Jak skutecznie czyścić dywany i wykładziny w domu?

Posiadanie w domu dywanów lub wykładziny ma wiele niewątpliwych zalet. Ładny i zadbany dywan, szczególnie przy starannie dobranym wzorze jest z pewnością ozdobą każdego pomieszczenia i sprawia, że możemy się poczuć przytulnie. Jednak oprócz samych walorów estetycznych, ma także szereg praktycznych funkcji – chroni podłogę przed zniszczeniem, sprawia, że w pomieszczeniu jest cieplej w sezonie zimowym, dla małych dzieci stanowi bezpieczne miejsce do zabawy, gdzie upadki są mniej groźne. Nie można jednak zapominać o największej wadzie, czyli konieczności utrzymania tej powierzchni w czystości. Dywan, który nie jest czyszczony regularnie, nie tylko wygląda brzydko, ale staje się także potencjalnym siedliskiem kurzu, brudu i bakterii! Jak zatem skutecznie czyścić wykładziny i dywany? W tym artykule przedstawiamy najlepsze sposoby.

Czyszczenie dywanu na sucho

Na nowych osiedlach mieszkaniowych już go nie znajdziemy, ale kiedyś jednym z najważniejszych elementów na podwórku był trzepak. I chociaż częściej stawał się miejscem do zabawy, niż był wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem, to wciąż warto odnotować jego istnienie. Dziś z trzepaków korzystają głównie osoby starsze i to raczej z przyzwyczajenia, niż z powodu wiary w szczególną skuteczność trzepania dywanów. Jest to czynność raczej z gatunku tych czasochłonnych, męczących i mało przyjemnych. Jak więc inaczej doprowadzić dywan do porządku? Naturalnie, najlepszym sposobem jest częste odkurzanie. To, na ile będzie skuteczne, zależy jednak od rodzaju dywanu – im dłuższe włosie, tym zadanie staje się bardziej wymagające. Oprócz swojej siły i determinacji oraz odpowiedniej mocy odkurzacza, będziemy potrzebowali także właściwej ssawki do dywanów. Ssawka do parkietów i dywanów powinna się znajdować w standardowym wyposażeniu każdego odkurzacza, ale jeśli zgubiliśmy ją gdzieś lub nie jesteśmy zadowoleni z jej pracy, zawsze można dokupić standardową ssawkę, pasującą do większości odkurzaczy. Takie akcesoria oferuje na przykład firma Metrox. Dobrze także wiedzieć, że z dywanami poradzą sobie także odkurzacze automatyczne.

A co, gdy na dywanie pojawia się pojedyncza, trudna do usunięcia plama? Czasami próby czyszczenia gąbką czy ręcznikiem dają efekt odwrotny do zamierzonego, bo zamiast usuwać zabrudzenie, wcieramy je tylko głębiej między włókna. Czy jest coś, co w takiej sytuacji może uratować nasz dywan? Okazuje się, że świetnym środkiem do czyszczenia na sucho jest soda oczyszczona! Podobne właściwości posiada także mąka ziemniaczana. Wystarczy rozsypać ją w wybranym miejscu, a gdy ta zneutralizuje plamę, po prostu poodkurzać - tak, jak zawsze. Jeśli natomiast problemem są plamy z wosku, jest na to inny domowy sposób. Miejsce z woskiem przykrywamy grubym papierowym ręcznikiem i zaprasowujemy żelazkiem. Papier wchłonie wosk i po plamie nie zostanie żaden ślad.

Czyszczenie dywanu na mokro

Dużo skuteczniejsze jest oczywiście usuwanie zabrudzeń z dywanów na mokro. Tanim i prostym sposobem jest użycie w tym celu octu i wspomnianej wcześniej sody oczyszczonej. Ocet to jednak dość desperacka metoda, biorąc pod uwagę nieprzyjemne zapachy, jakie generuje. Zdecydowanie najlepsze w walce z plamami są więc odkurzacze piorące. Dzięki zastosowaniu filtrów Hepa, doskonale radzą sobie także z eliminowaniem wszelkiego rodzaju alergenów, co szczególnie docenią osoby uczulone na kurz, sierść czy roztocza. Należy pamiętać o tym, że oprócz samego odkurzacza potrzebujemy kupić także specjalny płyn do prania dywanów.

Utrzymanie czystości dywanów dla jednych będzie dość proste, dla innych - będzie stanowić ambitne wyzwanie. Wszystko zależy bowiem od ilości takich powierzchni, długości włosia, a także od tego, czy posiadamy domowe zwierzęta. Na szczęście dzięki sprawdzonym sposobom i odrobinie nowoczesnych technologii, każdy może poradzić sobie z tym problemem. A czysty dywan to nie tylko ładna ozdoba, ale także pozbycie się potencjalnego miejsca na alergeny i zarazki, co ma przecież wpływ na nasze zdrowie!

powrót