Jak przyśpieszyć działanie komputera – praktyczny poradnik

Zazwyczaj, gdy kupujemy nowy komputer, jesteśmy bardzo zadowoleni z jego działania. Z czasem jednak szybkość jego pracy spada. Kiedy pojawiają się problemy z wykonaniem prostych operacji lub otwarciem kilku kart przeglądarki jednocześnie, czas zastanowić się nad tym, co z tym zrobić. Najprostsze rozwiązanie to oczywiście zakup nowego sprzętu, który będzie bardziej wydajny. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Zanim popędzimy do sklepu, dobrze jest spróbować także innych sposobów na przyśpieszenie działania. Najlepsze sposoby na powolny komputer przedstawiamy w tym artykule.

Wirtualne porządki

Tak naprawdę wiele problemów z poprawnym działaniem sprzętu wynika z szeroko pojętego bałaganu. Na komputerze przechowujemy wiele plików i programów i każde uruchomienie oznacza przetwarzanie wiele różnych danych. Wiele procesów przebiega szybciej, gdy wszystko jest bardziej uporządkowane. Dlatego porządki w laptopie są równie ważne, jest regularne sprzątanie w swoim mieszkaniu. Podstawowym narzędziem do porządkowanie tradycyjnego dysku twardego typu HDD jest defragmentacja. Defragmentacja dysku powoduje ułożenie plików w sąsiadujących ze sobą sektorach przestrzeni dyskowej. Kolejnym działaniem tego rodzaju jest wyczyszczenie rejestru systemu. Warto także pozbyć się zbędnych programów, a już w szczególności zrezygnować z ich włączania przy uruchamianiu systemu. W ten sposób, warto wyeliminować chociażby komunikatory z których już nie korzystamy. Listę programów włączanych domyślnie przy starcie możemy zdecydowanie skrócić. Aby wyświetlić listę programów, wciśnij klawisz Windows + R, a następnie wpisz “msconfig.exe” i kliknij OK. Po wejściu w zakładkę „Uruchamianie”, można odnaleźć całe mnóstwo zbędnych i dawno zapomnianych elementów. Dużym obciążeniem dla systemu są także pliki tymczasowe. Z tego powodu zaleca się regularne usuwanie tych plików, a także częste opróżnianie folderu Kosz. To wszystko proste czynności, które można wykonać ręcznie w podstawowych ustawieniach systemu operacyjnego. Oprócz tego, można używać także specjalnych programów czyszczących, które po uruchomieniu wykonują wiele różnych czynności porządkujących i zwalniających miejsce na dysku.

Jeśli mimo wykonywania tych wszystkich czynności, komputer wciąż działa powoli, można się zastanowić także nad usunięciem i ponownym zainstalowaniem systemu. Dla niektórych skutecznym rozwiązaniem będzie zmiana systemu. Wiele osób chwali sobie zmianę Windowsa na Linuxa. Jeśli nie chcemy podejmować aż tak drastycznych kroków, można też pomyśleć o zmianie wersji. Idąc tym tokiem rozumowania, można zdecydować się na starszą wersję – na przykład Windows 7 zamiast Windows 10 albo sięgnąć po Windows 10 S – uproszczony i potencjalnie bezawaryjny, który stworzono głównie z myślą o potrzebach edukacyjnych.

Pamiętaj o wirusach!

Często przyczyną powolnego działania komputera są wirusy. Dlatego, gdy nagle system zwalnia, warto przeskanować system w poszukiwaniu podejrzanych plików. To, co ma być lekarstwem, może być także przyczyną problemów. Zdarza się, że to programy antywirusowe bardziej spowalniają system niż same wirusy. Aby uniknąć takich problemów, trzeba po prostu wybierać mądrze. Dobry program antywirusowy jest zarówno skuteczny w wykrywaniu zagrożeń, jak również komfortowy. Praca w tle nie powinna zakłócać innych czynności. Można to dość łatwo poznać w testach i recenzjach, gdzie ten element jest wnikliwie oceniany podobnie jak pozostałe.

Optymalizacja sprzętu – zakupy

Wszystkie wymienione wcześniej sposoby to proste i całkowicie bezkosztowe lub bardzo tanie działania. Może się jednak zdarzyć tak, że nie dadzą oczekiwanych efektów. Wtedy należy zastanowić się, czy nie warto zainwestować jednak większych pieniędzy i nieco podrasować sprzęt, którego używamy. Dokupienie dodatkowych komponentów to wciąż mniejszy koszt niż całkiem nowy komputer. Jeśli zatem brakuje nam szybkości, problem najprawdopodobniej sprowadza się do mało pojemnego, wolnego dysku lub niedostatecznej ilości pamięci operacyjnej RAM.

Wymiana dysku w laptopie

O szybkości działania komputera decyduje zarówno pojemność, jak i rodzaj dysku. Zdecydowanie szybsze są dyski SSD, które w szczególności wpierają szybki start i zamykanie komputera. Dyski tego typu różnią się od standardowych dysków magnetycznych tym, że posiadają trwałą pamięć i nie potrzebują do działania żadnych ruchomych mechanizmów. Ich wadą jest jednak znacznie wyższa cena. Warto jednak pomyśleć albo o zamianie, albo o rozwiązaniu hybrydowym, w którym stosujemy jednocześnie pojemniejszy dysk HDD oraz dodatkowy SSD jako wsparcie. Jeśli komputer posiada już dysk SSD, możemy go wymienić na pojemniejszy. Dużo tanich laptopów ma zaledwie 32 GB pamięci. Zamiana na 120 GB zrobi tu ogromną różnicę! Pojemny dysk duże szybkości można kupić już za 150-200 zł.

Rozszerzenie pamięci RAM

Im większej liczby programów i gier używamy, tym większe jest zapotrzebowanie na pamięć RAM. Gdy jej użycie dochodzi do 80%, najwyższy czas na rozszerzenie pamięci. Najpierw warto zatem zobaczyć stan faktyczny, chociażby korzystając z Menadżera Zadań w Windowsie, a następnie pomyśleć o zakupach. Do większości biurowych czynności wystarcza 4 GB RAM, jednak w razie potrzeb można myśleć o rozszerzeniu do 6 lub 8 GB. Wyższe wartości to już domena zapalnych graczy czy grafików komputerowych, bo przeciętny użytkownik nie będzie potrzebował tak wiele pamięci. Inwestycja w pamięć RAM to najczęściej wydatek rzędu 200-300 zł.

Wydaje się więc, że rozbudowa komputera, zamiast zakupu nowego, jest bardzo opłacalna. W rzeczywistości nie zawsze jest to takie proste. Możliwości związane z wymianą podzespołów determinuje konstrukcja. Czasami zdarza się, że do niektórych części nie mamy dostępu, ponieważ są one lutowane. Są także przypadki, że producent wręcz zachęca do rozbudowy pierwotnego zestawu. Na przykład w laptop PEAQ Slim S130 ma na spodzie obudowy specjalną klapkę na umieszczenie dodatkowe dysku SSD. Klapka jest łatwo dostępna i doskonale widoczna.

Oprócz technicznej możliwości rozbudowy i wymiany części, dobrze jest rozeznać się także w długofalowych konsekwencjach. Wymiana pamięci RAM praktycznie zawsze jest bezpieczną operacją, natomiast zmiana dysku w niektórych przypadkach wiąże się z utratą gwarancji. Jeśli nie chcemy mieć niemiłych niespodzianek, lepiej dokładnie przeczytać warunki na karcie gwarancyjnej zanim zabierzemy się za rozkręcanie sprzętu.

Żywotność komputerów ma swoje określone granice, a ich możliwości najczęściej są dostosowane do momentu, gdy ukazują się na rynku. W związku z tym, raz na kilka lat kupienie nowego komputera na pewno będzie potrzebne. Niemniej dzięki zachowywaniu porządku i drobnym inwestycjom, można ten moment nieco przesunąć w czasie. Chociażby po to, żeby oszczędzić w międzyczasie na znacznie lepszy model.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]