Jak słuchać muzyki w domu? Smartfon i głośniki, miniwieża a może gramofon?

Słuchanie muzyki w domu jest dla wielu osób ogromne ważne. Ulubiona ścieżka dźwiękowa sprawia, że łatwiej skupić nam się na domowych porządkach lub swojej pracy, wprawia w dobry nastrój, tworzy romantyczną atmosferę, wreszcie - sprawia, że gdy jesteśmy sami, nie musimy mierzyć się ze złowrogą ciszą w swoim otoczeniu. Teraz znacznie częściej niż kiedyś, zabieramy muzykę ze sobą. Nie potrzeba już do tego fizycznych nośników zajmujących dużo miejsca w torbie, jak płyty czy kasety. Ulubioną playlistę można mieć zawsze pod ręką na swoim mp3 lub (częściej) w pamięci smartfona. Wraz ze zmianą przyzwyczajeń w kwestii słuchania muzyki poza domem, zmienia się także sposób słuchania w czterech ścianach. Jest znacznie więcej możliwości niż kiedyś, więc liczba źródeł pozyskiwania nowych utworów jak również ich formatów robi się coraz dłuższa. Jakie rozwiązanie będzie zatem optymalne do tego, aby cieszyć się utworami muzycznymi? Nie ma jedynej słusznej drogi, więc w artykule skupimy się na pokazaniu kilku alternatywnych możliwości.


Smartfon i głośniki bezprzewodowe


Jeśli naszym ulubionym odtwarzaczem muzycznym i bazą ulubionych piosenek jest smartfon, z którym nie mamy w zwyczaju się rozstawać, nie trzeba wcale z tego rezygnować. Wystarczy wbudowane w telefon głośniki zastąpić czymś, co pozwoli grać jednak trochę głośniej. Głośniki przenośne to bardzo wygodne i - przede wszystkim - niedrogie rozwiązanie. Łączność z urządzeniem mobilnym następuje tutaj przez moduł Bluetooth, zatem nie ma konieczności stosowania kabli czy innych widocznych utrudnień. Przenośne głośniki mogą mieć różne kształty i gabaryty, a co za tym idzie - będą różnić się swoją mocą co wpływa na ich finalną cenę. Nawet w tanich modelach, poniżej 100 zł znajdziemy dodatkowo radio oraz funkcję zestawu głośnomówiącego, zatem głośniejsze odtwarzanie muzyki nie będzie jedyna zaletą dla posiadacza takie sprzętu.Patrząc głębiej na specyfikację i porównując różne modele głośników przenośnych, należy zwrócić uwagę na podawany czasami zasięg Bluetooh (im większy, tym lepiej) a także pasmo przenoszenia, które świadczy o tym, jak duże spektrum dźwięku do nas dotrze, a także wszelkiego rodzaju systemy do wyodrębnienia basów oraz redukcji szumów. Kolejne istotne sprawy to czas pracy oraz wodoodporność. Głośniki odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawdzą się także na imprezie plenerowej poza domem. Poza tym, bez obawy będzie można je transportować podczas deszczu, chociażby jadąc na rowerze, gdy pada mżawka. 

Głośniki bezprzewodowe oferują firmy znane z produkcji słuchawek i innych akcesoriów muzycznych, jak Bose albo JBL. Głośniki wytwarzają też masowo producenci innych urządzeń, jak Sony, Samsung oraz LG.

Przeniesienie dźwięku ze smartfona na głośnik to najprostszy i - przede wszystkim - najtańszy pomysł na domową muzykę.


Miniwieża


Jeszcze niedawno nie wyobrażaliśmy sobie, żeby nie mieć w domu wieży albo boomboxa. Jednak nawet teraz, gdy można odtwarzać muzykę w inny sposób, to wciąż atrakcyjna opcja. Dlaczego? Po pierwsze, ceny zestawów bardzo spadły i dziś to nie luksus, a coś, na co każdy może sobie pozwolić. Po drugie, wraz z rozwojem technologii, wieże stereo także zyskały nowe możliwości niedostępne wcześniej. Zacznijmy od tego, że wieża również może posiadać łączność Bluetooth, dzięki czemu łatwo sparuje się ze smartfonem lub tabletem. Możemy także podłączyć do wieży dowolne urządzenie działające na złącze USB. Takie możliwości dają nawet budżetowe modele, takie, jak za mniej niż 500zł.Zalety w porównaniu z pojedynczym głośnikami? Widać je gołym okiem. Miniwieża składająca się zazwyczaj z 3 elementów (odtwarzacz i dwie kolumny) pomoże znacznie lepiej rozprowadzić dźwięk po całym pomieszczeniu, dlatego, że będziemy mieli więcej niż jedno z miejsce z którego wydobywa się dźwięk. Poza tym, głośniki w miniwieży niemal na pewno będą miały wyższą moc niż przenośny głośniczek bluetooth. Kolejna zaleta z gatunku tych oczywistych? Jeśli muzykę będziemy odtwarzać z innego urządzenia niż smartfon, oszczędzimy akumulator, a słuchając ulubionej muzyki - będziemy mogli korzystać z telefonu w dowolny sposób, szukając informacji w internecie czy czatując ze znajomymi.

Ile właściwie należy wydać na wieżę, żeby być zadowolonym z inwestycji? To bardzo indywidualna sprawa. Podobnie jak w przypadku smartfonów, mamy tutaj sprzęt o różnej wartości, tak żeby na każdej półce cenowej znalazło się coś interesującego. Oprócz mocy głośników, wyglądu i wspomnianych wcześniej elementów, jak pasmo przenoszenia czy system do basów, o wartości zestawu decydują też inne rzeczy. Należy zwrócić uwagę na format odtwarzanych plików. W najtańszych wieżach odtworzymy tylko utwory w mp3, natomiast w tych zaawansowanych - także muzykę w formatach takich jak, AIFF, FLAC, MPEG4 , WMA, XviD. Przydatne funkcje, za które warto zapłacić więcej, to także moduł Wi-Fi oraz odtwarzanie DVD.

Szukając miniwieży, którą charakteryzuje zadowalający stosunek ceny do jakości, warto zwrócić uwagę na przykład na wieża PANASONIC SC-PMX90EG-K. System PMX90 generuje przepiękny, pełen ekspresji i dynamiki dźwięk. To idealne rozwiązanie do odtwarzania dźwięku wysokiej jakości. Tę niesamowitą jakość zapewnia zastosowanie w 3-drożnym systemie głośnikowym , którego zakres częstotliwości sięga nawet 50 kHz.

Inna propozycja za niewiele ponad 1000 zł to wieża LG CM2760. Urządzeniem możesz sterować zdalnie za pomocą smartfona. Możesz wybierać utwory i dodawać efekty, nie schodząc z parkietu. Jeżeli posiadamy telewizor tej samej firmy wtedy można sparować obydwa sprzęty bez użycia kabli. 


Gramofon


Moda po latach powraca, a życie na każdym kroku daje nam kolejne przykłady na potwierdzenie tej tezy. W dziedzinie muzyki, najlepszym dowodem na to jest coraz większy popyt na płyty winylowe, które przesłuchamy na gramofonie! Gramofony schyłek swojej popularności miały w latach 80. XX wieku, gdy stopniowo były wypierane przez magnetofony a potem odtwarzacze CD. Teraz gdy głównym źródłem plików muzycznych są serwisy streamingowe, takie jak Spotify, nagle zapomniany sprzęt powraca do łask. W erze łatwo dostępnych utworów, gramofon to zupełnie inny, alternatywny sposób cieszenia się ścieżką dźwiękową. Słuchanie muzyki z płyt winylowych jest pewną formą rytuału, ich kolekcjonowanie - wyszukanym hobby. Muzyki słuchamy zgodnie z zamysłem twórcy, a nie skacząc po poszczególnych utworach. Musimy także manualnie uruchomić płytę – umieścić w odpowiednim miejscu, a następnie opuścić ramię z igłą. Takie obcowanie z muzyką to na pewno wartościowe przeżycie, znacznie ciekawsze od tego, co znamy na co dzień. Jeśli nie dysponujemy sprawnym gramofonem odnalezionym na strychu czy w piwnicy, należy rozglądać się za nowym sprzętem. A to często niemały wydatek!Szukając dobrego gramofonu, możemy wydać prawie 1500 – bo taki jest koszt gramofonu gramofon AUDIO TECHNICA AT-LP120X Czarny. W tej cenie dostajemy profesjonalny sprzęt o trzech prędkościach pracy –  33 1/3, 45 oraz 78 obr./min obr./min. Urządzenie z powodzeniem łączy tradycję i nowoczesność. Budowany cyfrowy port USB umożliwia bezpośrednie podłączenie do komputera i utworzenie cyfrowych kopii analogowych nagrań. Urządzenie wykorzystuje bezpaskowy napęd oraz silnik o wysokim momencie obrotowym, co umożliwia bardzo szybkie uruchomienie, a aluminiowy talerz pokryty jest specjalną matą antypoślizgową.

Każdy sposób słuchania muzyki jest dobry pod warunkiem, że sprawia nam przyjemność. Podobne jak każdy styl muzyczny ma swoje zalety i trudno dyskutować o wyższości jednego nad drugim. Dla osób o różnych gustach i potrzebach dostępne są różne rozwiązania, a wybierając odpowiednie dla siebie nie należy koniecznie rozglądać się n innych. Duży wybór urządzeń do dotwarzania muzyki w domu sprawi, że dla każdego znajdzie się optymalne rozwiązanie.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel