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Tutaj nieocenioną pomocą jest specjalna waga do bagażu. Proste urządzenie elektroniczne, działające na baterie, bardzo precyzyjnie wskaże nam ciężar, dokonując pomiaru z dużą dokładnością. Na tym jednak nie koniec, bo bardzo konkretnym rygorom podlega też bagaż podręczny zabierany na pokład samolotu. Bagaż podręczny ma ściśle określone maksymalne wymiary oraz wagę. Powinien być także wolny od wielu przedmiotów uchodzących za niebezpieczne. Do bagażu podręcznego nie będziemy mogli zabrać nożyczek, pilnika do paznokci czy scyzoryka. Zabronione jest także wnoszenie wszelkich płynów. Te są rekwirowane podczas kontroli bezpieczeństwa. Nowy napój możemy zawsze kupić w strefie pomiędzy kontrolą bezpieczeństwa a odpowiednią bramką prowadzącą już do właściwego samolotu.

Jak przygotować się do odprawy na lotnisku?

Aby odprawić się szybko i bez stresu, najlepiej jest przybyć na lotnisko odpowiednio wcześniej. Zazwyczaj zaleca się dotarcie na miejsce na 2 godziny przed odlotem, chociaż są linie, które zalecają jeszcze wcześniejsze przybycie, jak chociażby izraelski przewoźnik El Al. Podczas przechodzenia przez bramkę, nie należy mieć ze sobą żadnych metalowych przedmiotów. Przedmioty takie jak portfel, klucze, zegarek oraz telefon komórkowy są wykładane na specjalną taśmę. Dobrze jest nie dodawać sobie pracy i nie zabierać ze sobą żadnych przedmiotów luzem - jak choćby metalowe kapsle czy pojedyncze monety. Dobrym pomysłem jest także zrezygnowanie z paska od spodni. W dniu wylotu lepiej założyć wygodne dresy. W przeciwnym wypadku, będziemy musieli ściągać pasek, aby kontrolerzy mogli dokładnie mu się przyjrzeć. Oprócz odpowiedniego stroju, ważne jest także przygotowanie dokumentów tożsamości oraz biletów, tak, aby zawsze były pod ręką i można je było szybko pokazać do kontroli, bez zatrzymywania kolejki i wywołania złości innych oczekujących. Lecąc samolotem, należy mieć także na uwadze duże zmiany temperatury, które mogą następować w trakcie podróży, a także między miejscem wylotu a miejscem docelowym. Dobrze jest mieć ze sobą zawsze rozpinaną bluzę lub polar, którą w razie potrzeby można szybko założyć, zdjąć albo rozpiąć.


Na pokładzie samolotu

Najważniejsze zasady panujące podczas lotu zawsze wyjaśnia obsługa. Standardem jest zakaz palenia podczas lotu, konieczność zapięcia pasów a także zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych w trybie innym niż samolotowy. Tak naprawdę wpływ urządzeń pasażerów prawidłowe funkcjonowanie urządzeń znajdujących się na pokładzie jest trudny do udowodnienia i dotyczy przede wszystkim momentu startu i lądowania. Podczas lotu można swobodnie korzystać z laptopa czy tabletu. Niektóre linie lotnicze udostępniają nawet swoją sieć Wi-Fi. To przywilej, na który można liczyć latający takimi liniami, jak KLM, Lufthansa, Air Canada, Aeroflot, Iberia, Quatar Airways.

W praktyce, tablet multimedialny, podobnie jak dobra książka, to jeden ze sprawdzonych sposobów na zabicie czasu. Z pewności przyda się, jeśli nie zamierzamy przespać całego lotu. Długi lot może być dobrą okazją, żeby nadrobić zaległości w świecie seriali, poświęcić się jakiejś grze przez kilka godzin bez przerwy lub poczytać e-booka. Przy korzystaniu z tabletu, trzeba jednak pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim, o ładowaniu. Krótka żywotność akumulatorów to bolączka tabletów w podobnym stopniu, co nowoczesnych smartfonów. Dlatego jest wielce prawdopodobne, że na pokładzie przyda się pojemny powerbank, który pozwoli przedłużyć czas zabawy. Poza tym, zaleca się korzystanie ze słuchawek, w końcu w samolocie nie jesteśmy sami. Żeby nie przeszkadzać innym pasażerom i nie zakłócać ich spokoju chociażby odgłosami pościgów czy strzelanin, lepiej mieć na uszach słuchawki bezprzewodowe. Te są oczywiście droższe od tych na kablu, ale znacznie wygodniejsze. Plątanina kabli jest ostatnią potrzebną rzeczą, zwłaszcza, że mamy jeszcze zapięty pas.

Znajdzie się także odpowiedni zestaw dla tych, którzy jednak preferują spanie i woleliby, aby nic nie zakłócało spokojnego snu. Jeśli należycie do tej grupy, pamiętajcie, że dobrze mieć zestaw podróżny składający się z opaski na oczy oraz zatyczek do uszu. Dzięki tym prostym akcesoriom, możemy skutecznie oderwać się od otaczającego świata i szybciej zapaść w głęboki sen, zakończony tuż przed lądowaniem.

Warto wziąć także coś do ssania – gumę do żucia albo cukierki. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnego wrażenia zatkanych uszu, które często zdarza się podczas startu i lądowania.

Specjalne zasady dla rodziców z dziećmi

Jeśli samolotem podróżują rodzice z dzieckiem, lot wygląda trochę inaczej. Rodziny traktowane są przez powoźników ulgowo i mogą liczyć na różne przywileje, które dla dorosłych pasażerów są niedostępne lub dodatkowo płatne. Jednym z najważniejszych przywilejów jest możliwość nadania bez dodatkowych opłat wózka dziecięcego. W zależności od decyzji rodziców, wózek można zostać oddany razem z bagażem rejestrowanym lub później, tuż przed wejście do samolotu. Poza tym, rodziny z dziećmi mogą liczyć na pierwszeństwo wejścia na pokład. Kolejny przywilej to możliwość wniesienia dodatkowej torby przez rodzica zajmującego się dzieckiem podczas podróży, a także możliwość zabrania na pokład płynów. Przez kontrolę bezpieczeństwa można przejść na przykład z mlekiem dla dziecka albo oryginalnie zapakowanym musem owocowym. Warunkiem jest jednak to, że pojemność opakowania nie będzie przekraczać 100 ml. Poza tym, są oczywiście korzyści finansowe. Niemowlęta za miejsce płacą symboliczną cenę, znacznie niższą niż pełna opłata dla dorosłego.

Latanie samolotem może być przyjemne i komfortowe. Wystarczy znajomość najważniejszych zasad oraz odpowiednie przygotowania, aby zarówno na lotnisku, jak  i później na pokładzie, czuć się jak ryba w wodzie.

powrót