Jak skutecznie czyścić sprzęt RTV?

Myśląc o czystości w domu, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na umyte podłogi, odkurzony dywan oraz lśniące okna i dokładnie umyte kafelki w kuchni czy w łazience. Tymczasem, wiele kurzu i brudu kryje się w zupełnie innych miejscach. Bardzo często zapomina się o regularnym czyszczeniu urządzeń elektrycznych, z których korzystamy. I o ile sprzęty wykorzystywane w kuchni często są myte lub w częściach trafią do zmywarki, tak telewizory czy komputery mogą przyciągać kurz tygodniami, a i tak nikt nie zwróci na to uwagi. To błąd. Pomijając już walory estetyczne oraz higieniczne praca na brudnej powierzchni jest zwyczajnie utrudniona. Jeśli nie zadamy sobie trudu, żeby posprzątać raz na jakiś czas, to mniej zobaczymy na ekranie, tłusta klawiatura będzie jakby bardziej toporna, a w skrajnych przypadkach - utrudnimy też działanie systemu chłodzenia w laptopie. Jak radzić sobie z codziennym czyszczeniem sprzętu komputerowego? Polecamy specjalistyczne produkty, które zdecydowanie to ułatwią.

Czyszczenie ekranów i obudowy

Jeśli chodzi o czyszczenie ekranów, niezależenie czy mowa o smartfonie, tablecie, telewizorze czy laptopie, potrzeby są bardzo podobne – różni się tylko rozmiar wyświetlacza. Popularnym sposobem na doprowadzenie ich do porządku jest używanie płynu do szyb. Nie zawsze daje to rezultaty, a często bywa ryzykowne, zwłaszcza, gdy chcemy psikać płynem bezpośrednio na ekran. Nie jest to dobry pomysł, bo krople mogą przeniknąć do środka i uszkodzić urządzenie. Nie zaleca się także korzystania z papierowych ręczników, które mogą porysować powierzchnię ekranu. Jeśli już chcemy użyć uniwersalnego detergentu, który jest w domu, lepiej zamiast na ręcznik kuchenny, rozprowadzić płyn na ściereczkę z mikrofibry, która jest delikatniejsza. Idealnym rozwiązaniem są natomiast gotowe nawilżone chusteczki czyszczące do ekranów. Taka chusteczka jest od razu nasączona odpowiednią ilością środka czyszczącego. Chusteczki kupuje się najczęściej w zestawach po 100 sztuk, z wygodnym pojemnikiem do wyciągania. Oprócz zwykłych, znajdziemy także wersje zapachowe.

Ściereczka z mikrofibry nasączona odpowiednim płynem lub pianką to sposób także na obudowę komputera. Zewnętrzna część nie jest tak delikatna jak ekran, ma za to tendencję do zbierania tłustych śladów i odcisków palców.

Czyszczenie klawiatury w laptopie

Klawiatura potrafi w zastraszającym tempie zbierać okruchy, paprochy, włosy i inne zanieczyszczenia. Problem szczególnie doskwiera tym, którzy lubią jeść przed komputerem. Jak z tego wybrnąć i doprowadzić laptopa do porządku? Aby wyczyścić klawiaturę, należy użyć sprężonego powietrza psikając nim między klawiszami. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, możemy użyć także szczoteczki do zębów albo pędzla z miękkim włosiem.

Nie zapomnij o płytach winylowych!

W związku z tym, że ostatnio do łask powróciły gramofony, ona także potrzebują regularnej pracy, aby były utrzymane w czystości. Nie chodzi zresztą o to, aby sama konstrukcja gramofonu lśniła – najważniejsze są płyty! W końcu, przy analogowej muzyce, aby dźwięk był czysty, powierzchnia płyty musi by odpowiednio gładka. Tutaj bardzo pomocna jest specjalna szczoteczka antystatyczna. Karbowane włókna węglowe wyciągają z rowków płyty winylowej najdrobniejsze drobiny pyłu i odprowadzają ładunki elektrostatyczne przez metalowy uchwyt. Można też użyć specjalnego płynu do czyszczenia płyt winylowych. Regularne stosowanie zmniejsza zużycie igły gramofonowej i poprawia jakość odtwarzanego dźwięku.

Bywają chwile, gdy serwisy są mają mnóstwo sprzętów z reklamacjami, tymczasem wielu awarii można by spokojnie uniknąć po prostu regularnie dbając o czystość i porządek w swoim otoczeniu! Środki czyszczące do urządzeń RTV są naprawdę tanie, a ich regularne używanie potrafi wydłużyć żywot niejednego sprzętu!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]