Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Czy zawsze da się to zrobić?
Dwa telewizory w domu to współcześnie żadna ekstrawagancja. Kiedy jeden odbiornik telewizyjny znajduje się w salonie, a inny np. w sypialni, pokoju dziecka czy kuchni, pojawia się pytanie: jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Czy doprowadzenie sygnału telewizji naziemnej jest zawsze możliwe? Z artykułu dowiesz się, jaką funkcję ma rozdzielacz antenowy oraz jak go używać. Z pomocą tego elementu podłączenie dwóch – lub więcej – telewizorów do jednej anteny naziemnej będzie banalnie proste i zajmie tylko kilka chwil.
Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny naziemnej? Poznaj funkcje rozdzielacza antenowego
Większość gospodarstw domowych odbiera sygnał za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Do tego celu potrzebne są dwa elementy: antena i odbiornik telewizyjny oraz – opcjonalnie – dekoder. Podłączenie jest proste, jesli masz jeden telewizor. Co jednak, kiedy chcesz oglądać różne programy na dwóch lub więcej odbiornikach? Zakup dodatkowych dekoderów i anten byłby nie tylko kosztowny, ale i niepraktyczny. Z kolei jeden sygnał DVB-T, a także DVB-T2 rozdzielony na większą liczbę telewizorów, byłby za słaby, żeby wyświetlać obraz w prawidłowy sposób. Ucierpiałby na tym także dźwięk.
Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Użyj rozdzielacza antenowego
Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny naziemnej? Tu z pomocą przychodzi rozdzielacz antenowy (ang. splitter) – nieduże urządzenie o pudełkowym kształcie wykonywane z metalu. Koszt jest niewielki, kupisz go już za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych w zależności od wybranej wersji. Rozdzielacz ma jedno wejście (na antenę) oraz różną liczbę gniazd wyjścia sygnału. Rozróżniamy m.in. rozgałęźniki dwuwyjściowe, trzywyjściowe itp. Wybierając typ rozdzielacza antenowego, kieruj się liczbą telewizorów, do których chcesz doprowadzić sygnał.
Rozdzielacz antenowy – jak podłączyć to urządzenie?
Przygotuj rozdzielacz sygnału. Następnie doprowadź kabel antenowy do każdego odbiornika telewizyjnego, korzystając ze wszystkich wyjść: dwóch, trzech, czterech itp. Nie zapomnij połączyć rozdzielacza z anteną i – jeśli Twój wybór padł na rozgałęziacz aktywny – podłącz go do prądu.
Wskazówka: zadbaj o to, aby kabel antenowy dochodził do różnych dekoderów. Wtedy każdy telewizor będzie wyświetlał odmienny program: serial, film czy informacje.

Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny satelitarnej?
Podczas zakupu rozdzielacza antenowego, musisz zwrócić uwagę na ważną kwestię. Jeśli mówimy o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, sygnał jest nadawany na określonych częstotliwościach: 174–790 MHz, a w standardzie DVB-T2 do 700 MHz. Rozdzielając sygnał antenowy w przypadku telewizji satelitarnej, sygnał lokowany jest w zakresach 950–2150 MHz, więc rozgałęźnik musi obsługiwać podane zakresy – na jednym, dwóch czy trzech wyjściach.
Uwaga na stratę mocy sygnału, czyli rozdzielacze pasywne i aktywne
Rozgałęziacze do sygnału antenowego są dostępne w dwóch wersjach: pasywnej i aktywnej. Pierwsza nie wymaga podłączenia do zasilania, za to jej działanie wiążę się ze stratą mocy sygnału. W jakich okolicznościach rozdzielacz pasywny wystarczy? Kiedy siła sygnału wynosi od 0,001 do 0,005 V (pamiętaj, że musisz podzielić wartość przez liczbę odbiorników). Na obniżenie mocy sygnału wpływ mają tzw. tłumienia – tym większe, im więcej rozgałęzień.
Jak wygląda to w praktyce? Uznaje się, że normą jest tłumienie od 4 do 6 dB. Rozdzielacz pasywny dla:
● dwóch telewizorów – 4 dB straty mocy;
● trzech telewizorów – 8 dB straty mocy;
● czterech telewizorów – 11 dB straty mocy.
Natomiast rozgałęziacz aktywny musi być podłączony do zasilania, a dodatkowo jest wyposażony we wzmacniacz, który niweluje stratę sygnału. Negatywnie na moc sygnału wpływa też odległość między rozdzielaczem a odbiornikiem telewizyjnym. Nie powinna być większa niż 10–15 m. Jeśli sygnał będzie zbyt słaby, trzeba koniecznie zainstalować wzmacniacz przed rozdzielnikiem, który również wymaga podpięcia do prądu.
Jedna antena, dwa telewizory – podsumowanie
Rozdzielacz antenowy to przydatne urządzenie, które pozwala rozdzielić sygnał na dwa lub więcej telewizory: w kuchni, sypialni czy pokoju dziecka. Istotną zaletą rozgałęziacza jest nie tylko uniknięcie zakupu kolejnych dekoderów lub anten, ale przede wszystkim swoboda w aranżowaniu wnętrza pod kątem oglądania ulubionych programów. Niewielkie wymiary i cena rozdzielacza antenowego sprawiają, że jest to przedmiot, który przyda się w wielu gospodarstwach domowych.
Przeczytaj także:
1. „Final Fantasy XVI” – kiedy premiera gry? W kogo wcieli się tym razem gracz?
2. Jak wyczyścić zapchany filtr w pralce? I gdzie go w ogóle znaleźć?
Czytaj więcej

Marka LG wprowadziła niedawno do sprzedaży telewizory QNED. Co to jest? Jeśli nie masz pewności, ten artykuł jest dla ciebie! Nowe technologie związane z produkcją telewizorów pojawiają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to jest QNED, dobrze trafiłeś. Wyjaśnimy dokładnie, czym charakteryzują się te matryce i jak wypadają na tle konkurencji.

Czy łatwo znaleźć dobry telewizor 75 cali? Ranking wskazuje pięć modeli godnych polecenia. Czym się kierować, szukając dobrego smart TV do dużego salonu? Na co się zdecydować, by cieszyć się świetną jakością obrazu, i na jaki wydatek trzeba się przygotować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. Sprawdź ranking – telewizor 75 cali 2023!

Zastanawiasz się, jaki telewizor OLED 55 cali kupić, aby cieszyć się najlepszą jakością obrazu i dźwięku w każdej sytuacji? Zapewnisz sobie taki komfort, wybierając jeden z polecanych modeli. To ważna decyzja, bo taki TV nie jest tani i kupujesz go na lata. Oto propozycje warte uwagi – zobacz, porównaj i znajdź najlepszy telewizor OLED 55 cali!

Jeśli planujesz zakup TV, przeczytaj ranking telewizorów OLED 65 cali 2023. Duże odbiorniki z taką matrycą zapewniają wyjątkowe wrażenia zarówno kinomanom, jak i fanom gamingu. Jeśli zależy ci na najlepszej jakości obrazu i dźwięku, nowoczesnych funkcjach oraz atrakcyjnym wyglądzie TV, warto sięgnąć po modele z wyższej półki. Jakie TV OLED są popularne? Zobacz ranking!

Technologie telewizorów potrafią przyprawić o zawrót głowy. Niektóre modele zostały wyposażone w matrycę QLED. Co to jest? Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się ekrany QLED, na czym polega ich wyjątkowość oraz kto powinien zainteresować się zakupem telewizorów z nanokryształami. Przedstawimy też najbardziej istotne różnice między telewizorami QLED a równie popularnymi urządzeniami z matrycą OLED.

Zastanawiasz się, jaki uchwyt do monitora będzie najlepszym wyborem? Doradzimy, jaki model kupić i jak go zamontować. Planujesz przygotowanie ergonomicznego stanowiska do pracy zdalnej lub do grania na komputerze? Sprawdź nasz poradnik! Poznasz różne rodzaje uchwytów, ich zastosowanie i polecane modele.

OLED czy QLED – przed tym dylematem stoi wiele osób myślących o zakupie nowego telewizora. Oba terminy odnoszą się do technologii wykonania ekranu. Nie wiesz, czy lepiej wybrać model z matrycą OLED czy QLED? Przeczytaj nasz poradnik, żeby poznać mocne strony obu rozwiązań.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, Twoje zainteresowanie może wzbudzić technologia OLED. Co to za rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dla kogo odbiorniki telewizyjne z systemem OLED będą najlepsze, a kto powinien zdecydować się na inny typ matrycy? Na wszystkie zadane pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Po jego lekturze wybierzesz najlepszy telewizor, biorąc pod uwagę m.in. porę oglądania, inne aktywności podejmowane na urządzeniu, a nawet ilość miejsca w salonie.

Dwa telewizory w domu to współcześnie żadna ekstrawagancja. Kiedy jeden odbiornik telewizyjny znajduje się w salonie, a inny np. w sypialni, pokoju dziecka czy kuchni, pojawia się pytanie: jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Czy doprowadzenie sygnału telewizji naziemnej jest zawsze możliwe? Z artykułu dowiesz się, jaką funkcję ma rozdzielacz antenowy oraz jak go używać. Z pomocą tego elementu podłączenie dwóch – lub więcej – telewizorów do jednej anteny naziemnej będzie banalnie proste i zajmie tylko kilka chwil.

Nie każdego stać na flagowy smart TV i nie wszyscy odczuwają potrzebę posiadania takiego sprzętu. W wielu gospodarstwach domowych w zupełności wystarczy telewizor do 1500 zł. Ranking niedrogich modeli prezentujemy w tym artykule. Jednak zanim przejdziemy do konkretnych urządzeń, omawiamy kluczowe parametry. Jaki telewizor do 1500 wybrać? Oto odpowiedź na to pytanie!