MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak sprzątać szybko i bez wysiłku – technologie, które nas wyręczą

Czystość w domu dla wielu osób wiąże się z lepszym samopoczuciem. Nietrudno to zapewnić, gdy o porządki dbamy regularnie i systematycznie. W rzeczywistości jednak nie jest to częsta sytuacja. W natłoku codziennych obowiązków, często nie mamy czasu na sprzątanie lub odkładamy je na później. Gdy zaległości sięgają tygodni lub nawet miesięcy, a presja jest duża, łatwo wpaść w panikę i nabrać przekonania, że doprowadzenie mieszkania do porządku graniczy z cudem. Nowoczesne technologie przychodzą jednak z pomocą zapracowanym i pozwalają wyjść obronną ręką nawet z najbardziej beznadziejnej sytuacji.

Posprzątany dom bez kurzu i brudu nie tylko dobrze wygląda w oczach gości. Sami także lepiej czujemy się w uporządkowanych pomieszczeniach i łatwiej znajdujemy tam wszystkie potrzebne przedmioty. Porządek ma także zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ pozbycie się z otoczenia kurzu, pleśni czy zarazków znacząco zmniejsza szanse na zachorowanie. A chorować przecież nikt nie lubi!

Jak zabrać się za porządki?

Do sprzątania trzeba podejść na chłodno, mając określony plan działania. Dlatego najlepiej podzielić wszystkie czynności na etapy i wyznaczyć sobie ramy czasowe, ważne by były realne. Znacznie łatwiej dopilnować wszystkiego, mając konkretny plan, niż działając spontanicznie.

Żeby nie dezorganizować sobie codziennego życia, najlepiej zacząć sprzątanie od najrzadziej używanych pomieszczeń – balkonu, składziku, piwnicy. Nie dość, że szybko osiągniemy zamierzony efekt, to jeszcze uda nam się wygospodarować tam miejsce na wszystkie zbędne przedmioty z innych miejsc. Kolejny etap to właśnie posegregowanie niepotrzebnych rzeczy, które są na widoku. Znacznie łatwiej ścierać kurze czy myć podłogę, gdy nie znajdują się tam żadne przeszkody. Dopiero po uprzątnięciu wszystkich powierzchni, warto pomyśleć o nowych dodatkach.

Mycie okien

Mycie okien, drzwi balkonowych oraz luster, to jeden z symboli domowych porządków i zarazem jedna z najbardziej nielubianych czynności. O ile na wiosnę otwieranie okien jeszcze może być przyjemne, tak w zimie to najlepszy sposób na przeziębienie. Żeby wyczyścić okna, bardzo szybko i bez smug, po prostu nie opłaca się tego robić ręcznie. Znacznie lepszym pomysłem będzie użycie ściągaczki elektrycznej. Proste, bezprzewodowe urządzenie przypominające ręczny odkurzacz, upora się z oknami w całym mieszkaniu mniej więcej w kwadrans. Urządzenie działające na baterię zasysa wodę z dużą siłą prosto do wbudowanego zbiornika. Dzięki specjalnej dwuwarstwowej, gumowej końcówce, na szybie nie pozostaje nawet kropla wody, więc nie ma mowy o smugach i zaciekach.

Odkurzanie

Zalegający kurz to najlepszy dowód na to, że w mieszkaniu dawno nie było sprzątane. Nawet w programach telewizyjnych najczęstszym testem czynności jest właśnie poszukiwanie kurzu we wszelkich zakamarkach. Jeśli szukamy sposobu na szybkie odkurzanie, rozwiązaniem zadowalającym każdego powinien być odkurzacz pionowy. A w szczególności te modele, które umożliwiają odłączenie górnej części i używanie jej jak odkurzacza ręcznego, żeby dotrzeć do wysoko położonych półek czy parapetów. Największe zalety odkurzaczy pionowych to prostota działania, elastyczność i łatwość przechowywania. Nie potrzebujemy kupować worków, nie ogranicza nas długość przewodu, a sprzęt jest na tyle mały, że można postawić go praktycznie w każdym miejscu.

Jeśli natomiast szukamy sposobu na regularne czyszczenie wyłącznie podłóg, doskonałym wyborem będzie odkurzacz automatyczny. Takie urządzenie nie potrzebują asysty człowieka, aby wykonywać swoją pracę. Wystarczy włączyć program sprzątający, a robot, korzystając ze skomplikowanych algorytmów, objedzie wszystkie pomieszczenia, dokładnie zbierając kurz i inne zanieczyszczenia. Sprzątanie może się też odbywać, gdy nie ma nas w domu. Robota możemy uruchomić zdalnie, korzystając z aplikacji w smartfonie lub zaplanować pracę urządzenia na konkretne dni i godziny, wpisując je po prostu w harmonogram. Robot pracuje powoli i systematycznie i na zajrzenie w każdy kąt potrzebuje kilku godzin. Nie przyda się zatem na 30 minut przed przybyciem gości, jednak planując jego pracę dużo wcześniej osiągniemy zamierzony cel. Odkurzacz automatyczny wykona odpowiedni program o dowolnej porze – na przykład, gdy będzie w pracy, a po skończeniu  -sam podjedzie do bazy dokującej, aby naładować baterię.

Warto mieć w domu zarówno automatyczny, jak i manualny odkurzacz (najlepiej pionowy), ponieważ wtedy jesteśmy gotowi zarówno na regularne sprzątanie, jak i nagłe sytuacje wymagające natychmiastowej i szybkiej interwencji.

Oprócz samego odkurzania raz na jakiś czas należy również wyprać wszystkie posiadane dywany i wykładziny. Najlepiej poradzi sobie z tym odkurzacz piorący wraz ze specjalnym płynem do dywanów.

Porządki w kuchni i łazience

Sterylna kuchnia to zazwyczaj taka, w której nic się nie gotuje. Jednak gdy codziennie przygotowujemy posiłki, raczej nie ma możliwości, żeby nic nie zabrudzić. Podczas gotowania czy pieczenia, często mamy brudne ręce, więc brudne ślady na uchwytach, szafkach kuchennych, okapie czy froncie sprzętów AGD nie powinny dziwić. Jak się ich szybko pozbyć? Gdybyśmy mieli używać specjalnych detergentów do każdej czyszczonej powierzchni, to zapewne wypełnilibyśmy nimi całą kuchenną szafkę. Tymczasem do skutecznego mycia wystarczy zwykła woda. Warunkiem jest jednak to, że będzie miała formę pary wyrzucanej pod odpowiednio dużym ciśnieniem. Oczyszczacze parowe to właśnie urządzenia, które do sprzątania wykorzystują bieżącą wodę, dzięki czemu są proste w obsłudze, tanie w eksploatacji i bardzo skuteczne.

Dzięki różnym wymiennym końcówkom możemy docierać do każdego miejsca i czyścić praktycznie wszystkie powierzchnie – okapy, armaturę, parapety, blat, a nawet podłogę czy kafelki. Urządzenie wyposażone w długą dyszę, pozwalające sięgnąć podłogi bez schylania się, często nazywa się mopem elektrycznym lub mopem parowym. Te faktycznie dobrze radzą sobie z terakotą, ale nie tylko, ponieważ tym samym urządzeniem można też skutecznie wyczyścić kabinę prysznicową albo wannę. Czyszczenie parowe jest nie tylko tanie i ekologiczne, ale także całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Gdy używamy oczyszczacza parowego, znika ryzyko dostania się niebezpiecznych detergentów w ręce dzieci, a para równie skutecznie zabija zarazki, jak inne preparaty.

Przygotowanie mieszkania na święta to z pewnością niełatwe wyzwanie. Nasi przodkowie pracowali mniej, więc mieli na to znacznie więcej czasu. Z drugiej strony, dzięki nowoczesnym technologiom, współcześnie możemy wykonać wiele czynności znacznie szybciej i przy mniejszym wysiłku.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]