Jak przygotować się na piknik – praktyczny poradnik

Słoneczna pogoda na zewnątrz, ciepło i brak opadów to doskonały pretekst, żeby spotkania z rodziną albo znajomymi przybrały inną, atrakcyjniejszą formę. Piknik na łonie natury to znacznie ciekawsza perspektywa niż domowa kanapa i telewizor. Nasz klimat nie rozpieszcza, więc trzeba korzystać z okazji, gdy ta się tylko nadarza. W tym artykule doradzamy jak przygotować udany piknik. Zobacz listę przedmiotów, które na pewno się przydadzą oraz cenne wskazówki, które pozwolą wszystko sprawnie zorganizować.

Gdzie na piknik?

Potencjalnych miejsc, gdzie można rozłożyć koc i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, jest całkiem sporo. Jednak każdy wybór rodzi pewne konsekwencje. Najwygodniej jest oczywiście rozłożyć się u siebie, więc albo w przydomowym ogrodzie, albo na własnej działce. Taka rozwiązanie zapewnia nam prywatność oraz pełną kontrolę nad wydarzeniami. Nie wszyscy jedną są takimi szczęśliwcami, żeby pozwolić sobie na własną działkę albo dom z dużym ogrodem. Na szczęście jest wiele innych możliwości.

Jeśli mieszkamy w dużym mieście, w którym nie brakuje terenów zielonych, ciekawą perspektywą wydaje się spędzenie czasu w którymś z parków albo na miejskiej plaży. Jest to bardzo popularny wybór, więc w wielu miejscach można spodziewać się tłumów, niemniej  jednak, miejsce na piknik jest blisko, więc łatwo tam dojechać i łatwo wrócić w razie ewentualnego załamania pogody. Dodatkową zaletą jest fakt, że w wielu miejscach wyznaczonych w przestrzeni miejskiej, władze zezwalają na legalne grillowanie. Paradoksalnie, przepisy w wielu parkach są mniej restrykcyjne w tej kwestii, niż regulacje wielu wspólnot mieszkaniowych, które kategorycznie zabraniają używania grilla na przykład na własnym balkonie!

Następna opcja to wyjazd za miasto, najlepiej do sprawdzonego miejsca gdzieś w lesie. Tutaj zaletą jest przede wszystkim ucieczka od miejskiego zgiełku oraz innych biwakowiczów. Taka perspektywa na pewno spodoba się rodzicom z dziećmi. W lesie dzieci w końcu będą mogły się wybiegać i wykrzyczeć, nikomu przy tym nie przeszkadzając. Oczywiście, to się może udać wyłącznie pod warunkiem, że posiadamy swój samochód oraz mamy sprawdzone miejsce, w którym już wczesnej spędzaliśmy czas w analogiczny sposób. Wadą wyjazdów do lasu jest natomiast fakt, że raczej nie będziemy mogli tam liczyć na grill czy ognisko ze względu na zagrożenie pożarowe.

Na upał najlepsza lodówka turystyczna!

Chociaż na filmach i stylizowanych sesja zdjęciowych, przekąska w plenerze nie może obyć się bez specjalnego kosza piknikowego, w praktyce znacznie bardziej przydatna będzie lodówka turystyczna. Jeśli do miejsca docelowego jedziemy autem, lodówka będzie pracować cały czas zasilana gniazdkiem samochodowym, a po odłączeniu od zasilania  - będzie trzymać odpowiednio niską temperaturę jeszcze przez kilka godzin. Własna lodówka to oczywiście najlepszy sposób na odpowiednio schłodzone napoje. Warto też pamiętać o tym, żeby wkładać tam inne produkty, zwłaszcza takie, które szybko się psują lub na słońcu mogą się rozpuścić. Dlatego na zimo dobrze jest przechowywać nie tylko napoje, jak lemoniada albo cydr, ale również słodycze i świeże owoce, takie, jak arbuz czy truskawki. Niewiele osób o tym wie, ale lodówki turystyczne, oprócz funkcji chłodzenia, mogą też podgrzewać. Nie ma zatem problemu, żeby zjeść na miejscu także ulubione danie na ciepło. Większość modeli potrafi podgrzewać potrawę do maksymalnie 60-65 stopni.

Dobrze jest także pamiętać o tak prostym i oczywistym urządzeniu, jak termos. I tu znów coś, co dla niektórych może być zaskoczeniem: jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że termosów używa się do przechowywania ciepłych napojów jak kawa i herbata. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że termos może posłużyć także do trzymania zimnych napojów. Mało tego, w przypadku utrzymywania zimnej temperatury, termosy działają znacznie efektywniej. Jeśli napój w termosie może pozostać ciepły przez 8-12 godzin, to w przypadku zimnego napoju ten czas to nawet 12-24 godziny. To, jak długo temperatura jest utrzymywania, to drugi najważniejszy parametr istotny przy wyborze termosu zaraz po najważniejszym – jego pojemności.


Dużo wody – dla ochłody i nie tylko

Ważne jest, żeby na piknik zabrać dużo wody. Specjaliści zalecają, żeby podczas upałów dużo i często pić, bo w ten sposób unikniemy problemów zdrowotnych, wynikających ze zbyt długiego przebywania na słońcu. Jeśli nie chcemy wydawać fortuny na wodę butelkowaną, idealnym rozwiązaniem wydaje się picie wody z kranu. W wielu miejscach woda kranowa jest nawet bardziej bogata w różne mikroskładniki, niż niektóre wody butelkowane. Dodatkowo, woda z kranu może być przefiltrowana za pomocą odpowiedniego dzbanka z filtrem. Jeśli szukamy natomiast czegoś poręcznego, świetna będzie butelka z filtrem, taka, jak BRITA fill&go. W każdej chwili możemy tam nalać tyle wody, ile chcemy, więc przez cały dzień można popijać i uzupełniać zapas przy każdej okazji. Na pikniku taka butelka to też często wygodniejsze rozwiązanie, niż woda kupiona w sklepie. Warto także zabrać pewną ilość wody nie tyle do picia, co do innych czynności, jak umycie rąk albo przepłukanie twarzy. Jeśli nie wybieramy się nad rzekę czy nad jezioro, brak bieżącej wody może nam doskwierać, więc lepiej mieć jej trochę więcej na wszelki wypadek.

Grillowanie czas zacząć!

Trudno znaleźć kogoś, kto nie lubi potraw z grilla. Na ruszt można wrzucić rozmaite przysmaki, nie tylko najpopularniejsze w Polce kiełbasy i karkówki. Osoby o bardziej wrażliwych podniebieniach, zawsze mogą przygotować rybę albo kurczaka. Do grilla można przekonać także wegetarian i wegan, w końcu grillowana kukurydza, papryka czy bakłażan z odpowiednimi przyprawami, też są pyszne! Sam grill oraz węgiel i podpałkę kupić jest właściwie najłatwiej. O sprawności w serwowaniu potraw, oprócz doświadczenia, decydują jednak narzędzia. Jeśli zatem planujemy piknik z grillowaniem, dobrze jest posiadać odpowiednie akcesoria do grillowania. Trudno wyobrazić sobie sprawie podawane i dobrze wypieczenie dania, jeśli nie mamy ze sobą pędzla, widelca, łopatki, szczypców i ostrego noża. Narzędzia do grilla najlepiej kupować w zestawach, zwłaszcza, jeśli możemy zebrać je wszystkie razem w eleganckim etui.

Bezpieczeństwo i zdrowie – o czym nie zapomnieć podczas pikniku

Chociaż perspektywa spędzania czasu na powietrzu przy pięknej pogodzie ma mnóstwo zalet, trzeba patrzyć także na potencjalne niebezpieczeństwa. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, żeby nie nadużywać alkoholu. Nadmiar trunków osłabia refleks i zdolność oceny sytuacji, a to w połączeniu z dostępem do wody lub ognia może się źle skończyć. Powinniśmy używać także środków na komary, kleszcze, a w lesie nawet na dzikie zwierzęta. Na wypadek ugryzienia, zadrapania czy innego niespodziewanego zdarzenia koniecznie trzeba mieć ze sobą apteczkę.

Piknik to fantastyczna forma spędzania wolnego czasu dla osób w każdym wieku. Jeśli nie mamy jeszcze stałego, ulubionego miejsca na tego typu imprezy, być może będziemy potrzebowali kilku prób, aby znaleźć to, w którym czujemy się najlepiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że poza czterema ścianami jest po prostu przyjemniej, a wypad na pół dnia może stanowić namiastkę wakacji i pomóc oderwać się od szarej codzienności.

Tagi

powrót