Jak sprawdzić kartę graficzną w laptopie albo w komputerze?
Jeśli nie mamy pewności, czy komputer spełnia wymagania sprzętowe dla wybranej gry albo programu, warto to zweryfikować. W tym celu, powinniśmy wiedzieć, jak sprawdzić kartę graficzną. Jest to jeden z kluczowych parametrów decydujących o wydajności komputera, dlatego podaje się zawsze informacje o karcie graficznej w podstawowej specyfikacji sprzętu - obok rodzaju procesora, pojemności dysku czy wielkości pamięci RAM.
Co to jest karta graficzna?
Czemu akurat karta graficzna budzi tyle emocji? Czym właściwie jest i za co odpowiada? Jeśli nie mamy dużej wiedzy na temat podzespołów komputerowych i ich przeznaczeniu, warto przyswoić sobie przynajmniej podstawową wiedzę. Głównym zadaniem karty graficznej jest renderowanie grafiki, czyli zamiana danych liczbowych na trójwymiarowe kształty czy kolory wyświetlane na monitorze. Czasami kartę graficzną nazywa się także procesorem graficznym. To dlatego, że odpowiedzialna jest także za obliczenia związane z grafiką. Im lepsza karta graficzna, tym większa płynność animacji, więcej kolorów, większa rozdzielczość i szczegółowość obrazu.
Jakie są rodzaje kart graficznych?
Biorąc pod uwagę wszystkie modele kart dostępnych na rynku, możemy podzielić je na dwie główne kategorie:
• karta graficzna dedykowana,
• karta graficzna zintegrowana.
Te pierwsze mają własną pamięć i umieszcza się je na płycie głównej. Dedykowaną kartkę graficzną można wymienić na inną, jeśli postanowimy zmodernizować swój komputer.
Zintegrowana karta graficzna jest połączona z procesorem. To proste i tanie rozwiązanie, bardzo często stosowane w laptopach służących głównie do prac biurowych, a nie do gier i innych wymagających programów.
Przeczytaj więcej o tym, czym różni się karta dedykowana od zintegrowanej.
Jak sprawdzić swoją kartę graficzną – Windows 10
Jeśli na co dzień korzystamy z Windowsa, sprawdzenie, jaką kartę graficzną ma komputer, jest stosunkowo proste. W tym celu należy wykonać po kolei wymienione czynności:
• Kliknij dwukrotnie „Mój komputer”.
• W folderze „Mój komputer”, w dowolnym, pustym miejscu, kliknij prawym przyciskiem myszy, aby rozwinąć listę dostępnych opcji.
• Wybierz „Właściwości”.
• Kliknij „Menadżer urządzeń”.
• Wybierz opcję „Karty graficzne”, aby wyświetlić informacje.
Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną w laptopie za pomocą DxDiag?
Skorzystanie z opisanej powyżej metody daje jedynie podstawowe informacje. Można jednak uzyskać bardziej szczegółowe dane na temat swojej karty graficznej. W tym celu, należy użyć aplikacji DxDiag, która jest dostępna w systemie Windows. Aby ją odnaleźć, należy uruchomić wyszukiwanie (ikona lupy). Gdy wpiszemy tam komendę „dxdiag”, pojawi się okno z zakładkami. Informacje o karcie odnajdziemy klikając na „Ekran” i „Renderowanie”.
Oprócz takich aplikacji systemowych, istnieje także wiele innych – często tworzonych zresztą przez producentów kart graficznych. Popularne programy tego typu to na przykład GPU-Z albo OCCT. Uruchamiając zaawansowane aplikacje, można dowiedzieć się, czy karta graficzna pracuje z właściwą wydajnością oraz jaka jest jej temperatura. Szczególnie ta druga informacja może okazać się istotna. Jeśli okaże się, że karta się przegrzewa, trzeba będzie szukać rozwiązania tego problemu – na przykład czyszcząc obudowę od środka z nadmiaru kurzu albo wymieniając pastę termoprzewodzącą.
Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie Linux?
Chociaż to Windows ma najwięcej użytkowników, nie należy zapominać o osobach, które wybrały alternatywny system operacyjny. Aby sprawdzić kartę graficzną w Linuksie, należy wpisać w Terminalu komendę: „"lspci | grep -i vga” lub „"sudo lshw -c display". W odpowiedzi - wyświetlą nam się podstawowe informacje: nazwa producenta karty, model i rodzina, do której należy ta karta graficzna.
Sprawdzenie karty graficznej może też wykazać, że mamy zainstalowane stare, nieaktualne sterowniki. Wówczas poprawienie jej konfiguracji sprawi, że osiągnie pełnię swojego potencjału.
Wiesz już, jak sprawdzić jaką kartę graficzną ma komputer lub laptop? Dzięki temu można mieć pewność, że wybrany program albo gra będzie działać. Warto jednak pamiętać, że spełnianie minimalnych wymagań sprzętowych nie znaczy, że program będzie działał płynnie. Patrząc na listę potrzebnych komponentów, bezpieczniej kierować się zalecanymi wymaganiami, a nie tymi najniższymi.
Potrzebujesz nowej karty graficznej? Co dalej?
Często sprawdzenie karty graficznej w starym komputerze uświadomi nam, że karta nie jest wystarczająca i czas na wymianę oraz podrasowanie swojego sprzętu. Oczywiście, warto wtedy sprawdzić, ranking kart graficznych, aby dowiedzieć się, co jest teraz na topie i ile kosztuje. Tylko jak czytać takie rankingi i na co zwracać uwagę przy zakupie? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek, które powinny ułatwić zakup. Co będzie istotne, gdy szukamy karty graficznej?
• Producent – na rynku od wielu lat dominują karty dwóch producentów – NVIDIA oraz AMD. Spór między miłośnikami obu produktów przypomina kłótnie posiadaczy konsol Sony PlayStation i Microsoft Xbox – tak naprawdę, obie opcje są do siebie bardzo podobne, więc często jest to kwestia przyzwyczajenia albo zwyczajnej sympatii do konkretnej opcji. W ramach oferty jednego producenta, dostępnych jest wiele kart w rozmaitych cenach. Karty graficzne mają swoje serie i modele - podobnie jak procesory. Co do zasady – nowsza generacja ma zazwyczaj wyższy numer w nazewnictwie oraz wyższą cenę. Oprócz numerów, w nazwie karty widnieją także dopiski. Przykładowo, karty graficzne AMD Radeon to modele standardowe, natomiast AMD Radeon RX to typowe modele przeznaczone dla graczy. Podobnie jest z kartami NVIDIA. Tutaj modele gamingowe oznaczone są dopiskiem GeForce GTX lub GeForce RTX.
• Wielkość pamięci RAM – jeden z kluczowych parametrów karty graficznej. Im wartość jest wyższa, tym wyższą rozdzielczość będzie w stanie obsłużyć karta. W przypadku, gdy chcemy grać w rozdzielczość Full HD, wystarczająca wartość to 6 GB lub 8 GB. W przypadku grafiki w rozdzielczości 4K, 8 GB to niezbędne minimum, ale na dziś już lepiej szukać karty, która miałaby co najmniej 10 GB RAM.
• Częstotliwość taktowania rdzenia – podobnie jak w przypadku pamięci RAM, im wartość będzie wyższa, tym lepszą otrzymamy jakość obrazu.
• Chłodzenie karty – podobnie jak procesor, karta graficzna również wymaga chłodzenia, żeby się nadmiernie nie przegrzewać. W specyfikacji karty, znajdziemy szczegółowe informacje na temat rodzaju chłodzenia. Zazwyczaj podaje się informację o tym, że kartę chłodzi radiator oraz wentylator lub kilka wentylatorów. Szukając bardziej szczegółowych danych, możemy dowiedzieć się, jaka jest średnica wiatraka.
• Rekomendowana moc zasilacza – warto spojrzeć też na ten parametr. Mówi on, jak mocnego zasilacza będziemy potrzebować, aby komputer działał prawidłowo. Czasami zdarza się, że gdy wymienimy kartkę graficzną albo procesor na lepszy model, aktualnie posiadany zasilacz komputerowy ma za mało mocy, aby obsłużyć wszystkie komponenty, więc niezbędna będzie także wymiana zasilacza.
Jeśli szukasz dobrej karty graficznej, warto przyjrzeć się tym modelom.
• Karta graficzna PNY GeForce GTX 1660 6GB GDDR5 VCG16606SFPPB – dedykowana kartka graficzna z 6 GB RAM. Taktowanie rdzenia dla tego modelu wynosi 1530MHz. Obsługuje wyjścia 1× DisplayPort 1× DVI-D Dual Link 1× HDMI. Wyposażona w radiator i wentylator do chłodzenia.
• Karta graficzna PNY GeForce RTX 3060 Ti 8GB XLR8 Gaming REVEL EPIC-X RGB Dual Fan (LHR) VCG3060T8LDFXPPB – karta z 8 GB pamięci RAM. Chłodzona za pomocą radiatora i dwóch wentylatorów. Zapewnia rozdzielczość 7680× 4320 pikseli. Taktowanie procesora to standardowo 1410 MHz, a w trybie Boost nawet 1665 MHz. Do tej karty rekomenduje się zasilacze o dużej mocy – co najmniej 650W.
Za dobre karty graficzne trzeba obecnie płacić niemałą cenę. W końcu najnowsze gry, z coraz lepszą grafiką, mają swoje wymagania. Gdy wiemy już, jak sprawdzić, jaką się ma kartę graficzną, następny krok to wybór lepszego modelu, który pozwoli sięgać po najnowsze tytuły przez kilka najbliższych lat.
Czytaj więcej

Aktualizowanie sterowników karty graficznej to niezwykle łatwa procedura. Decydując się na jej przeprowadzenie, zagwarantujesz sobie optymalną pracę Twojego komputera, a w niektórych przypadkach także zwiększysz jego wydajność. Aby uaktualnić oprogramowanie sterujące grafiką, będziesz potrzebować dostępu do internetu oraz kilku minut. Zatem, jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?

Pamięć cache to jeden z terminów, z którym prędzej czy później zetknie się każdy internauta. Z artykułu dowiesz się nie tylko, co to są pliki cache, ale także, w jaki sposób je wyczyścić i kiedy warto to zrobić. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak krok po krok wygląda czyszczenie cache w różnych przeglądarkach internetowych – na laptopach i urządzeniach mobilnych.

Pagefile.sys jest nieodłącznie związany z pamięcią RAM. Kiedy zabraknie w nim miejsca, system Windows przenosi na dysk systemowy najważniejsze dane. Dowiedz się, jak zmniejszyć plik pagefile.sys i czy można go bezproblemowo usunąć. Wskażemy też konkretne sytuacje, w których ta czynność przyniesie negatywne skutki.

Masz komputer z systemem Windows 10 i zastanawiasz się, jak otworzyć plik HEIC? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku, skupiając się na bezpłatnych opcjach. Dowiesz się też, jak edytować plik HEIC, nawet jeśli na Twoim biurku nie leży najnowszy iPad lub nie jesteś posiadaczem Iphone’a. Poznasz też najważniejsze różnice pomiędzy formatami obrazów firmy Apple i Windows.

DHCP – co to za termin? Nie wiesz, co to jest DHCP? Ręczne przydzielanie adresów IP to żmudne i czasochłonne zajęcie. W ogromnych sieciach, liczących kilkaset urządzeń, jest to nawet niemożliwe. Na szczęście istnieje serwer DHCP, który przydziela je automatycznie, bez ingerencji człowieka (administratora sieci). Po lekturze artykułu będziesz też wiedzieć, jak skonfigurować serwer DHCP samodzielnie.

Sterowniki to niezwykle ważne oprogramowanie, które w dużej mierze odpowiada za prawidłowe działanie każdego komputera. Jednak aby sterowniki mogły pełnić swoją funkcję, niezbędne jest ich regularne uaktualnianie. W systemie Windows 10 proces ten odbywa się automatycznie, ale czasami funkcjonalność ta potrafi zawieść. Zatem jak zaktualizować sterowniki samodzielnie?

Aby móc w pełni legalnie korzystać z systemu operacyjnego stworzonego przez firmę Microsoft, musisz posiadać oryginalną licencję Windows 10. Jak sprawdzić klucz dołączony do zakupionego produktu i zweryfikować jego autentyczność? Nie jest to trudne zadanie i zajmie Ci tylko kilka chwil. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, z którego dokładnie dowiesz się, gdzie znaleźć klucz Windows 10 i jak go sprawdzić.

Pomimo kilku ciekawych funkcji nie każdemu użytkownikowi przypadł do gustu nowy system Windows 11. Powrót do „10” jest jednak możliwy, ale wymagać będzie to przeprowadzenia pewnej procedury. Na szczęście jej wykonanie nie jest szczególnie trudne i zajmie około kilkunastu minut. Zatem, jak cofnąć Windows 11 do 10 i o czym należy pamiętać przed powrotem do poprzedniej wersji systemu?

Prawidłowo dobrana jasność ekranu ułatwia korzystanie z komputera, znacząco minimalizuje zmęczenie oczu, a także pomaga szybciej dostrzec przeciwników w grach multiplayer. Warto więc poświęcić chwilę na dostosowanie tego parametru do swoich preferencji. Dowiedz się, jak w prosty sposób zmienić jasność ekranu w systemie operacyjnym Windows 10.

Jak obrócić ekran w laptopie o 90 lub 180 stopni? To nic trudnego, pod warunkiem że orientujesz się w ustawieniach swojego sprzętu i znasz kilka przydatnych skrótów klawiszowych. Zobacz, jak obrócić ekran w komputerze – zarówno stacjonarnym, jak i przenośnym.