Jak przyspieszyć komputer? 5 praktycznych porad

Jak przyspieszyć komputer? Często zadajemy sobie to pytanie, gdy strony się zawieszają, zacinają się filmy albo uruchamianie czy zamykanie systemu zajmuje więcej czasu niż wcześniej. Na szczęście jest kilka łatwych sposobów, by przyspieszyć jego pracę.


Zazwyczaj, gdy kupujemy nowy komputer, jesteśmy bardzo zadowoleni z jego działania. Z czasem jednak szybkość jego pracy spada. Kiedy pojawiają się problemy z wykonaniem prostych operacji lub otwarciem kilku kart przeglądarki jednocześnie, czas zastanowić się nad tym, co z tym zrobić. Najprostsze rozwiązanie to oczywiście zakup nowego sprzętu, który będzie bardziej wydajny. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Zanim popędzimy do sklepu, dobrze jest się zastanowić, jak przyspieszyć komputer stacjonarny czy laptop. Najlepsze sposoby na powolny komputer przedstawiamy w tym artykule.


Sposób nr 1: wirtualne porządki


Tak naprawdę wiele problemów z poprawnym działaniem sprzętu wynika z szeroko pojętego bałaganu. Na komputerze przechowujemy wiele plików i programów i każde uruchomienie oznacza przetwarzanie wiele różnych danych. Wiele procesów przebiega szybciej, gdy wszystko jest bardziej uporządkowane. Dlatego porządki w laptopie są równie ważne jak regularne sprzątanie w swoim mieszkaniu. A jak wyglądają takie są sposoby na przyspieszenie komputera?


  1. Podstawowym narzędziem do porządkowanie tradycyjnego dysku twardego typu HDD jest defragmentacja. Defragmentacja dysku powoduje ułożenie plików w sąsiadujących ze sobą sektorach przestrzeni dyskowej.
  2. Kolejnym działaniem tego rodzaju jest wyczyszczenie rejestru systemu. Warto także pozbyć się zbędnych programów, a już w szczególności – zrezygnować z ich włączania przy uruchamianiu systemu. W ten sposób, warto wyeliminować chociażby komunikatory z których już nie korzystamy.  Listę programów włączanych domyślnie przy starcie możemy zdecydowanie skrócić. Aby wyświetlić listę programów, wciśnij klawisz Windows + R, a następnie wpisz „“msconfig.exe” i kliknij „OK”. Po wejściu w zakładkę „Uruchamianie”, można odnaleźć całe mnóstwo zbędnych i dawno zapomnianych elementów.
  3. Dużym obciążeniem dla systemu są także pliki tymczasowe. Z tego powodu zaleca się regularne usuwanie tych plików, a także częste opróżnianie folderu „Kosz”.


To wszystko proste czynności, które można wykonać ręcznie w podstawowych ustawieniach systemu operacyjnego. Oprócz tego, można używać także specjalnych programów czyszczących, które po uruchomieniu wykonują wiele różnych czynności porządkujących i zwalniających miejsce na dysku. Bardzo często to w zupełności wystarczy, aby przyspieszenie komputera się powiodło.


Przyspieszenie komputera – sposoby


Sposób nr 2: powolna instalacja systemu operacyjnego


Jeśli mimo wykonywania tych wszystkich czynności komputer wciąż działa powoli, można się zastanowić także nad usunięciem i ponownym zainstalowaniem systemu. Dla niektórych skutecznym rozwiązaniem będzie zmiana systemu. Wiele osób chwali sobie zmianę Windowsa na Linuxa.


Jeśli nie chcemy podejmować aż tak drastycznych kroków, można też pomyśleć o zmianie wersji. Idąc tym tokiem rozumowania, można zdecydować się na starszą wersję – na przykład Windows 7 zamiast Windows 10 albo sięgnąć po Windows 10S – uproszczony i potencjalnie bezawaryjny, który stworzono głównie z myślą o potrzebach edukacyjnych.


Sposób nr 3: Zmień program antywirusowy


Często przyczyną powolnego działania komputera są wirusy. Dlatego, gdy nagle system zwalnia, warto przeskanować system w poszukiwaniu podejrzanych plików. To, co ma być lekarstwem, może być także przyczyną problemów. Zdarza się, że to programy antywirusowe bardziej spowalniają system niż same wirusy. Aby uniknąć takich problemów, trzeba po prostu wybierać mądrze.


Dobry program antywirusowy jest zarówno skuteczny w wykrywaniu zagrożeń, jak również komfortowy. Praca w tle nie powinna zakłócać innych czynności. Można to dość łatwo poznać w testach i recenzjach, gdzie ten element jest wnikliwie oceniany podobnie jak pozostałe. Od lat w ścisłej czołówce każdego rankingu znajduje się program Kaspersky Internet Security. Innym godnym polecenia programem jest na pewno Norton Antivirus.


Wszystkie wymienione wcześniej sposoby to proste i całkowicie bezkosztowe lub bardzo tanie działania. Może się jednak zdarzyć tak, że nie dadzą oczekiwanych efektów. Wtedy należy się zastanowić, czy nie warto zainwestować jednak większych pieniędzy i nieco podrasować sprzęt, którego używamy. Dokupienie dodatkowych komponentów to wciąż mniejszy koszt niż całkiem nowy komputer. Jeśli zatem brakuje nam szybkości, problem najprawdopodobniej sprowadza się do mało pojemnego, wolnego dysku lub niedostatecznej ilości pamięci operacyjnej RAM.Sposób nr 4: wymiana dysku w laptopie


Myślisz, jak przyspieszyć laptopa bez dużych kosztów? Pora w takim razie zainteresować się tym, co znajduje się pod obudową. O szybkości działania komputera decyduje zarówno pojemność, jak i rodzaj dysku.


Zdecydowanie szybsze są dyski SSD, które w szczególności wpierają szybki start i zamykanie komputera. Dyski tego typu różnią się od standardowych dysków magnetycznych tym, że posiadają trwałą pamięć i nie potrzebują do działania żadnych ruchomych mechanizmów. Ich wadą jest jednak znacznie wyższa cena. Warto jednak pomyśleć albo o zamianie, albo o rozwiązaniu hybrydowym, w którym stosujemy jednocześnie pojemniejszy dysk HDD oraz dodatkowy SSD jako wsparcie. Jeśli komputer posiada już dysk SSD, możemy go wymienić na pojemniejszy.


Dużo tanich laptopów ma skromne dyski, na przykład o pojemności 128 GB. Zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w dysk o pojemności przynajmniej 500 GB. To o wiele więcej miejsca na gry, zdjęcia, filmy, muzykę i inne pliki, z których będziemy korzystać. Chociaż wiele zasobów można przechowywać w chmurze, to nie zawsze wirtualny dysk jest przecież optymalnym rozwiązaniem.


A na co zwrócić uwagę, wybierając nowy dysk? Ważna jest nie tylko jego pojemność, ale również szybkość odczytu i zapisu danych. Przykładowo, dysk SSD SAMSUNG 860 EVO SATA III 2.5 cala 500GB MZ-76E500B/EU dysponuje szybkością na poziomie 550 MB/s (odczyt) i 520 MB/s (zapis). Niewiele droższy dysk SSD SAMSUNG 970 EVO NVMe M.2 500GB MZ-V7E500BW ma już o wiele wyższe parametry – 3400 MB/s (odczyt) i 2300 MB/s (zapis).


Sposób nr 5: rozszerzenie pamięci RAM


Im większej liczby programów i gier używamy, tym większe jest zapotrzebowanie na pamięć RAM. Gdy jej użycie dochodzi do 80%, najwyższy czas na rozszerzenie pamięci. Najpierw warto zatem zobaczyć stan faktyczny, chociażby korzystając z Menadżera Zadań w Windowsie, a następnie pomyśleć o zakupach. Do większości biurowych czynności wystarcza 4 GB RAM, jednak w razie potrzeb można myśleć o rozszerzeniu do 6 lub 8 GB.


Wyższe wartości to już domena zapalonych graczy czy grafików komputerowych, bo przeciętny użytkownik nie będzie potrzebował tak wiele pamięci. Inwestycja w pamięć RAM to najczęściej niewielki wydatek. Pamięć RAM GOODRAM IRDM X DDR4 8GB można kupić za mniej niż 200 zł. Za 16 GB pamięci operacyjnej zapłacimy dwa razy tyle. Kupując na przykład pamięć RAM GOODRAM 16GB DDR4 SODIMM CL16 IR-3200S464L16/16G, można mieć pewność, że nie będziemy mieli kłopotów z obsługą gier. Oczywiście pod warunkiem, że karta graficzna i procesor będą spełniać wymagania sprzętowe.


Wydaje się więc, że rozbudowa komputera, zamiast zakupu nowego, jest bardzo opłacalna.


W rzeczywistości nie zawsze jest to takie proste. Możliwości związane z wymianą podzespołów determinuje konstrukcja. Czasami zdarza się, że do niektórych części nie mamy dostępu, ponieważ są one lutowane.


Oprócz technicznej możliwości rozbudowy i wymiany części dobrze jest rozeznać się także w długofalowych konsekwencjach. Wymiana pamięci RAM praktycznie zawsze jest bezpieczną operacją, natomiast zmiana dysku w niektórych przypadkach wiąże się z utratą gwarancji. Jeśli nie chcemy mieć niemiłych niespodzianek, lepiej dokładnie przeczytać warunki na karcie gwarancyjnej zanim zabierzemy się za rozkręcanie sprzętu.


Żywotność komputerów ma swoje określone granice, a ich możliwości najczęściej są dostosowane do momentu, gdy ukazują się na rynku. W związku z tym raz na kilka lat kupienie nowego komputera na pewno będzie potrzebne. Niemniej jednak, dzięki zachowywaniu porządku i drobnym inwestycjom, można ten moment nieco przesunąć w czasie. Chociażby po to, żeby oszczędzić w międzyczasie na znacznie lepszy model. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika już wiesz, jak przyspieszyć działanie komputera czy laptopa. O nowym sprzęcie warto pomyśleć dopiero, gdy opisane sposoby będą już niewystarczające.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego? Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić? PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

powrót