Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem?

Dynamiczny rozwój fotografii mobilnej sprawił, że zdecydowana większość zdjęć publikowanych w internecie to fotografie wykonane za pomocą smartfonów. Parametry aparatów i związane z nimi technologie to także jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnego modelu telefonu i bardzo dokładnie analizowanych w recenzjach. Mimo powszechnego dostępu do telefonu i coraz lepszych urządzeń, nie oznacza to wcale, że zrobienie idealnego zdjęcia jest łatwe, a aparat w telefonie to takie samo narzędzie w rękach amatora i osoby z pojęciem o fotografii. Mimo wielu ułatwień, jakie zapewniają urządzenia mobilne, nie da się ukryć, że wciąż na jakość zdjęć wpływają umiejętności i doświadczenie osoby fotografującej. Co można zrobić, aby fotki wychodziły lepiej? Mamy dla Was praktyczne rady, które powinny pomóc.


Dobre zdjęcie ze smartfona – od czego zacząć?


Myśląc o robieniu zdjęć smartfonem, dobrze jest w pierwszej kolejności pozbyć się jego wielu ograniczeń. O czym mowa? Chociaż mobilna fotografia jest ogromnie ważna, telefon ma wiele innych przydatnych funkcji przez co jego kształt i rozmiary nie zawsze sprzyjają fotografom. Duże telefony często trudno utrzymać w dłoni, zwłaszcza jeśli mają śliską powierzchnię. Złapanie idealnego kadru, gdy manipulujemy wyłącznie swoją ręką, także nie jest zawsze możliwe, nawet z szerokokątnym obiektywem. Stąd rodzi się potrzeba zainwestowania w odpowiedni statyw, kijek do selfie albo bardzie profesjonalny stabilny gimbal taki jak DJI Osmo Mobile 2.


Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem?


Kolejny potencjalny kłopot to wielkość wewnętrznej pamięci. Jeśli nie lubimy kasować zdjęć, smartfon o pojemności 64 GB czy 128 GB może się zaskakująco szybko zapełnić. Zwłaszcza, jeśli lubimy fotki w najwyższej możliwej rozdzielczości, a oprócz tego, w pamięci urządzenia chcemy mieć poro gier, aplikacji czy plików muzycznych. Najpopularniejsze rozwiązanie to to, które znają posiadacze aparatów cyfrowych – jeśli chcemy dużo zdjęć, trzeba zainwestować w kartę SD. Koszt zakupu karty jest znacznie niższy niż wybór telefonu z pojemniejszą pamięcią wewnętrzną.

Najważniejsze zasady kompozycji w fotografii mobilnej


Gdy widzimy w obiektywie obiekt godny uwiecznienia na zdjęciu, warto się chwilę zastanowić przed mechanicznym pstryknięciem fotki bez odrobiny refleksji. O odbiorze zdjęcia w ogromnej mierze decyduje kompozycja. Warto zatem spojrzeć dokładnie co znajduje się na drugim i trzecim planie, a także gdzie jest umieszczone to, co szczególnie chcemy uwypuklić na fotografii. Chcąc, aby zdjęcia były uporządkowane, zrozumiałe, miały jasny przekaz i w konsekwencji podobały się innym, należy zwracać  uwagę na podstawowe zasady kadrowania.

Na początek, powinniśmy wyobrazić sobie, że zdjęcie dzielą na równe części 4 linie: 2 poziome i 2 pionowe. Najważniejsze elementy zdjęcia powinny znajdować się w miejscu przecięcia tych linii. Najprostszym sposobem kadrowania jest umieszczanie obiektu centralnie. Nie ma w tym nic złego, ale to bardzo typowy kadr. Znacznie ciekawszy efekt osiągniemy, starając się nieco odsunąć temat główny zdjęcia z centrum kadru, na przykład do jednego z innych mocnych punktów, czyli miejsc przecięcia. Trudno Ci to sobie wyobrazić? W takim razi możesz włączyć sobie siatkę, która wyświetli się na ekranie. Opcja jest dostępna domyślnie w wielu smartfonach, a jeśli nie występuje, można posiłkować się dedykowaną aplikacją, taką jak  Camera FV-5.

Dobrze jest także pamiętać o odpowiednim poruszaniu się podczas robienia zdjęcia. Gdy fotografowany obiekt znajduje się w oddali, zdecydowanie korzystniej będzie podejść, niż robić zbliżenie za pomocą cyfrowego zoomu! To drugie rozwiązanie sprawi, że zdjęcie sporo straci na jakości. Jednak fotografowanie, gdy idziemy, to także nie najlepszy pomysł, ze względu na niekontrolowane ruchy dłoni i wstrząsy. Najlepiej najpierw podejść, a dopiero w następnym kroku spokojnie wykonać zdjęcie.


Praktyczne porady na temat fotografii mobilnej.


Światło w fotografii mobilnej


Dobre oświetlenie jest ogromnie ważne, niezależnie od tego, czy fotografujemy krajobrazy, grupę znajomych, czy robimy sobie selfie. Generalnie, podczas fotografowania w dzień warto jest szukać naturalnego oświetlenia, bo to na zdjęciach wygląda lepiej niż sztuczne światło. Gdy światła jest zbyt mało, lepiej jest przejść w inne miejsce albo jeśli to możliwe - zrobić zdjęcie o innej porze. Jeszcze niedawno mówiło się, że dużą bolączką smartfonów są nieudane zdjęcia nocne. Jednak trzeba pamiętać, że równie źle, co niedobór światła, może działać jego zbyt duże natężenie. Na fotografiach wykonywanych w samo południe także znajdziemy wiele przekłamań i cyfrowych szumów. Kluczowe znaczenie dla jasności ma także lampa błyskowa, z której należy korzystać umiejętnie. Co robić, gdy chcemy jej użyć, a boimy się przepalenia zdjęcia? Aby zmiękczyć światło wychodzące z lampy błyskowej, potrzebujemy dyfuzor. Taką rolę może pełnić kawałek kartki papieru, chusteczki czy foliowej reklamówki. Wybranym materiałem przysłaniamy lampę błyskową i cieszymy się naturalnym efektem!

Dobrze jest także pamiętać o tym, że światło możemy odbijać. Profesjonalny fotograf wykorzysta do tego blendę. Jednak wykonując zdjęcie spontanicznie, raczej nie będziemy mieć takiej możliwości. Co wtedy? Warto improwizować! Blendą w sytuacji awaryjnej może być równie dobrze zwykła karta papieru/brystolu, folia aluminiowa lub kawałek styropianu. Każdy z tych przedmiotów umiejętnie ustawiony lekko odbije światło, doświetlając fotografowaną scenę.


Tryb automatyczny czy manualny dla zdjęć ze smartfona?


Nowoczesne smartfony, takie jak Samsung Galaxy S10 czy Huawei P30, zapewniają wiele nowoczesnych technologii, myślących za nas. Wiele z nich to znane już od dłuższego czasu panoramy, zdjęcia makro czy tryb HDR. Obecnie jednak producenci idą o krok dalej i coraz częściej sięgają po sztuczną inteligencję. Aparat sam rozpoznaje sceny i automatycznie ustawia do nich odpowiednie parametry, w zależności od tego, co fotografujemy. W zdecydowanej większości przypadków, taka optymizacja pomaga. Można jednak pójść własną drogą i samodzielnie ustawiać parametry do konkretnego zdjęcia. Manualne ustawienie czułości i ekspozycji nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza na początku, ale w konsekwencji daje bardzo dużo satysfakcji. 


Co po zrobieniu zdjęcia – to jeszcze nie koniec!


Praca nad idealnym zdjęciem wcale nie kończy się w momencie, gdy wciskamy spust migawki. To znaczy może tak być, jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu. Natomiast jeśli już na ekranie telefonu widzimy, że to nie jest dokładnie to, o co chodziło, to nic straconego! Odpowiedni retusz potrafi zdziałać cuda. Do tego wcale nie musimy korzystać ze skomplikowanych i kosztownych programów. Bardzo wiele zmian można przeprowadzić już z poziomu smartfona. Korzystając z wbudowanych funkcji w telefonie, można do woli przycinać zdjęcie, obracać oraz przerabiać za pomocą filtrów. Wiele smartfonów umożliwia także osiągnięcie efektu rozmycia na zdjęciach portretowych, a także upiększanie. Do tego warto dodać także szereg innych funkcji dostępnych w ramach osobnych aplikacji do pobrania. Zdjęcia można łączyć w kolaże, usuwać z nich niechciane elementy, dopasowywać ich rozmiar do publikacji na bogu lub w mediach społecznościowych. W ten sposób, wyjściowy materiał może ulec wielu modyfikacjom, które pozwolą osiągnąć upragniony efekt.

Korzystanie ze smartfona a nie z lustrzanki, wcale nie zwalnia nas z myślenia. Coraz lepsze aparaty w smartfonie umożliwiają robienie coraz lepszych zdjęć, ale tutaj także potrzebne są umiejętności, wyczucie i wyobraźnia. Odrobina wiedzy i ćwiczeń mogą sprawić, że staniesz się prawdziwym mistrzem!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel